Rocznice ślubu - ich znaczenie

Rocznice ślubuŚlub stanowi dla większości małżonków jedną z najbardziej niezapomnianych chwil w swoim życiu. By nie zatracić w prozie trudów codziennego życia cudownych wspomnień, kolejne rocznice ślubu (szczególnie te okrągłe) są celebrowane w sposób bardzo wyjątkowy. Ich istotę podkreślają unikalne określenia, których źródło stanowią wybrane nazwy materiałów, tkanin, czy kamieni szlachetnych.

Znaczenie nazw pierwszych rocznic ślubu

Poszczególne nazewnictwa rocznic ślubu mogą nieść za sobą ukryte znaczenia. Tak jest z pewnością z pierwszą rocznicą ślubu, określaną mianem papierowej. To w końcu z papierem kojarzy się nam brak trwałości i potrzeba cierpliwości, którą to wymagają od siebie docierający się małżonkowie z rocznym stażem w małżeństwie. Po pierwszych zmaganiach z prawdziwym życiem we dwoje przychodzi czas na drugą rocznicę ślubu, nazywaną bawełnianą. Ów materiał symbolizuje delikatność i miękkość, której nie powinno zabraknąć nawet, gdy po pewnym czasie nadejdzie czas przyzwyczajenia.

Od skóry aż po kwiaty

W przypadku trzeciej rocznicy ślubu, tzw. skórzanej, sposobów interpretacji jej nazewnictwa może być wiele, choć skóra do niedawna najczęściej kojarzyła się nam z elegancką galanterią czy drogimi meblami. Cztery lata po ślubie małżonkowie świętują rocznicę kwiatową, a rok później rocznicę drewnianą. O ile kwiaty są symbolem piękna i kruchości, o tyle drewno oznacza trwałość i długowieczność, ale też podatność na zniszczenie.

Słodko jest żyć razem

Gdy wspólne życie pod jednym dachem w małżeństwie zacznie prezentować oznaki gnuśnienia, warto dotrwać do szóstej rocznicy ślubu, określanej mianem cukrowej. To dobry czas by przypomnieć sobie wszystkie słodkie chwile z pierwszych lat znajomości z partnerem. Po siedmiu latach małżeństwa celebruje się rocznicę wełnianą, symbolizującą bezpieczeństwo i troskę. Ósma rocznica określana jest mianem brązowej, dziewiąta glinianej a dziesiąta aluminiowej.

A po dziesiątej rocznicy...

Po wspólnym przeżyciu 10 lat od dnia ślubu przychodzi czas na rocznicę stalową, gdzie stal symbolizuje niezwykłą trwałość, ale też i podatność na korozję. Nazwa ta ma przypominać małżonkom, iż każdego dnia muszą dbać o to, by ich związek nie runął niczym zniszczona przez warunki atmosferyczne konstrukcja stalowego masztu. O wiele przyjemniej kojarzą się kolejne rocznice: dwunasta jako jedwabna, trzynasta jako koronkowa, czternasta jako kości słoniowej oraz piętnasta jako kryształowa (lub szklana). Jednakże w przypadku ostatniej z wymienionych doszukać się można również podatności na nietrwałość.

Im dalej, tym bardziej wzniośle

Po piętnastu latach wspólnego celebrowania dnia ślubu kolejne 4 lata są "bezimienne". Dopiero dwudziesta rocznica ślubu określana jest mianem porcelanowej. Każda kolejna rocznica, przypadająca co kolejnych 5 lat, posiada coraz to bardziej wzniosłą nazwę. Podkreślane w ten sposób jest znaczenie tak długiego pozostawania w związku małżeńskim. I tak: ćwierćwiecze celebruje się srebrnie, trzydzieści lat perłowo, trzydzieści pięć lat koralowo, czterdzieści lat rubinowo, a czterdzieści pięć lat szafirowo.

Rocznice ślubu par długowiecznych

Prawdziwe złoto osiąga się mając za sobą pełne 50 lat małżeństwa. W przenośni i dosłownie, albowiem małżeństwa z 50-letnim stażem mogą liczyć na bycie obdarowanym Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie od samego Prezydenta RP. Po kolejnych pięciu latach ich rocznica zwie się szmaragdową lub platynową. Prawdziwym diamentem jest bycie ze sobą przez 60 lat małżeństwa. Zaskakuje nazwa kolejnych rocznic: 65. jest żelazna, a 70. kamienna. Nie bez powodu jednak stworzono takie nazewnictwo, albowiem zarówno żelazo, jak i kamień, kojarzą nam się z czymś niezwykle trwałym.

Warto żyć razem do końca!

Ostatnie dwie rocznice, które doczekały się własnych nazw, to rocznica brylantowa i dębowa. Przypadają one odpowiednio małżeństwom z 75 i 80-letnim stażem. Najbardziej oczywiste wydaje się być skojarzenie z dębem, który jest symbolem prawdziwej długowieczności. I choć poszczególne nazwy mogą być interpretowane w sposób dowolny, to posiadają jednak w sobie pewne ukryte znaczenie, które odzwierciedla aktualny staż małżeństwa danej pary. A Wy drodzy czytelnicy, którą obecnie rocznicę ślubu obchodzicie?

Autor: www.piekarnia-tysia.pl.

Komentarze