Skąd się bierze kamień na zębach i jak zapobiegać jego powstawaniu

DentystaNieestetyczne przebarwienia, zmiana koloru na żółty lub szary, brzydki zapach z ust - to wynik nagromadzenia kamienia nazębnego! Nawet regularne szczotkowanie i najlepsze preparaty nie zapobiegną mu całkowicie. Niezbędne są regularne wizyty u dentysty.

 

 

Przyczyny powstawania kamienia na zębach

Kamień nazębny to nic innego, jak zmineralizowana płytka bakteryjna. Jak podkreśla stomatolog Ewa Pawlak, gdy w porę nie usuniemy zalegających na zębach resztek pokarmów i bakterii, już po kilku godzinach organizm uruchamia reakcje obronne o wątpliwej skuteczności. Pochodzące ze śliny zasadowe związki - fosforany wapnia - teoretycznie mają zabezpieczyć szkliwo przed próchnicą, którą wywołują produkowane przez drobnoustroje kwasy. W praktyce jednak ta szorstka powierzchnia zawsze pokryta jest żywą płytką.

Niestety, samo regularne mycie zębów nie zawsze ochroni nas przed powstawaniem kamienia. Na co dzień, w pośpiechu, często nie udaje nam się dokładnie wyczyścić wszystkich trudno dostępnych przestrzeni. Poza tym niektóre osoby mogą mieć np. większą skłonność do wydzielania śliny, która stanowi źródło przyczyniających się do powstawania kamienia nazębnego fosforanów.

Dlaczego kamień na zębach powraca?

Nawet zabiegowo usunięty kamień nazębny po jakimś czasie zwykle znów zaczyna się odkładać. W niektóre miejsca może nie dotrzeć nawet najlepsza szczoteczka manualna czy elektryczna. Najbardziej narażone są przestrzenie między zębowe oraz obszary przydziąsłowe - szczególnie na wewnętrznej stronie łuków zębowych, od strony języka.

Do wzmożonego odkładania się kamienia nazębnego przyczynia się również nasza dieta - duża ilość węglowodanów oraz nabiału wpływa zagęszczająco na ślinę, a co za tym idzie na tendencję do mineralizowania płytki nazębnej. Zdrowiu zębów nie sprzyja również palenie papierosów i częste spożycie alkoholu.

Czy kamień nazębny sam odpada?

Niestety, kamień nazębny nie jest zwykłym zlepkiem nieczystości, który sam odpadnie, gdy osiągnie określoną grubość. Stale przytwierdzony do płytki zębów, nie tylko nie odpadnie sam, ale też nie da się usunąć samodzielnie. Nawet najwytrwalsze szorowanie najmocniejszymi pastami do zębów nie pomoże w pozbyciu się tego problemu.

Należy też unikać domowych "babcinych" sposobów na usunięcie kamienia nazębnego, m.in. z użyciem sody oczyszczonej. Takie zabiegi wprawdzie przynoszą widoczny efekt, ale na dłuższą metę mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc szkliwu.

Jak usunąć kamień nazębny?

Zęby przed i po skalingu

Kamień nazębny należy regularnie usuwać w gabinecie dentystycznym. Tylko stomatolog dysponuje narzędziami i technikami, które pozwalają skutecznie pozbyć się zalegającej zmineralizowanej płytki nazębnej. Działająca w obszarze Warszawy - głównie w dzielnicach Białołęka, Tarchomin i Nieporęt - wspomniana wcześniej stomatolog Ewa Pawlak wykonuje następujące zabiegi usunięcia kamienia nazębnego:

  • Skaling, czyli rozbijanie nagromadzonego nalotu za pomocą ultradźwięków. Stomatolog przykłada główkę specjalnego urządzenia do miejsc, w których zlokalizowany jest kamień. Połączone z wodą, ultradźwięki uderzają w złogi, które pękają i odrywają się od trzonu.
  • Piaskowanie - zabieg wykonywany po skalingu, który ma na celu usunięcie przebarwień i wyrównanie płytki. Aby osiągnąć efekt nie tylko korzystny dla zdrowia, ale też estetyczny, należy wykonać oba zabiegi - skaling i piaskowanie.

Obok tych dwóch podstawowych metod usuwania kamienia nazębnego, które są najpopularniejsze i znane ze swojej skuteczności, można też wymienić następujące techniki:

  • Metoda laserowa - z wykorzystaniem skalera laserowego
  • Metoda chemiczna - na powierzchnię zęba nakłada się 30% roztworu perhydrolu, który rozpuszcza kamień. Na koniec zęby płukane są wodą pod ciśnieniem.
  • Metoda dźwiękowa - z wykorzystaniem fal dźwiękowych (6-8 kHz)
  • Metoda tradycyjna - czasochłonna i niedokładna, polega na usunięciu kamienia za pomocą pilniczków, motyczek i innych narzędzi stomatologicznych.

Cena usunięcia kamienia nazębnego u dentysty

Raz w roku każdy ubezpieczony pacjent może wykonać zabieg skalingu bezpłatnie w ramach NFZ. Nie obejmuje on jednak działań dodatkowych, takich jak piaskowanie czy fluoryzacja. W prywatnych gabinetach dentystycznych ceny są bardzo różne - wszystko zależy od zakresu działań, skali nagromadzenia kamienia nazębnego oraz zabiegów dodatkowych. W grę wchodzi też wielkość miejscowości i renoma gabinetu. Ceny usunięcia kamienia w gabinecie stomatologicznym zaczynają się od 150 zł, a kończą nawet na kilkuset złotych. Warto podczas umawiania się na wizytę zapytać o cennik i dostępne opcje.

Komentarze