Rodzaje diet w cateringu dietetycznym

Catering dietetycznyCatering dietetyczny jest usługą, która cieszy się coraz większą popularnością.

Dzięki dużej różnorodności diet, którą oferuje oraz możliwości wprowadzania zmian w diecie wiele osób może znaleźć rozwiązanie najlepsze dla siebie.
Różnorodność jest smaczna

Wielu dietom zarzuca się monotonię i to, że osoba będąca na diecie musi w kółko jeść te same dania. W cateringu dietetycznym wybieramy co prawda wiodącą dietę, lecz mamy także możliwość określenia produktów, których nie lubimy jeść lub takich, których musimy unikać ze względu na nietolerancję pokarmową czy alergię. Pomimo tego catering dietetyczny jest bardziej różnorodny niż dieta, którą samodzielnie będziemy stosować w domu.

Dieta plaż południa

Dieta południowa, zwana przez niektórych także dietą śródziemnomorską jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które chcą zadbać o swój układ krążenia. Zapobiega ona powstawaniu miażdżycy,chroni przed chorobą niedokrwienną serca oraz zawałami czy udarami. W trakcie tej diety spożywa się produkty zbożowe, rośliny strączkowe oraz duże ilości warzyw. Dieta południowa polecana jest zwłaszcza osobom, które chcą schudnąć. Dzięki jej stosowaniu możliwe jest powolne zrzucanie kilogramów, przy zachowaniu dobrego sposobu żywienia, a także uniknięcie efektu jojo. W diecie południowej, oferowanej w cateringu dietetycznym podstawą są świeże warzywa i owoce. Dania mięsne gotowane są w mięsa drobiowego - kurczaka i indyka, pochodzącego ze sprawdzonych miejsc. W diecie śródziemnomorskiej rzadko gości mięso czerwone. Dwa, trzy razy w tygodniu w menu pojawia się ryba, taka jak tuńczyk, sola, makrela, dorsz czy łosoś. Jeżeli dodać do tego stosowanie oliwy z oliwek extra virgin oraz zamianę soli na zioła, wówczas otrzymujemy zdrowy i smaczny sposób na zrzucenie kilogramów.

Dieta wegetariańska

W cateringu dietetycznym dużym powodzeniem cieszy się także dieta wegetariańska, skierowana do osób, które nie jedzą mięsa. Podstawą tej diety są warzywa i owoce, a także nabiał, zdrowe tłuszcze i jaja, które zapewniają odpowiednią dawkę witaminy B12. Dla osób, które w diecie wegetariańskiej dopuszczają jedzenie ryb i owoców można, istnieje możliwość rozszerzenia diety o te potrawy. Dania wegetariańskie są smaczne i zdrowe. Dietetyk czuwa nad prawidłowym składem diety, aby klientowi nie zabrakło wszystkich wartości odżywczych. Z diety tej został wykluczony cukier, który zastąpił ksylitol - w potrawach, które wymagają słodzenia.

Dieta Paleo

Kolejną dietą, która chętnie jest wykorzystywana w cateringu dietetycznym jest dieta Paleo. Skrót ten pochodzi od paleolitu, w tej epoce ludzie jedli to, co sami mogli złowić, upolować czy zebrać. Z tego powodu dieta Paleo opiera się na mięsie, jajach, rybach, warzywach czy pestkach. Dieta Paleo polecana jest zwłaszcza osobom, które borykają się z chorobami autoimmunologicznymi, chorobami reumatycznymi czy cukrzycą. W diecie Paleo stosowane jest najwyższej jakości mięso, jajka od kur z wolnego wybiegu, a także ryby i owoce morza, warzywa i kiszonki, mąki bezglutenowe, a także tłuszcze takie jak smalec, masło klarowane, olej kokosowy oraz oliwa z oliwek. Pomimo ograniczeń, jakie niesie dieta Paleo dania są smaczne, zróżnicowane i dobrze doprawione

A może dieta bez ryb?

Wiele osób unika ryb, jako potraw, które kumulują metale ciężkie. Dla nich właśnie w cateringu dietetycznym powstała dieta bez ryb, oparta na diecie śródziemnomorskiej. W diecie tej znajdziesz dobrej jakości mięso, zwłaszcza białe z kurczaka zagrodowego czy indyka. Rzadziej w pudełkach zagości mięso czerwone. Podstawą diety są warzywa i owoce, a także produkty pełnoziarniste i warzywa strączkowe. Do przyprawiania dań używana jest sól himalajska, a także świeże i suszone zioła.

Bez względu na to, jaką dietę wybierzesz w cateringu dietetycznym, warto pamiętać, że dieta pudełkowa to dobre rozwiązanie dla osób, które mają mało czasu, a chcą się zdrowo odżywiać. Wybierając catering dietetyczny, masz pewność, że dania dotrą świeże i na czas. Twoim zadaniem zaś będzie odpakowanie ich z pudełka, podgrzanie - jeśli tego wymagają - i zjedzenie ich ze smakiem.

Komentarze