Czym jest sapioseksualizm? Kim jest sapioseksualista?

SapioseksualizmW wyborze partnera kierujemy się wieloma kwestiami, istotny jest dla nas charakter drugiej osoby, jej poglądy, wygląd fizyczny. Co ciekawe, coraz ważniejsza staje się dla nas jego… intelekt. Sapioseksualizm, czyli preferencja seksualna obejmująca zainteresowanie osobami inteligentnymi jest coraz bardziej popularna. Jak to wygląda w praktyce? Kim jest sapioseksualista?

Co określamy mianem sapioseksualizmu?

Sapioseksualizm obejmuje zainteresowanie osobami inteligentnymi i postrzeganie ich jako atrakcyjnych z uwagi na ponadprzeciętne zdolności intelektualne. Oznacza to, że bardziej podobają się nam osoby mądre, bystre, zdolne i wykształcone, mimo iż nie zawsze są atrakcyjne fizycznie.

Skąd wzięło się tak ukierunkowane zainteresowanie?

Gdzie szukać genezy takiego poglądu i dlaczego wygląd fizyczny tak stracił na znaczeniu? Okazuje się, że nie tak łatwo zdiagnozować jego przyczyny. Eksperci sądzą, że w obecnych czasach związek oparty głównie na fizyczności nie ma racji bytu. Obecnie szukamy czegoś więcej: relacja ma być dla nas czymś fascynującym, odkrywczym, a druga osoba - inspiracją.

Test: Czy jestem sapioseksualistą?

Nie wiesz, czy masz skłonności sapioseksualne i pociągają się osoby inteligentne? Odpowiedz na kilka pytań i sprawdź!

 • Bardziej podobają mi się osoby, które są obyte lub dobrze wykształcone.
 • Uważam, że wiedza jest ważnym wyznacznikiem wartości człowieka.
 • Lubię rozmawiać z ludźmi inteligentnymi, mądrymi, mającymi ciekawe poglądy.
 • Onieśmielają mnie osoby zdolne, wybitne, ponadprzeciętnie inteligentne.
 • Uważam, że niektóre zawody, np. lekarz, prawnik czy naukowiec wymagają ogromnej wiedzy i ich wykonywanie jest prestiżowe.
 • Bardziej niż oglądanie zwykłej komedii interesuje mnie ciekawy, głęboki film i rozmowa na jego temat z moją drugą połówką.
 • Uważam, że ciekawa, porywająca rozmowa z ukochaną osobą może być przyjemniejszym sposobem spędzenia czasu niż seks.
 • Wygląd w wyborze partnera jest dla mnie kwestią drugorzędną.
 • Nie umówię się nigdy z osobą, która nie dorównuje mi intelektem.
 • Umówiłabym / umówiłbym się z kimś, kto nie jest atrakcyjny ani bogaty ale jest bardzo inteligentny.

Jeśli na ponad połowę pytań udzieliłaś / udzieliłeś twierdzącej odpowiedzi bardzo możliwe, że podzielasz poglądy sapioseksualne.

Jestem sapioseksualna/y, jak znajdę swoją drugą polówkę?

Nie oszukujmy się, osoby sapioseksualne mają nieco utrudnione zadanie, jeśli chcą znaleźć inteligentną drugą polówkę. Szacuje się, że za jednostki wybitnie inteligentne (czyli obiekty pożądania osób sapioseksualnych) można uznać jedynie… 10% społeczeństwa, czyli co 10 napotkaną osobę.

Pamiętajmy, że szukając osób wybitnie zdolnych, musimy wiedzieć, kogo tak naprawdę szukamy. Czym bowiem jest inteligencja? To zdolność człowieka do adekwatnego reagowania w różnych sytuacjach, to zdolność radzenia sobie w życiu mimo zmieniających się warunków. Inaczej rzecz ujmując to zdolność adaptowania się oraz umiejętność wykorzystywania zdobytej wiedzy w różnych sytuacjach. Z kolei intelekt to nasze zdolności poznawcze, umiejętność zdobywania oraz wykorzystywania wiedzy, jest więc blisko związany z inteligencją. I takich właśnie osób poszukują sapioseksualiści: zaradnych życiowo, odważnych, obytych, doświadczonych przez życie. Niekoniecznie idzie to w parze z wykształceniem. Pożądane są osoby z ciekawymi poglądami oraz umiejętnością ich bronienia.

Co charakteryzuje ludzi ponadprzeciętnie inteligentnych?

Osoby takie zwykle nietrudno wyróżnić z tłumu jeśli wiemy… czego szukać. Istnieje 7 cech takich osób, które mogą nam zdradzić, że cechują się one ponadprzeciętną inteligencją.

 • Uzdolnienia i wrażliwość artystyczna. Osoby bardzo inteligentne zwykle są wrażliwe lub/i uzdolniona artystycznie, np. muzycznie, plastycznie - nie jest to oczywiście regułą ale zazwyczaj wysoka inteligencja idzie w parze z wysoką wrażliwością artystyczną.
 • Jedynak lub najstarszy. Wyższym poziomem inteligencji cechują się zazwyczaj jedynacy oraz osoby, które są najstarsze z rodzeństwa. Wynika to z faktu, że w dzieciństwie najczęściej przebywają z osobami dorosłymi, mniej się bawią, szybko zaczynają mówić, chodzić, czytać i łatwiej przyswajają wiedzę.
 • Posługuje się lewą ręką. Jak pokazują badania osoby o znacznie wyższej niż przeciętna inteligencji są często… leworęczne. Za stymulowanie lewej ręki odpowiada bowiem prawa półkula, odpowiedzialna między innymi za kreatywność, myślenie abstrakcyjne, uzdolnienia artystyczne, rozumienie emocji.
 • Typ sowy. Badania wykazały, że osoby inteligentne nierzadko są typem sowy, czyli późno wstają i późno chodzą spać. Dlaczego tak jest? Być może godziny wieczorne i nocne poświęcają na zgłębianie wiedzy i poszerzanie swoich horyzontów…
 • Posiadanie kota. Co ciekawe, według statystyk osoby o większych możliwościach poznawczych często posiadają w domu… kota. Nie da się ukryć, posiadanie zwierzęcia ma ogromny wpływ na nasz życie. Odnotowano, że właściciele psów są bardziej towarzyscy, otwarci i ciekawi świata. Z kolei właściciele kotów cechują się większymi możliwościami poznawczymi oraz szybciej i chętniej uczą się nowych rzeczy.
 • Poczucie humoru. Okazuje się, że osoby inteligentne są również… zabawne. Nie oznacza to jednak niewybrednych żartów dyskryminujących lub kawałów o tematyce seksualnej.
 • Skłonność do refleksji. Co ciekawe, na inteligencję wpływa również nasza skłonność do refleksji i rozmyślań. Podobno, im więcej się zastanawiamy tym więcej wiemy, rozmyślanie pomaga nam w poznaniu siebie oraz otaczającego świata. Wpływa to na nasza inteligencję, wzbogacamy swoje doświadczenie oraz wiedzę.

Inteligencja nie jest nam dana taka sama na całe życie. Wyróżnia się wiele typów inteligencji ale najważniejszy jest podział na inteligencję płynną (nieskrystalizowaną), czyli to, co jest wrodzone, z czym się rodzimy oraz inteligencję skrystalizowaną, czyli wiedzę i doświadczenie, jakie nabywamy w ciągu życia (to ona badana jest testami inteligencji).

Ćwiczmy więc nasza inteligencję, uczmy się nowych rzeczy, wzbogacajmy swoje doświadczenie. Jest to ważne nie tylko z uwagi na rosnąca ilość sapioseksualistów - róbmy to dla samych siebie, dla własnego rozwoju.

Komentarze