Rak szyjki macicy - profilaktyka to najlepsze lekarstwo!

Rak szyjki macicyRak szyjki macicy to jeden z najczęściej występujących nowotworów w Polsce i na świecie. Co roku chorobę tę diagnozuje się u ok. 3500 kobiet. Wysoka śmiertelność tego nowotworu - w Polsce z jego powodu umiera aż 5 kobiet dziennie - wynika ze zbyt późno postawionej diagnozy. Jest on bowiem nowotworem, który daje dobre rokowania i wysokie szanse na całkowite wyzdrowienie, pod warunkiem jednak, że zostanie odpowiednio wcześnie wykryty.

Jakie czynniki wywołują raka szyjki macicy? Jakie objawy daje ta choroba?

Rak szyjki macicy jest nowotworem złośliwym kobiecego narządu rodnego, wywoływanym najczęściej przez zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Zakażenie HPV jest bezobjawowe, co dodatkowo utrudnia wczesne wykrycie choroby. Nie każde zakażenie doprowadza jednak do rozwoju tej choroby, istnieje także szereg innych czynników, które przyczyniają się do rozwoju tej choroby. Należą do nich m. in. wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego, duża liczba partnerów seksualnych oraz kontakt płciowy z osobą zakażoną.

Co istotne, HPV można zarazić się nie tylko poprzez tradycyjny stosunek seksualny, lecz także seks oralny i analny. W większości przypadków organizm kobiety sam usuwa wirusa, lecz w niektórych przypadkach dochodzi do tzw. zakażenia przetrwałego - wirus zajmuje na stałe komórki nabłonka szyjki macicy oraz doprowadza do zmian w ich obrębie, w tym także rozwoju nowotworu. Rak we wczesnym stadium swojego rozwoju nie daje żadnych widocznych objawów, dlatego tak istotną rolę w jego wykrywaniu odgrywa profilaktyka raka szyjki macicy, a konkretnie powszechnie dostępne badania ukierunkowane na wykrycie tej choroby.

Rak szyjki macicy

Profilaktyka raka szyjki macicy, czyli jak chronić swoje zdrowie i życie?

W Polsce podstawowym badaniem mającym na celu wczesne wykrycie raka szyjki macicy jest cytologia. Jest ona zalecana każdej kobiecie, która ukończyła 25. rok życia. Badanie jest bezpłatne i należy je powtarzać co przynajmniej 3 lata (specjaliści zalecają jednak, aby robić to co roku). Badanie polega na pobraniu specjalną szczoteczką powierzchniowych komórek z okolicy ujścia zewnętrznego i kanału szyjki macicy. Jest całkowicie bezbolesne, bezpieczne i krótkie, dlatego tym bardziej warto regularnie mu się poddawać.

Systematycznie wykonywana cytologia to zdecydowanie najlepsza, dostępna bezpłatnie dla każdej kobiety profilaktyka raka szyjki macicy. Pozwala rozpoznać do 80% wczesnych postaci nowotworu i zmian przedrakowych, a w razie ich wykrycia, wdrożyć odpowiednie leczenie, które pozwoli szybko wygrać walkę z tą groźną chorobą. Cytologia pozwala także określić grupę ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy oraz dostosować częstotliwość badań do indywidualnych potrzeb.

Inną, skuteczną metodą zapobiegania zachorowaniu na raka szyjki macicy jest szczepienie przeciwko HPV. Szczepionki zmniejszają ryzyko infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego o ponad 75% i są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Ich podawanie zaleca się dziewczętom w wieku 12 lat, przed rozpoczęciem przez nie współżycia.

Komentarze