Skóra noworodka. Jak ją pielęgnować?

Pielęgnacja skóry dzieckaSkóra nowo narodzonego dziecka jest bardzo wrażliwa i delikatna. W związku z tym wymaga też innej, bardziej subtelnej pielęgnacji, która nie podrażni i nie naruszy tej kruchej struktury. Opowiadamy o tym, jak rozwija się cera dziecka, by pomóc ci zrozumieć, jak najlepiej należy o nią zadbać.

Jak rozwija się skóra przed narodzinami?

Zanim na świecie pojawi się mały człowiek, jego skóra przechodzi różne etapy rozwoju. Ten największy organ człowieka rozwija się już od ok. 40. dnia ciąży. Wtedy to wykształca się język, zęby i właśnie zaczyna pojawiać się naskórek. W 22. tygodniu maluch może mieć już ok. 25 cm długości, a jego skóra powinna być już znacznie grubsza. Z kolei ok. 35. tygodnia ciąży ciało dziecka jest pokryte tzw. mazią płodową. Służy ona do zapobiegania wysuszeniu skóry nowo narodzonego człowieka, zapewnia jej prawidłowe zakwaszanie i chroni przed brudem. W ok. 36. tygodniu skóra dziecka jest już na tyle wykształcona, że jest w stanie poradzić sobie ze zróżnicowanymi warunkami panującymi poza brzuchem mamy. Warto pamiętać, że przez pierwsze cztery lata życia cera malucha wciąż nie będzie w stanie tak dobrze go chronić przed szkodliwymi czynnikami, tak jak skóra człowieka dojrzałego. Dlatego warto nauczyć się właściwie o nią dbać.

Z jakimi dolegliwościami borykają się bobasy?

Jedną z najczęstszych chorób skóry są potówki u noworodka. To objaw przegrzania się organizmu dziecka, spowodowanego najczęściej za dużą ilością warstw wierzchniej odzieży. Są to czerwone krostki, które można poznać po wielkości podobnej do wielkości główki szpilki oraz niekiedy tworzącym się na nich pęcherzykom w kolorze białym. Należy pamiętać, że maluszek nie ma jeszcze rozwiniętych odpowiednio gruczołów potowych, co powoduje właśnie powstawanie potówek u noworodka.

Inną popularną dolegliwością jest też przesuszanie się skóry malucha. Nowo narodzeni mają wciąż wrażliwą skórę, do której pielęgnacji potrzebne są dobrze dobrane kosmetyki. Najlepiej, by były one stworzone na bazie jak najbardziej naturalnych i prostych substancji.

Inne najczęstsze problemy skórne u noworodków przedstawione zostały tutaj.

Co robić, by dbać o cerę niemowlaka?

Przede wszystkim nie zapomnij sprawdzać składu preparatów, które wybierasz dla swojego dziecka. Świadomie podejmij decyzję przed zakupem, by mieć pewność, że ze skórą maleństwa nie będzie działo się nic złego. Postaraj się, by produkty do pielęgnacji nie zawierały substancji zapachowych, które mogą uczulać, syntetycznych barwników, aromatów czy parabenów.

Ocena: 5.0

Komentarze