Roczek - początek przygody

Roczek dzieckaW życiu człowieka można wyróżnić kilka ważnych wydarzeń - są nim narodziny, pierwsze urodziny, pierwsza miłość, osiemnaste urodziny, małżeństwo oraz narodziny dziecka. Do każdego z tych wydarzeń trzeba się dobrze przygotować, zazwyczaj urządzane są mniejsze lub większe przyjęcia rodzinne. Dla rodziców ważnym wydarzeniem są narodziny dziecka, a także jego pierwsze urodziny. Każdy rodzic chce, aby ten szczególny dzień zapadł w pamięci wszystkim - choć najważniejsza osoba mało pamięta z tego dnia pozostają wspomnienia, zdjęcia, filmy, pamiątki.

Organizacja przyjęcia

Niemalże wszyscy rodzice pragną, aby ich pociecha miała przyjęcie z okazji swoich pierwszych urodzin. Na początku jednak trzeba się zastanowić jak duża impreza jest planowana. Czy ma być to skromne spotkanie najbliższej rodziny, czy ma się odbyć świętowanie w szerszym gronie? Następnie należy wybrać miejsce uroczystości - domowe zacisze lub wynajęty lokal. Gdy zostanie ustalona data przyjęcia, można przystąpić do zapraszania gości. Forma zaproszenia może być różna - ustna, pisemna czy nowoczesna.

Roczek dziecka

Zaproszenia na roczek w formie papierowej to tradycyjne zaproszenie, które można kupić w sklepie kucmar.pl, zlecić wykonanie spersonalizowanych kartek lub wykonać je samemu np. z użyciem zdjęcia malucha. Nowoczesnym zaproszeniem na roczek może być film z małym jubilatem lub prezentacja ze zdjęciami i muzyką - wysłane za pośrednictwem poczty elektronicznej. Każda z form zaproszenia na roczek jest godna zastanowienia, gościom najbardziej podobają się zaproszenia spersonalizowane - wtedy widać że rodzice włożyli w to dużo pracy, która jest doceniana. W późniejszym etapie planowania imprezy warto zastanowić się nad dekoracjami przyjęcia. Najczęstszymi ozdobami są balony, wstążki, serwetki i czapeczki. Popularnym stały się również podziękowania dla gości w formie cukierków, magnesów i figurek. Motyw przewodni zazwyczaj łączy dekoracje i zaproszenia na roczek.

Przebieg przyjęcia

Każde przyjęcie zazwyczaj ma swoje stałe tradycyjne punkty. Tak jak na ślubie i weselu goście wyczekują pierwszego tańca Pary Młodej, tak goście na przyjęciu urodzinowym czekają na tort urodzinowy. Dmuchanie świeczki przez malucha jest ważnym momentem na przyjęciu, kiedy wszyscy kierują wzrok na jubilata i obserwują jego rekcje na świeczkę i tort. Tradycją na roczku jest również wróżba mająca na celu poznania przyszłości dziecka. Polega ona na wybraniu przez dziecko jednego z przedmiotów: różańca, kieliszka, pieniędzy lub książki. Każdy z przedmiotów ma przepowiadać przyszłość jubilata: różaniec - pobożne życie; kieliszek - rozwiązłe życie; pieniądze - dostatnie życie; książka - dobry uczeń.

Niespełna roczne dziecko nie pamięta tego ważnego dnia, dlatego ważne jest, aby jak najwięcej szczegółów móc w późniejszym czasie mu przekazać. Wspomnienia zachować można poprzez zdjęcia podczas dmuchania tortu, filmy, zachowanie kartek urodzinowych czy zaproszenia na roczek. Wszystkie te elementy sprawią, że gdy dziecko będzie starsze rodzice będą mogli opowiedzieć mu o tym wyjątkowym dniu.

Komentarze