Siła kobiet ukazana we współczesnych tekstach kultury

Siła kobietSłaba płeć to określenie często przypisywane kobietom, choć rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Potrafimy walczyć o swoje, co pokazały ostatnie protesty i marsze w naszym kraju. Mamy świadomość, że nie zawsze nasz głos jest słyszalny, jednak robimy wszystko, by tak się stało. Badania wykazują, że po trudnych, traumatycznych wydarzeniach to kobiety szybciej odzyskują siły, nie poddają się, potrafią normalnie funkcjonować. Skąd zatem opinia o słabszej płci?

Większość opinii to stereotypy i utrwalony przez lata obraz kobiety słabej, uzależnionej od mężczyzny. Dzisiaj nowoczesna kobieta nie potrzebuje nikogo u swego boku, by być szanowaną. Kiedyś jej status zależał od tego, czy znajdzie odpowiedniego kandydata na męża. Jej los zależał od mężczyzny. Czasy się zmieniły, choć nadal kobiety mają mniej praw niż mężczyźni.

Współczesne teksty kultury pokazują jednak siłę kobiet, co bardzo cieszy. Nie jesteśmy ukazywane jako bezbronne istoty, które nie radzą sobie w życiu. Jest wręcz odwrotnie - kobiece bohaterki są ciekawsze niż postacie męskie, co pokazuje poniższy ranking.

1. Taki los kobiety, czyli Aniela Młynarska (powieść "Aniela" Izabela M. Krasińska, Wydawnictwo Poznańskie 2019)

Ile jest w stanie znieść człowiek? Warto odpowiedzieć na to pytanie czytając właśnie losy Anieli Młynarskiej, bohaterki powieści obyczajowej Izabeli M. Krasińskiej. Kobieta nigdy nie zaznała szczęścia, a jednak nie poddała się i z mozołem znosiła trudy codzienności. Anieli przyszło żyć w trudnych czasach, na początku XX wieku, dlatego też wpływ na jej życie miały również wydarzenia społeczno-polityczne. Nigdy nie zaznała prawdziwej miłości. Dzieciństwo spędziła u gospodarzy, którzy nie potrafili obdarzyć jej uczuciem, ponieważ nie była ich rodzonym dzieckiem. Już jako pięciolatka wypasała na pastwisku krowę i pomagała w obejściu. Za każde przewinienie była karana, a często też głodzona. Aniela nie skarżyła się również na swój los wtedy, kiedy jej mężem został Adam Strzelec. Przed ślubem miły i uczynny, po nim okazał swoje prawdziwe oblicze. Był leniwy, porywczy, nieobliczalny i często pił. To nie wszystkie nieszczęście, jakie spadły na Anielę. Straciła dwoje dzieci, co bardzo przeżywała. Dopełnieniem jej tragedii stał się zbiorowy gwałt, którego padła ofiarą w czasie II wojny światowej. Została bestialsko wykorzystana i upokorzona przez radzieckich żołnierzy. Nawet wtedy kobieta się nie poddała. Te wszystkie wydarzenia i trudności hartowały ją wewnętrznie i umożliwiały normalne funkcjonowanie. Można podziwiać Anielę za jej niezłomność i hart ducha. Boli jednak zniewolenie kobiet w czasach, o których napisała Krasińska. Każda kobiet powinna przeczytać pierwszy tom powieści poświęcony właśnie Anieli. Czasami wydaje nam się, że nie damy rady z przeciwnościami losu. Okazuje się jednak, że siła tkwi w każdej z nas. Tak jak w Anieli.

2. Silne razem, czyli "Sky Rojo" (Netflix, 2021)

Nieco przewrotna opowieść o sile kobiet, która zachwyca tak bardzo, że cały sezon można obejrzeć w ciągu kilku dni. Historia jest dość banalna - trzy prostytutki uciekają przed swoim alfonsem. Gina, Wendy i Coral to młode dziewczyny, które z różnych powodów zmuszone były do parania się najstarszym zawodem świata. Czasami była to bieda i chęć zarobienia pieniędzy, innym razem przypadek, jeszcze innym próba ukrycia się przed światem. Każda z nich była inna, połączyły je jednak wspólne przeżycia. Serial pokazuje siłę kobiet, która nie zawsze oznacza siłę fizyczną. Gina, Wendy i Coral dzięki sprytowi, urokowi i doskonałym wyborom uciekają przed swoimi oprawcami i ostatecznie udaje im się pokonać przeciwnika. Każde doświadczenie kształtuje człowieka - to właśnie osobiste przeżycia sprawiły, że dziewczyny uwierzyły, że nie muszą żyć pod dyktando innych, nie muszą być prostytutkami. Uświadomienie sobie tego zajęło im wiele lat, w czasie których były traktowane przedmiotowo. Twórcy "Domu z papieru" podjęli w najnowszym serialu temat niezwykle ważny - kobieca siła nie ma sobie równych. Warto obejrzeć, nie tylko ze względu na urodę grających w niej aktorek, ale ich sprawczość. To nic, że czasami działają poza prawem. Liczy się skuteczność.

3. Ślepy los, czyli Ada Wysocka ("Oczy Adrianny" Danka Braun, Wydawnictwo Prozami, Warszawa 2021)

Danka Braun zasłynęła na polskim rynku czytelniczym jako autorka sagi erotycznej o namiętnym związku małżeństwa Orłowskich. Tym razem poznajemy inne oblicze powieściopisarki. Najnowsza książka Braun opowiada historię dwóch sióstr - Ady i Karoliny. Mimo, że dziewczyny bardzo się kochają, toczy się między nimi bezustanny spór i swego rodzaju rywalizacja. Powodem takiego stanu rzeczy jest Mateusz. On wybiera młodszą z sióstr, spokojną, rozsądną Adę. Wydawałoby się, że Adrianna będzie szczęśliwa, jednak tak nie jest. Dziewczyna w wyniku wypadku traci wzrok. Porzuca ją również Mateusz, który nie może pogodzić się z kalectwem ukochanej. Gdzie zatem przysłowiowa siła kobiet? Ada musi nauczyć się żyć na nowo. To niezwykle trudne i czasochłonne. Przechodzi załamanie, postanawia odebrać sobie życie, jednak ratuje ją siostra. Od tego momentu wszystko się zmienia. Ada wstaje z kolan i codziennie walczy. Chce żyć normalnie, a to wymaga ogromnej siły i samozaparcia. Dziewczyna powoli uczy się żyć ze swoim kalectwem. Chce udowodnić sobie i innym, że osoba niewidoma jest takim samym człowiekiem jak osoby zdrowe. Ada staje się samodzielna. Pracuje, studiuje, zostaje psychologiem i postanawia pomagać innym. Jak wiele trzeba mieć w sobie odwagi i siły, by nauczyć się żyć na nowo z pewnymi ograniczeniami. "Oczy Adrianny" to ciepła opowieść o sile kobiet.

4. Siła jest kobietą, czyli serial "Przyjaciółki" (Polsat, 2021)

W tym serialu ma się wrażenie, że mężczyźni są jedynie tłem, dodatkiem do postaci kobiecych. Dziewczyny są silne, także dzięki temu, że mają siebie. To niezwykle cenne w obecnych czasach. Inga, Anka, Zuza i Patrycja to cztery mieszkanki Warszawy znające się od czasu studiów. Spotykają się, wspierają, pomagają i po prostu lubią spędzać ze sobą czas. Każda jest inna, a jednak ta ich odmienność zbliża je do siebie. Każda z nich jest silna, choć każda inaczej radzi sobie z codziennością. Patrycja grana przez piękną Joannę Liszowską musi poradzić sobie ze śmiercią ukochanego mężczyzny Michała, który zostaje śmiertelnie potrącony przez autobus. To nie wszystko. Okazuje się, że mężczyzna miał inną kobietą i żył również z nią. Oszukana Patrycja zostaje sama z małym synkiem i próbuje na nowo poskładać swój świat. Zuza Markiewicz grana przez Anitę Sokołowską to kobieta wyzwolona, elegancka i przebojowo idąca przez życie. Pnie się po szczeblach kariery, a jej pracowitość i zaangażowanie szybko zostają docenione. Zostaje dyrektorem banku, zarabia duże pieniądze i jest w swoim żywiole. Przychodzi jednak moment, gdy zostaje zwolniona z pracy. Musi zacząć oszczędzać, szukać nowego zatrudnienia, ale wychodzi z tego kryzysu zwycięsko. W serialu wiele jest scen pokazujących siłę właśnie kobiet.

5. One tutaj rządzą, czyli "Królestwo kobiet" (TVN, 2020)

Co byłoby, gdyby kobiety rządziły światem? Przewrotna komedia rozpoczyna się w momencie, gdy w wyniku nieszczęśliwego wypadku ginie właściciel zakładu pogrzebowego. To dopiero początek komedii omyłek. Okazuje się, że był ubezpieczony na dość wysoką kwotę, dlatego też aktualna oraz była żona, a także kochanka zmarłego zrobią wszystko, by nie wyszły na jaw okoliczności jego śmierci. Sytuacja robi niezwykle trudna, gdy wychodzą na jaw podejrzane interesy zmarłego, a kobiety są w niebezpieczeństwie. Muszą spłacać długi zmarłego, a także walczyć o zachowanie firmy. Tylko razem są nie do pokonania. Dzięki sprytowi, mądrości, urodzie radzą sobie świetnie z wszelkimi przeciwnościami losu. Jednoczą siły i walczą. Serial bazuje na utartych schematach, ale ogląda się go z przyjemnością. Kibicujemy kobietom, które zostały wplątane w gangsterską intrygę i muszą sobie ze wszystkim radzić same. I mimo, że nie wszystko idzie zgodnie z planem, bywają zadowolone nadzwyczaj często. Sukces serialu to również zasługa wybitnych aktorek - Krystyny Jandy, Gabrieli Muskały, Karoliny Gruszki i Aleksandry Adamskiej. Tytuł produkcji doskonale podkreśla fakt, że dziewczyny rządzą! I mają siłę.

Kobiety są silne, co doskonale wskazują wymienione teksty kultury. Siła to hart ducha, odwaga, chęć poprawiania świata, a także umiejętność radzenia sobie z przeciwnościami losu. Każda z nas jest silna na swój sposób. Trzeba o tym zawsze pamiętać i nie dać sobie wmówić, że jest inaczej.

Komentarze