Refleksoterapia

RefleksoterapiaTerapie alternatywne coraz częściej znajdują szerokie zastosowania zarówno w profilaktyce zdrowotnej, jak i w leczeniu. Refleksoterapia to inaczej masaż refleksyjny polegający na uciskaniu określonych stref stóp, co w efekcie uzdrawia i reguluje funkcjonowanie organizmu.

Znajomość akupresury, czyli naciskania konkretnych punktów na ciele w celu oddziaływania na określone organy wewnętrzne była znana Chińczykom już 7 tysięcy lat temu.

Wiedzę o refleksach, czyli specjalnych strefach na stopach odpowiadających poszczególnym narządom, wprowadził do zachodniej medycyny amerykański lekarz William Fitzgerald, który napisał książkę pt. Terapia strefowa, dając w ten sposób podwaliny dzisiejszej refleksologii.

Metodę leczniczego masażu stóp udoskonaliła w latach 30 ubiegłego wieku fizjoterapeutka Eunice Ingham, rozwijając teorię stref refleksyjnych i potwierdzając stworzoną przez Fitzgeralda mapę zależności pomiędzy danymi organami i konkretnymi miejscami na stopach.

Na czym polega refleksoterapia?

Masaż refleksyjny stóp polega głównie na uciskaniu w odpowiedni sposób i z odpowiednim natężeniem określonych stref każdej stopy. Z reguły masaż przeprowadzany jest kompleksowo i obejmuje obie stopy oraz wszystkie strefy refleksyjne, które znajdują się na ich podbiciu, grzbiecie, po bokach oraz w okolicach kostki.

Aktualnie uważa się, że refleksoterapia jest stymulacją podskórnych zakończeń nerwowych. Poprzez ucisk określonych punktów w trakcie zabiegu następuje pobudzenie krążenia i działania układu nerwowego, co stymuluje określone narządy do prawidłowej pracy, wspomagając tym samym procesy samoleczenia się organizmu.

Jak przebiega masaż stóp?

Profesjonalny masaż stóp powinien być przeprowadzany przez osobę, która uzyskała stosowane przygotowanie zawodowe. Konieczne do tego jest odpowiednie szkolenie oraz zdanie egzaminu zawodowego złożonego z 400 pytań.

Refleksoterapia obejmuje masaż obu stóp, zaczynający się zawsze od śródstopia lewej nogi. Terapeuta masuje stopy palcami i dłońmi, korzystając czasami z przyrządów, takich jak np. specjalne wałki do masażu. Uchwyt masażysty jest mocny i pewny, dzięki czemu osoby mające łaskotki, nie odczuwają żadnego dyskomfortu z tego powodu.

W przypadku uciskania punktów odpowiadających chorym narządom może występować ból o różnym natężeniu, jednak należy pozwolić terapeucie zająć się danym miejscem, ponieważ tylko wtedy będzie można zapoczątkować proces samoleczenia się danego organu.

Wskazania do refleksoterapii

Masaż refleksyjny wzmacnia układ odpornościowy, usuwa toksyny z organizmu, reguluje procesy trawienne, zmniejsza obrzęki stóp i łagodzi ich bóle.

Równocześnie poprawia krążenie i działanie układu hormonalnego, dlatego zalecany jest kobietom w okresie menopauzy oraz paniom, które szczególnie źle znoszą syndrom PMS.

W przypadku mężczyzn masaż stóp wspomaga sprawność seksualną i zalecany jest w zaburzeniach związanych z potencją.

Refleksoterapia pomaga również zwalczyć bezsenność i pozbyć się uporczywych migren, a także wykazuje korzystne działanie w łagodzeniu alergii.

Zalet refleksoterapii jest wiele, a obok pobudzenia procesu samoleczenia, jest to niezwykle relaksujące doświadczenie pozwalające na rozluźnienie się i pozbycie wszelkiego rodzaju napięcia.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do refleksoterapii są rany stóp lub zaawansowane zmiany skórne w ich obrębie, takie jak np. grzybica, a także ciąża wysokiego ryzyka, zakrzepica żył czy zabiegi operacyjne wykonane w okresie od tygodnia do 6 miesięcy przed planowanym masażem.

W przypadku cukrzycy, żylaków i dny moczanowej oraz hemofilii należy przeprowadzać zabieg ostrożnie, dlatego konieczne jest informowanie terapeuty o przebytych lub aktualnych chorobach, a także o przyjmowanych lekach, ponieważ masaż leczniczy stóp może zakłócić ich działanie.

Artykuł powstał we współpracy z: https://www.wapteka.pl.

Ocena: 5.0