Skok rozwojowy niemowlaka - jak przygotować się na mały kryzys?

Skok rozwojowy niemowlakaW 1. roku życia dziecko bardzo intensywnie się rozwija. Dowodem na to są tzw. skoki rozwojowe, czyli bardzo ważne momenty w rozwoju mózgu i układu nerwowego maluszka. Skoki rozwojowe to wyzwanie dla dziecka, bo wiążą się z nabywaniem nowych umiejętności. Jak przygotować się na te momenty?

Czym jest skok rozwojowy?

Skok rozwojowy to moment, w których dziecko nabywa nowych umiejętności. Dzięki rozwojowi mózgu i układu nerwowego maluch uczy się i przystosowuje do życia. W ciągu 1. roku życia niemowlę przechodzi siedem skoków rozwojowych, z których każdy następny trwa dłużej (nawet kilka tygodni).

Jak przygotować się na skok rozwojowy?

Rozwój układu nerwowego sprawia, że dziecko coraz intensywniej odbiera bodźce ze środowiska zewnętrznego, co może wywoływać u malucha niepokój i rozdrażnienie. Skok rozwojowy poprzedza tzw. kryzys - niemowlę staje się marudne i płaczliwe, gorzej sypia.

Objawami, które świadczą o tym, że nadchodzi skok rozwojowy są:

  • problemy z zasypianiem, płytki i niespokojny sen;
  • płacz i pobudliwość dziecka;
  • nerwowość i grymaszenie przy karmieniu.

Kiedy przebiegają skoki rozwojowe?

W pierwszym roku życia dziecka dochodzi do siedmiu skoków, ale harmonogram tych momentów nie jest ściśle określony. Warto pamiętać, że każde niemowlę rozwija się we własnym tempie, a moment na skok rozwojowy dla każdego dziecka jest indywidualny. Skoki rozwojowe pojawiają się w różnych tygodniach życia dziecka. Orientacyjnie można nakreślić taki schemat przebiegu występowania skoków:

  • około 5.-6. tygodnia po porodzie przypada 1. skok rozwojowy. Dziecko, które do tej pory głównie spało, jadło i brudziło pieluchę, staje się bardziej aktywne i ciekawe otaczającego świata. Na twarzy maluszka może pojawić się pierwszy uśmiech.
  • 2. skok rozwojowy rozpoczyna się miedzy 7. a 9. tygodniem życia - dziecko na tym etapie docenia rytuały i lubi uporządkowany rytm dnia. Jest coraz bardziej aktywne, wyciąga rączki i nóżki oraz potrafi utrzymać lekkie zabawki.
  • 3. skok rozwojowy następuje w 11.-12. tygodniu po urodzeniu i objawia się lepszą koordynacją ruchową niemowlęcia i ciekawością otaczającego je świata. Dziecko chętnie wkłada przedmioty do buzi.
  • 4. skok rozwojowy następuje około 14.-19. tygodnia życia. Dziecko rozumie ciąg przyczynowo-skutkowy i wie, że, gdy rzuci zabawką, upadnie ona na ziemię.
  • 5. skok rozwojowy przypada na 22.-26. tydzień po urodzeniu. Dziecko już potrafi siedzieć i śledzić wzrokiem poruszające się przedmioty czy obrazki w książce.
  • 6. skok rozwojowy następuje około 33.-37. tygodnia życia. To moment, w którym dziecko potrafi połączyć fakty i poznaje psa na zdjęciu, na obrazku i na spacerze.
  • 7. skok rozwojowy przypada na 41.-47. tydzień życia. Niemowlę może próbować stawiać pierwsze korki. Chętnie sięgnie po kartkę papieru, żeby coś "narysować".

Jak radzić sobie z kryzysem poprzedzającym skok rozwojowy?

Przede wszystkim przygotuj się na to, że skok rozwojowy nadejdzie. To nieunikniony objaw świadczący o prawidłowym rozwoju mózgu i układu nerwowego dziecka. Wspieraj rozwój swojego malucha, a gdy masz wątpliwości, czy przebiega prawidłowo - zgłoś się do specjalisty.

Autor: www.bebiprogram.pl.

Komentarze