Rośliny egzotyczne w zimowym ogrodzie

Ogród zimowyRośliny egzotyczne zachwycają niezwykłymi barwami i kształtami. Jedne są bardzo subtelne i delikatne, inne symbolizują siłę i odporność na przeciwności. Ogród zimowy umożliwia uprawę tych roślin nawet w polskich warunkach klimatycznych.

Ogród dla roślin egzotycznych

Planując uprawę roślin z gorących stref klimatycznych trzeba im stworzyć warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych, najważniejsza jest odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza. Ogród zimowy musi być ogrzewany, by utrzymywać w nim temperaturę ok. 25 stopni Celsjusza.Najbardziej efektywne będzie ogrzewanie konwektorowe lub podłogowe, które zapewniają równomierną temperaturę w całym ogrodzie. Wiąże się to jednak z dużymi kosztami, dlatego równie dobrze sprawdzą się kaloryfery podłączone do domowej instalacji centralnego ogrzewania.

Rośliny egzotyczne przyzwyczajone są do dreszczów tropikalnych i dlatego uwielbiają częste zraszanie i dużo wilgoci. By zaspokoić ich potrzeby w tym zakresie można zamontować zraszacze sterowane ręcznie lub automatycznie, mniej wygodnym rozwiązaniem jest zwykły wąż ogrodowy. Od fachowców z branży architektury ogrodowej (sklep ProduktyOgrodowe.pl) dowiadujemy się, że jeśli oranżeria domowa jest wystarczająco duża, to niewielka fontanna może pełnić funkcję zraszacza i równocześnie element aranżacyjny wnętrza ogrodu.

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji roślin egzotycznych jest wietrzenie pomieszczenia, które zapewni wymianę powietrza i odprowadzenie nadmiaru wilgoci. Najlepiej jest zamontować okna ze specjalnymi otworami wentylacyjnymi, powinny być też uchylne. W niektórych konstrukcjach ogrodu zimowego montowane są całe elementy przesuwane, to bardzo dobre rozwiązanie w okresie letnim, kiedy można odsłonić część ogrodu.

Ogród zimowy

Jakie rośliny wybrać i jak je pielęgnować

Podstawową zasadą wyboru roślin do ogrodu zimowego jest wybieranie roślin o podobnych wymaganiach. Nie da się zapewnić w jednej części wysokiej temperatury a w drugiej niskiej. Rośliny, które nie rosną w odpowiednich warunkach, będą mniejsze, nie będą się dobrze wybarwiać, będą także mniej odporne na różnego rodzaju szkodniki.

Do ciepłych ogrodów zimowych bardzo dobrze nadają się różne gatunki sukulentów, które dobrze znoszą brak wody a liście zawsze mają soczyście zielone. Oranżeria to doskonałe miejsce do uprawy pięknych i eleganckich orchidei. Można uprawiać je nie tylko w doniczkach stojących, ale także w wiszących wykorzystując do przełamania zieleni krzewów.

Ogród zimowy daje duże możliwości tworzenia niezwykłych kompozycji z roślin zielonych, kwitnących, krzewów, pnączy, drzewek karłowatych. Wszystko zależy od upodobań właścicieli, ale przede wszystkim od czasu, który mogą przeznaczyć na pielęgnację roślin w ogrodzie zimowym.

Ocena: 5.0

Komentarze