Siedliska bakterii, z którymi spotykasz się codziennie!

BakterieZ bakteriami stykamy się codziennie. Nasz układ odpornościowy stanowi naturalną barierę przed infekcjami i skutecznie chroni nas przed szkodliwym działaniem większości z nich. Oczywiście zachowanie sterylnej czystości w swoim otoczeniu jest niemożliwe, a wręcz mogłoby negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmu - niektóre szczepy bakterii pełnią również funkcje regulujące i nie są dla nas szkodliwe. Istnieje jednak druga grupa - patogeny wywołujące zakażenia i choroby. W jakich miejscach najczęściej możemy się z nimi spotkać?

Telefon

Smartfon to dla większości z nas urządzenie, z którym nie rozstajemy się przez cały dzień - służy nie tylko do kontaktu ze światem, ale również zastępuje aparat fotograficzny, kamerę, mapę, pozwala sprawdzić rozkład jazdy autobusów, czy przejrzeć opinie o najbliższej restauracji. Ze względu na to, że bardzo często go dotykamy i przykładamy do twarzy, a tym samym przenosimy bakterie, stanowi doskonałe miejsce do rozwoju niebezpiecznych drobnoustrojów. Dodatkowo, ciepło generowane przez urządzenie stwarza dogodne warunki do ich szybkiego namnażania. Jak pozbyć się groźnych bakterii? Najprostszym sposobem jest regularna dezynfekcja telefonu. Spraye do powierzchni o działaniu odświeżającym i antybakteryjnym CleanHandsTM są łatwo dostępne, uniwersalne i przede wszystkim - bardzo skuteczne! Sprawdzą się nie tylko do dezynfekcji telefonu, ale również klamek, blatów, kart płatniczych, pilotów telewizyjnych czy uchwytów w miejscach publicznych. Co ważne - ich poręczne opakowania zmieszczą się do każdej torebki czy plecaka! Warto mieć je zawsze przy sobie!

Spray do biura

Komunikacja miejska

Uchwyty, poręcze czy kasowniki biletów w pojazdach komunikacji miejskiej to prawdziwe siedlisko bakterii - codziennie dotyka ich mnóstwo ludzi. Oczywiście nasza skóra stanowi naturalną ochronę przed drobnoustrojami. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy bakterie znajdujące się na dłoniach przenosimy bezpośrednio w okolice ust, nosa czy oczu. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze pamiętać nie tylko o myciu rąk, ale również ich dezynfekcji żelem odświeżającym o działaniu antybakteryjnym.

Kuchnia

Kuchnia to jedno z tych pomieszczeń w domu, w których szczególnie trudno jest zapobiec rozwojowi bakterii. Zlew, lodówka, blat kuchenny, deski do krojenia czy ścierki i gąbki do naczyń to potencjalne siedliska chorobotwórczych drobnoustrojów m.in. pałeczek Salmonelli czy bakterii Escherichia Coli. Mimo, że na pierwszy rzut oka wydają się czyste, należy pamiętać o regularnej dezynfekcji wszystkich powierzchni, rozmrażaniu i dokładnym myciu lodówki oraz częstej wymianie ścierek oraz gąbek!

Pieniądze

W tym przypadku nie mamy wątpliwości - banknoty i monety, bez przerwy przekazywane z rąk do rąk to jedne z największych i najbardziej niebezpiecznych siedlisk bakterii. Dotykając ich możemy być narażeni na kontakt z rotawirusami, gronkowcem złocistym, pałeczkami Salmonelli czy bakteriami E.coli, z którymi nasz organizm może sobie nie poradzić.

Oczywiście, nie warto popadać w skrajność. Zachowanie sterylności otoczenia, w którym żyjemy nie jest możliwe. Warto jednak pamiętać o regularnym myciu rąk, higienie osobistej oraz dbaniu o czystość pomieszczeń i używanych urządzeń. Dlatego żele i spraye odświeżające, które likwidują bakterie, mogą nam tu przyjść z pomocą.

Ocena: 5.0

Komentarze