Sangwinik - cechy, zalety i wady, jak się zachowuje? Test: Czy jesteś sangwinikiem?

SangwinikSangwinik to jeden z typów temperamentu, określany jako typ radosny, energiczny, żywy, towarzyski ale i najbardziej zrównoważony. To otwarty na ludzi i świat ekstrawertyk, który czerpie radość z przebywania wśród ludzi oraz chętnie angażuje się w wiele rodzajów aktywności.

Test: czy jesteś sangwinikiem?

Odpowiedz na poniższe pytania i sprawdź: Czy sangwinik to Twój typ temperamentu?

  1. Obawiam się samotności, wolę przebywać w towarzystwie innych ludzi.
  2. Chętnie angażuje się w różne działania, nawet te zupełnie nowe dla mnie.
  3. Nie boję się nowości, wręcz przeciwnie: ciekawią mnie.
  4. Mam wiele pomysłów i z chęcią je realizuję.
  5. Czasem bywam osobą zbyt roztargnioną lub/i zapominalską.
  6. Lubię towarzystwo innych, chętnie poznaję nowe osoby.
  7. Lubię być w centrum zainteresowania.
  8. Z natury jestem optymistą.
  9. Bywa tak, że powiem coś, zanim pomyślę.
  10. Lubię głośno mówić i śmiać się.

Jeśli w Twoim przypadku odpowiedź na większość pytań jest pozytywna, z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że jesteś sangwinikiem. Przejrzyj teraz listę zalet i wad tego typu temperamentu i sprawdź czy jego funkcjonowanie w domu i pracy odzwierciedla Twoje zachowanie.

Mocne i słabe strony sangwinika

Wydawać by się mogło, że energiczny i towarzyski sangwinik ma praktycznie same zalety. owszem, ma ich sporo ale nie tylko. Do mocnych stron osób o tym typie temperamentu należą przede wszystkim: otwartość w kontaktach, komunikatywność oraz pozytywnie usposobienie. Sangwinicy są osobami lubianymi, entuzjastycznie podchodzącymi do świata. Sangwinik jest pewny siebie, ma wysoką samoocenę ale nie działa egoistycznie: jest osoba empatyczną, pomocną oraz troskliwą. Sangwinicy są otwarci na innych, lubią towarzystwo. Ich zaletą jest z pewnością umiejętność zjednywania sobie ludzi, sangwinik jest dobrym mediatorem, jest szczery oraz spontaniczny. Chętnie organizuje różne atrakcje, wycieczki, wyjazdy, uwielbia się bawić.

A jakie są wady sangwinika? Osoby takie bywają roztargnione, zapominalskie, mało systematyczne oraz nieobowiązkowe. Ich zaangażowanie w wiele aktywności skutkuje powierzchownością pasji. Sangwinicy są beztroscy, co czasami również może okazać się słabą stroną. Męczącymi cechami u sangwinika może być nadmierna gadatliwość oraz chęć bycia przywódcą, osobą dominującą. Sangwinik może narzucać innym swoje zdanie, co nie zawsze spotkać się może z aprobatą. Ponadto, ludzie ci bywają niestali w uczuciach oraz poglądach. Mogą szybko zmieniać zdanie pod wpływem różnorodnych bodźców. Sangwinicy są głośni, bywają kłótliwi, cechuje ich słomiany zapał.

Sangwinik w rodzinie i związku

Jak sangwinik zachowuje się na co dzień? Jakim jest dzieckiem, rodzicem, partnerem? Mali sangwinicy to "żywe srebra", wszędzie ich pełno, to dzieci żywe, energiczne, lubiące towarzystwo rówieśników, ale i zdradzające chęć dominacji nad grupą. Dzieci takie są żywiołowe, aktywne w szkole i w domu. interesują się wieloma rzeczami, chętnie próbują nowych działań, zapisują się na wiele zajęć dodatkowych, mają szerokie grono znajomych. Mali sangwinicy mogą mieć problemy ze skoncentrowaniem się na lekcjach, co nauczycielom i opiekunom może przywodzić na myśl objawy nadpobudliwości psychoruchowej. Diagnoza ta jednak zwykle nie jest słuszna. A co z problemami z nauką? Czy ciekawy świata sangwinik może mieć trudności edukacyjne? Okazuje się, że tak, wynikają one zwykle z trudności ze skupieniem uwagi oraz roztargnieniem dziecka, np. zapomina on o sprawdzianie czy wykonaniu pracy domowej.

Sangwinik jako rodzic zdaje się być liberalny, beztroski oraz wspierający. Taka osoba jest dla dziecka zarówno opiekunem, jak i przyjacielem, to rodzic towarzyski, chętnie zawierający znajomości z przyjaciółmi swoich pociech (co nie zawsze spotyka się z ich aprobatą). Taka matka lub ojciec chętnie spędza czas ze swoimi dziećmi, uwielbia wyjeżdżać na wycieczki, grać w gry oraz organizować inne, ciekawe aktywności. Z rodzicem-sangwinikiem nie sposób się nudzić, rodzic taki jest otwarty i spontaniczny.

A jaki jest sangwinik w związku? Zachowuje się bardzo podobnie, to prawdziwy wulkan energii! Ma wiele pomysłów na wspólne spędzanie czasu, wiele pasji, którymi może i chce zarazić. To osoba otwarta, życzliwa ale i gadatliwa. Po pewnym czasie jednak zaczynasz dostrzegać słabsze strony sangwinika, takie jak słomiany zapałach, niechęć do wypełniania niektórych obowiązków oraz małą systematyczność. Sangwinik bywa bałaganiarzem, jest osobą roztargnioną, co może drażnić, zwłaszcza osoby o cechach perfekcjonisty, np. melancholika. W czasie kłótni sangwinik również daje upust swojej energicznej naturze: bywa porywczy, mówi zanim się zastanowi, co może być przyczyną zaognienia konfliktu. Decydując się na związek z osobą o tym typie temperamentu przygotujmy się na jego emocjonalność, sangwinicy szybko przechodzą z jednego nastroju w drugi, np. z radości w złość.

Sangwinik w pracy

W pracy sangwinik również daje upust swojej energii, z entuzjazmem zabiera się do wykonywania swoich obowiązków, co spotyka się z pozytywną reakcją ze strony przełożonych. Zwykle już w szkole czy na studiach angażuje się w szereg dodatkowych działań, np. bierze udział w kołach zainteresowań czy kołach naukowych, bierze udział w konkursach. Sangwinik dobrze pracuje w zespole, aczkolwiek zwykle wybiera rolę lidera. Z racji tego, że jego głowa zawsze jest pełna pomysłów, współpracownicy cenią go za kreatywność oraz zaradność. Sangwinicy mają również zdolność przekonywania innych do swoich racji, nie narzucając swojego zdania. Ich asertywność jest cechą bardzo pożądaną.

W jakich zawodach sangwinik może się spełnić? Z pewnością  takich, gdzie ma kontakt z ludźmi oraz profesjach, które wymagają ciągłej motywacji. Praca monotonna będzie dla niego nużąca. Z racji tego, że jest bardzo dobrym mówcą, może pomyśleć o karierze politycznej. Biorąc pod uwagę jego zdolności organizacyjne i przywódcze, może zostać doskonałym kierownikiem, dyrektorem czy managerem. Jego kreatywność pozwala mu na spełnienie się w zawodach artystycznych, w tym w byciu aktorem, wokalistą ale i specjalistą z zakresu reklamy czy marketingu. Sangwinicy uwielbiają przemawiać, występować przed publicznością, wypowiadać się na forum. Tłum ich motywuje. Sangwinik może zostać doskonałym nauczycielem czy wykładowcą: jeśli naucza czegoś, co stanowi jego pasję, będzie potrafił w cieszy sposób przekazać wiedze swoim podopiecznym. Radosny i beztroski sangwinik może z powodzeniem pracować z dziećmi, np. jako wychowawca czy animator. Jego doskonała komunikatywność sprawi, że może być też odnoszącym sukcesy rzecznikiem prasowym czy przedstawicielem handlowym.

Jak wypoczywa sangwinik?

Sangwinik wypoczywa najchętniej aktywnie, na świeżym powietrzu. Może uprawiać sport, coś konstruować, naprawiać, muzykować czy gotować: najlepiej w towarzystwie.  Sangwinika raczej nie zrelaksuje wieczór z książką, chyba, że będzie to literatura akcji bądź powieść fantasy, pobudzająca jego wyobraźnię. Doskonałą formą rozrywki jest dla niego wyjazd z rodziną czy znajomymi do parku rozrywki, wyjście na basen, do kina, wspólna gra w piłkę. Na wakacje wybiera miejsca ciekawe, nierzadko odległe. Od wakacji all inclusive woli wyjazd na łono natury, na przykład na camping. Nawet, jeśli sangwinik wyjedzie na wakacje sam, z pewnością pozna w nowym miejscu szereg znajomych. Jego łatwość nawiązywania kontaktów pozwala mu na posiadanie wielu przyjaciół w różnych miejscach.

Sangwinik: roztargniony optymista - jak nad sobą pracować?

Sangwinicy to urodzeni optymiści, zarażający swoim dobrym humorem. To aktywni ekstrawertycy, otwarci i chętni do współpracy. Jeśli jesteś sangwinikiem, czerp ze swojej kreatywności, działaj, poznawaj nowych ludzi i spełniaj się w wybranych sferach. Ciesz się obecnością znajomych, wyjeżdżajcie razem ale nie zapominaj o sobie. Pamiętaj, by pracować na systematycznością oraz skupiać się na wykonywanych zadaniach. Doskonal swoją pamięć, panuj na roztargnieniem oraz staraj się być osoba bardziej sumienną oraz słowną. Wtedy Twoja energia będzie mogła być spożytkowana jeszcze lepiej!

Komentarze