Skuteczne sposoby na spuchnięte nogi

Spuchnięte nogiPrzyczyny spuchniętych nóg mogą być różne. Obrzęki mogą powodować różne problemy zdrowotne, w tym przede wszystkim choroby układu sercowo-naczyniowego, ale nie tylko. Leczenie powinno być prowadzone przyczynowo, oprócz tego należy stosować sprawdzone sposoby na spuchnięte kostki i ból nóg. Dowiedz się, jak powinna wyglądać terapia w przypadku opuchlizny kończyn dolnych i jakich zasad przestrzegać, aby przyniosła jak najlepsze efekty.

Obrzęki nóg - leczenie. Domowe sposoby na spuchnięte nogi

Uczucie spuchniętych nóg jest bardzo dokuczliwe, przez co bywa trudne do wytrzymania, dlatego trzeba nauczyć się radzić sobie z obrzękiem przy zastosowaniu znanych, sprawdzonych metod. Ponadto warto uświadomić sobie, że w niektórych przypadkach, w zależności od przyczyny spuchniętych nóg, prowadzenie terapii może być konieczne do końca życia. Tylko pełne zaangażowanie pacjenta w proces leczenia gwarantuje jego długotrwały pozytywny efekt1.

Leczenie obrzęków nóg obejmuje między innymi takie metody jak1:

 • pielęgnacja skóry,
 • ćwiczenia rehabilitacyjne,
 • kompresjoterapia,
 • farmakoterapia.

Teraz powiemy sobie nieco więcej o każdej z nich.

Pielęgnacja skóry

Objęte obrzękiem nogi są bardziej narażone na działanie szkodliwych czynników ze względu na spowodowane zastojem chłonki lokalne upośledzenie odporności. Przez to nawet niewielkie uszkodzenie ciągłości skóry może stać się przyczyną infekcji, która spowoduje dalsze pogorszenie odpływu chłonki. Dlatego, jeśli dojdzie do otarcia, zadrapania, odparzenia lub ukąszenia skóry na nogach, należy natychmiast ją odkazić i obserwować, czy nie pojawi się proces zapalny1.

Na co dzień należy nawilżać skórę balsamami hipoalergicznymi, stosować ochronę przed grzybicą, a w okresie letnim stosować repelenty. Depilację nóg można robić przy pomocy kremów lub wosku, nie powinno się używać maszynek do golenia i depilatorów mechanicznych1.

Ćwiczenia rehabilitacyjne

W terapii spuchniętych nóg ogromne znaczenie mają odpowiednio dobrane ćwiczenia usprawniające. Jeśli wykonywane są regularnie, zwiększony zostaje powrót żylny i następuje poprawa funkcjonowania początkowych naczyń chłonnych. Ponadto zachodzi poprawa funkcjonowania limfatycznych naczyń zbiorczych. Dzięki temu zredukowana zostaje objętość zalegającego płynu śródmiąższowego1.

Ćwiczenia na spuchnięte nogi powinny zostać dobrane przez fizjoterapeutę. Specjalista dobierze zestaw ćwiczeń stosownie do potrzeb i przedstawi prawidłową technikę ich wykonywania.

Farmakoterapia

Lek na spuchnięte nogi powinien być dobrany stosownie do przypadku. Na objawy związane z niewydolnością krążenia żylnego kończyn dolnych stosować można tabletki Diosminex. Produkt leczniczy zawiera zmikronizowaną diosminę, substancję o szerokim spektrum działania i dobrym profilu bezpieczeństwa.

Diosmina zawarta w Diosminex przyśpiesza odpływ krwi żylnej i zmniejsza jej zastój w żyłach, poprawia napięcie ścian naczyń żylnych i wzmacnia naczynia krwionośne. Ponadto zmniejsza podatność małych naczyń krwionośnych na pękanie. To wszystko sprawia, że Diosminex zmniejsza obrzęki2. Zasadność stosowania Diosminex warto skonsultować z lekarzem.

Kompresjoterapia

Na spuchnięte nogi bardzo dobrze działa kompresjoterapia, czyli leczenie uciskowe. Polega ono na regularnym noszeniu rajstop lub pończoch uciskowych, ewentualnie nad- lub podkolanówek. Wyroby uciskowe dobiera się adekwatnie do potrzeb, uwzględniając stopień nasilenia opuchlizny3.

W sklepach z zaopatrzeniem medycznym dostępne są produkty uciskowe o różnym stopniu ucisku3:

 • I (20-30 mmHg) - dla osób pracujących na stojąco,
 • II (30-40 mmHg) - dla osób z obrzękiem, dużymi żylakami oraz po operacjach żylaków,
 • III (40-50 mmHg) - dla osób zmagających się z zaawansowanym stadium niewydolności żylnej,
 • IV (50-60 mmHg) - dla osób z obrzękami chłonnymi.

O pomoc w doborze wyrobów uciskowych można poprosić pracownika sklepu, jak również swojego lekarza lub fizjoterapeutę.

Bibliografia:

 1. Kozikowska J., Łuczak J., Obrzęk limfatyczny - patomechanizm, podział, zasady leczenia, Przewodnik Lekarza, 2001.
 2. ChPL Diosminex (dostęp: 2022.03.18.).
 3. Bodio M., Szymańska-Pomorska G., Pytel A. i in., Żylaki kończyn dolnych, Gerontologia Współczesna 4/2014, vol. 2.

Komentarze