Rodzicu, dowiedz się, jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka!

Rozwój dzieckaKażde dziecko to tzw. "tabula rasa", czyli czysta tablica, która wymaga zapisania odpowiednim zestawem pojęć, zachowaniami i świadomością na temat samego siebie i swoich poczynań. Choć w przypadku małego dziecka wydaje się to bardzo abstrakcyjne, warto wiedzieć, że już od pierwszych miesięcy życia, przez cały okres dzieciństwa, dojrzewania, a także dorosłość, wszystko  to, czego doświadcza wywiera na nie bardzo duży wpływ.

Właśnie dlatego zwłaszcza we wczesnym dzieciństwie należy przekazywać dziecku jak najwięcej informacji i pokazywać konsekwencje czynów. A jak najprościej wspierać rozwój dziecka? Oczywiście, że przez zabawę i dawanie jak najlepszego przykładu - dziecko bowiem bardzo chętnie naśladuje zachowania starszego rodzeństwa lub samych rodziców.

Edukacyjne zabawy dla dzieci

Wielu rodziców, zwłaszcza tych, którzy dopiero debiutują w tej roli, mają liczne kłopoty z wymyślaniem dla dzieci zabaw, które zaangażują ich pociechy, a jednocześnie będą kształtować rozwijające się ciało i umysł. Okazuje się jednak, że wystarczy kilka chwil, aby opracować kilka rożnych pomysłów na niepowtarzalną zabawę i wyjątkowo udany czas spędzony wspólnie z maluchem (zobacz wskazówki na http://blog-juniorangin.pl). Co warto mieć pod ręką? W takiej sytuacji przydadzą się przedmioty, które często znajdują się w domowych zakamarkach.

Są to choćby:

  • produkty spożywcze - owoce, warzywa, sery, zbożowe przekąski, pieczywo czy domowe ciasta - zabawą, która jednocześnie może korzystnie wpłynąć na dietę malucha jest próbowanie nowych smaków. Najlepiej, żeby wszystkie produkty były jak najbardziej kolorowe i pokrojone w niewielkie kawałki, które dziecko zmieści w rączce.
  • kartony i koce - zabawa w budowanie bazy pozwala dzieciom nie tylko rozwijać swoje zdolności manualne, ale także wpływa na rozwój wyobraźni. W takiej sytuacji bowiem, pociecha bardzo często wymyśla interesujące opowieści związaną z bazą i jej mieszkańcami.
  • płyn do kąpieli lub do mycia naczyń, patyk i kawałek sznurka - z tych przedmiotów można zbudować przyrząd do robienia baniek mydlanych, co również pozwoli dziecku poznać nowe, być może nieznane możliwości zwykłych przedmiotów, zachęci do aktywnej zabawy oraz rozwinie zdolności manualne.
  • koszyk lub torba - wystarczą one do zabawy w zbieranie skarbów. W tym celu wystarczy wybrać się z dzieckiem na wycieczkę do lasu, parku lub choćby własnego ogrodu. Zbieranie niewielkich pamiątek pozwoli dziecku jeszcze lepiej poznać otaczającą go naturę, poszerzy słownictwo i zachęci do spędzania czasu na powietrzu.

Kreatywny i zdrowy przedszkolak

Dziecko w wieku przedszkolnym rozwija się niezwykle szybko - rośnie jego ciało, a ono samo jest ciekawe świata i bardzo łatwo przyswaja nową wiedzę. Jest to zatem najlepszy czas, aby rozwijało swoje umiejętności związane z pracą w grupie i swobodną komunikacją z rówieśnikami. Zajęcia idealnie dostosowane do wieku dziecka odbywają się w przedszkolu, świetlicy lub dziecięcych klubach, gdzie przez kilka godzin dziecko przebywa w gronie maluchów w podobnym wieku, ich rodziców oraz profesjonalnych opiekunów. Kontakty z innymi dziećmi pomagają rozwijać kreatywność, uczą wspólnej zabawy, podziału obowiązków, a nawet pierwszych oznak odpowiedzialności.

Jednak to nie wszystko. Na chęć zabawy i prawidłowy rozwój malucha wpływa także jego zdrowie. W tym celu należy jak najlepiej zadbać o zbilansowaną i zróżnicowaną dietę, w której powinny pojawić się owoce, warzywa, kasze, ryże, pestki, nasiona, mięsa, ryby i nabiał, o ile dziecko nie jest uczulone na którykolwiek produkt należący do poszczególnych grup. Zdrowe dziecko to także takie, które wie czym są zdrowe nawyki i stara się je naśladować. Chodzi o proste, ale niezwykle ważne czynności, jak choćby codzienne mycie zębów, mycie rąk po zabawie, powrocie z placu zabaw i przed jedzeniem, jedzenie o stałych porach czy picie wody, co najlepiej nawadnia organizm aktywnego malucha.

Zdrowe i szczęśliwe dziecko to piękny widok i powód do dumy dla każdego rodzica. W dużej mierze to właśnie ich zasługą jest to, że pociecha prawidłowo się rozwija, jest ciekawa świata i szybko przyswaja nowe informacje. Dzięki temu dziecko już od pierwszych lat życia otrzymuje jak najlepsze wsparcie rozwoju psychomotorycznego. A to zapewnia mu doskonały start i daje szansę na zdrowe i szczęśliwe życie w kolejnych latach!

Ocena: 5.0