Pedicure to zabieg kosmetyczny, który ma na celu pielęgnację stóp. Wykonać go można samodzielnie w domu ale i zdecydować się na profesjonalny pedicure w salonie kosmetycznym. Wyróżniamy wiele rodzajów pedicure, jednak pedicure ma również przeciwwskazania do stosowania. Warto je poznać i dowiedzieć się, kiedy i na jaki zabieg typu pedicure się zdecydować.
Czym jest pedicure i komu jest polecany?
Pedicure kojarzy się nam z zabiegiem, wykonywanym na stopach, polegającym na wypielęgnowaniu stóp i paznokci z ich pomalowaniem włącznie. Wykonujemy go w domowym zaciszu ale i decydujemy się na specjalistyczny pedicure. Komu jest polecany? Przede wszystkim osobom, które:
- borykają się ze zmęczonymi, zaniedbanymi stopami;
- borykają się z popękaną, łuszczącą się skórą na stopach;
- cierpią na nadmierną potliwość stóp;
- mają zmiany skórne na stopach, np. modzele, nagniotki, odciski itp.;
- borykają się z wrastającymi paznokciami.
Rodzaje pedicure
Warto dowiedzieć się, na jaki zabieg możemy się zdecydować i jakie są rodzaje pedicure. Wyróżniamy pedicure kosmetyczny, medyczny, podologiczny oraz biologiczny. Warto poznać je wszystkie i świadomie zdecydować się na taki pedicure, którego akurat potrzebujemy.
Głównym celem pedicure kosmetycznego jest pielęgnacja stóp. Podczas jego wykonywania używa się różnych narzędzi, stąd dodatkowy podział pedicure kosmetycznego na:
- frezarkowy,
- kwasowy.
Pedicure frezarkowy
Jest to zabieg kosmetyczny, który polega na usunięciu zrogowaciałego, twardego lub po prostu obumarłego naskórka ze stóp oraz odpowiednim skróceniu paznokci za pomocą frezarki. Jest to urządzenia kosmetyczne, które działa bardzo dokładnie i precyzyjnie. Jego zadaniem jest zarówno wygładzenie skóry stóp, jak i odpowiednie wypielęgnowanie paznokci, np. aby nie wrastały. Zwykle przed przystąpieniem do zabiegu wykonuje się peeling stóp lub nakłada specjalny preparat zmiękczający, aby pedicure był bardziej efektywny. Po zabiegu można nałożyć na stopy balsam lub zastosować przyjemny masaż. Pedicure frezarkowy sprawia, że paznokcie, jak i całe stopy są odpowiednio wypielęgnowane, paznokcie zyskują zdrowy wygląd i blask, a stopy są gładkie i przyjemne w dotyku. Zabieg jest bezbolesny, przyjemny, relaksujący.
Pedicure kwasowy
Kolejnym rodzajem pedicure jest pedicure kwasowy, czyli zabieg pielęgnacyjny z wykorzystaniem kwasów kosmetycznych, w tym kwasu jabłkowego czy mlekowego. Działają one zmiękczająco, nawilżająco (zwłaszcza kwas mlekowy) ale również złuszczająco na naskórek oraz antybakteryjnie, więc zabezpieczają stopy przed uszkodzeniami i różnymi schorzeniami. Pedicure kwasowy poleca się osobom o grubej skrze na stopach, która jednak nieprzyjemnie pęka i łuszczy się. Zabieg jest oczywiście całkowicie bezbolesny oraz przyjemny.
Cena pedicure kosmetycznego oscyluje wokół 100-150 złotych.
2. Pedicure medyczny
Celem pedicure medycznego jest profilaktyka wszelkich schorzeń skórnych oraz innych dolegliwości, na które mogą cierpieć nasze stopy. Jego zadaniem jest zapobieganie takim przykrym sytuacjom, jak wrastające paznokcie, nagniotki czy popękana skóra na pietach. Poleca się go wiec wszystkim osobom, które mają skłonności do wyżej wymienionych problemów, które borykają się z twardą, łuszcząca się skórą na piętach ale i osoby, których skóra stóp jest po prostu zniszczona. Zabieg polega na dobraniu kosmetyków i narzędzi tak, aby skóra i wygląd stóp oraz paznokci poprawił się. Stosuje się różnorodne kosmetyki, w tym peeling oraz balsamy nawilżające. Na początku usuwa się martwy naskórek, następnie poświęca się czas paznokciom: zostają starannie opiłowane i mogą być pomalowane lakierem z odżywką. Następnie stopy zostają wymasowane oraz nasmarowane balsamem, który rozwiązuje problemy skórne, z jakimi się zgłosiliśmy. Zabieg pedicure medycznego jest przyjemny i bardzo relaksujący.
3. Pedicure podologiczny (leczniczy)
Pedicure leczniczy, zwany również podologicznym jest niejako uzupełnieniem medycznego lub kolejnym krokiem w przypadku jego zaniechania. Jego celem jest bowiem przywrócenie odpowiedniej kondycji stopom, gdy borykamy się ze zmianami skórnymi lub innymi, bolesnymi dolegliwościami. Pedicure podologiczny obejmuje np.:
- leczenie grzybicy,
- zakładanie klamry na wrastające paznokcie,
- usuwanie odcisków i nagniotków.
Koszt zabiegu to około 200-250 złotych.
4. Pedicure biologiczny
Kolejnym typem zabiegu jest pedicure biologiczny, którego celem pedicure biologicznego jest poprawa kondycji stóp i paznokci, w tym ich nawilżenie i regeneracja skóry. Zabieg poprzedza relaksująca kąpiel stóp, która ma pomóc w usunięciu zrogowaciałego naskórka, następnie ma miejsce wypielęgnowanie paznokci za pomocą patyczka, pilniczka i pięt przy pomocy delikatnej tarki. Po zabiegu na stopy nakłada się preparat nawilżający.
Jak przygotować się do pedicure?
Przede wszystkim zadbajmy o to, by nasze stopy były czyste i suche. Najlepiej usunąć lakier z płytki paznokciowej, choć zwykle przed przystąpieniem do zabiegu jego resztki zostaną usunięte przez specjalistę.
Przeciwwskazania do wykonania pedicure
Warto pamiętać, że pedicure, jak każdy zabieg, ma pewne przeciwwskazania. Kto nie powinien decydować się na pedicure? Nie jest on zalecany w przypadku:
- chorób grzybiczych i bakteryjnych stóp i paznokci: przed przystąpieniem do pedicure należy je bezwzględnie wyleczyć;
- stanów zapalnych, alergicznych i ropnych na stopach i paznokciach;
- świeżych ran i blizn w okolicy stóp;
- cukrzycy o ciężkim przebiegu;
- zaostrzenia objawów u osób chorujących na łuszczycę;
- brodawek na stopach i między palcami.
Pedicure w domowym zaciszu - jak go wykonać?
Jeśli nie chcesz jeszcze oddać się w ręce profesjonalisty lub po prostu masz zadbane stopy, ale chcesz je dodatkowo wypielęgnować, możesz zdecydować się na wykonane pedicure w domowym zaciszu. Od czego zacząć? Oczywiście od relaksującej kąpieli i peelingu stóp, następnie przygotuj akcesoria, które są Ci potrzebne: zmyj resztki lakieru oraz staranie opiłuj paznokcie, usuń skórki, wetrzyj w stopy krem lub balsam. Jeśli chcesz dodatkowo pomalować paznokcie, wybierz dobrej jakości lakier, najlepiej z dodatkiem nawilżającej odżywki, które zadba o płytkę paznokciową. Jeśli chcesz pomalować paznokcie na ciemny kolor, zastosuj bazę, aby nie przebarwiać płytki. Jak możesz pomalować paznokcie u stóp? W chłodniejsze miesiące sprawdzą się lakiery bezbarwne oraz pastelowe. Latem, gdy częściej odsłaniasz i pokazujesz stopy zdecyduj się na modne kolory, np. takie, które pasują do Twoich butów czy… sukienek. W sezonie letnim wypielęgnowane stopy są szczególnie istotne, a kolor lakieru może stanowić element letniej stylizacji.
Pedicure jako zabieg jest stosowany głównie u kobiet, panie mogą zdecydować się na zabieg pielęgnacyjny, kosmetyczny ale i na pedicure typowo medyczny, który przywróci piękny wygląd i zdrowie stopom. Na profesjonalny pedicure warto decydować się regularnie, co pozwoli nam na utrzymanie naszych stóp w doskonałej kondycji. Z pomocy specjalistów powinny przede wszystkim skorzystać te osoby, które mają skłonności do problemów skórnych na stopach. Nie zapominajmy również o tym, że o stopy należy dbać codziennie w domowym zaciszu, np. smarować je odpowiednio dobranym kremem i balsamem.
Komentarze