Rolety rzymskie - czy warto je zamontować w swoim mieszkaniu?

Rolety rzymskieRolety rzymskie to - z historycznego punktu widzenia - najstarszy znany typ rolet. Ich korzenie sięgają czasów starożytnych, a funkcjonalność i walory dekoracyjne sprawiły, że rzymskie rolety są modne do dziś. Czy warto je zamontować w domu? Oczywiście, że tak!

Jak wyglądają rolety rzymskie?

Rolety rzymskie to zdecydowanie najbardziej dekoracyjna opcja ze wszystkich typów rolet. Wyglądają jak zeszyte ze sobą poziome pasy materiału lub falbany. Gdy podciągamy je do góry, formują się w symetryczne zakładki. Są doskonale widoczne, co dodatkowo nadaje pomieszczeniu przytulności. Tych rolet nie da się schować w kasecie. Byłoby to nie tylko sprzeczne z ich konstrukcją, ale i estetyką. Po prostu te rolety są tak ładne, że dekorują wnętrze nawet, gdy są uniesione do góry.

Niewątpliwie warto wybrać je do domu, bo wniosą wiele ciepła i zadbają o przytulną atmosferę. Są doskonałą alternatywą dla zasłon, zwłaszcza w małych wnętrzach, w których trudno o dodatkowe miejsce przy oknie na odsłoniętą zasłonę.

Z jakiej tkaniny uszyć roletę rzymską?

Rolety rzymskie szyje się dokładnie z tych samych tkanin, co zasłony. Tym samym ich wybór jest naprawdę bardzo duży. Wybór konkretnego materiału, wzoru i koloru uzależniony jest od stylu wnętrza i naszych osobistych preferencji.

Na pewno warto szyć rolety rzymskie z tkanin zaciemniających, bo wówczas lepiej spełniają swoją funkcję. Ciekawą opcją jest możliwość uszycia rolety z tkaniny firanowej. Wówczas, zamiast tradycyjnych firanek, można powiesić w oknie dwie rolety - z tkaniny firanowej i zasłonowej. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach.

Z praktycznego punktu widzenia na pewno dobrze jest uszyć roletę z tkaniny, którą można prać w pralce.

Rolety rzymskie

W jakich wnętrzach sprawdzą się rolety rzymskie?

Właściwie nie ma wnętrz, w których rolety rzymskie nie znalazłyby zastosowania. Świetnie sprawdzają się w salonach, sypialniach, kuchniach i pokojach dziecinnych.

Jeśli chodzi o stylistykę wnętrz, to rolety rzymskie polecane są przede wszystkim do tych dekorowanych nieco obficiej - glamour, francuskich, angielskich, boho i mieszczańskich, jednak gładkie, jednobarwne rolety można powiesić także we wnętrzach industrialnych, skandynawskich i minimalistycznych.

Jak wyczyścić rolety rzymskie?

Większość popularnych typów rolet wyklucza możliwość ich demontażu i prania w wodzie. Najczęściej można je czyścić wyłącznie na oknie, odkurzając i przecierając wilgotną ściereczką.

Rolety rzymskie na ich tle są dumnym wyjątkiem. One, podobnie jak zasłony, mogą być demontowane i prane ręcznie lub w pralce. Co prawda wymaga to odrobiny zachodu i wprawy, ale gra niewątpliwie warta jest świeczki. Dodatkową zaletą rolet rzymskich jest możliwość ich zmieniania. Latem można powiesić rolety z cienkiej tkaniny, zimą z grubszej, by wnętrze wydawało się cieplejsze.

Rolety rzymskie

Ponieważ rolety rzymskie szyje się z tkanin zasłonowych, pierze się je tak samo, jak zasłony. Najczęściej w temperaturze 40°C, ale warto sprawdzić wcześniej przepis prania. Z tych samych powodów dobrze jest zachować metkę. Przed praniem trzeba wypiąć roletę z mechanizmu, usunąć obciążniki i łańcuszki. Jeśli pierzemy jednorazowo więcej rolet w różnych rozmiarach, najlepiej jest każdy komplet akcesoriów zapakować osobno i podpisać.

Komentarze