Smutne cytaty o życiu, miłości, przyjaźni

Smutne cytatySmutek to negatywna emocja, która jednak towarzysz nam dość często. Smutni jesteśmy, bywamy, czasami czujemy smutek. Okazuje się jednak, że smutek nie jest do końca zły. Może być bowiem okazją do czynienia istotnych refleksji. Gdy jesteśmy smutni, zdarza się nam zastanawiać nas sobą i swoim życiem, co może być potrzebne i inspirujące, zupełnie jak smutne cytaty. Tego typu aforyzmy mogą stać się naszym życiowym mottem.

Smutne cytaty kojarzą się nam z nieszczęśliwie zakochanymi nastolatkami ale nie do końca. Smutne cytaty, choć na pierwszy rzut oka wcale nie są motywujące, tak naprawdę mogą być doskonałą okazją do refleksji. Można je czytać zarówno w chwilach dla nas trudnych, kiedy stają się niejako odzwierciedleniem naszej duszy ale i zastanawiać się nad ich sensem w każdym momencie naszego życia. Nie da się bowiem ukryć, że smutek jest uczuciem powszechnym, przed którym nie można uciec.

Ciekawe smutne cytaty o życiu, miłości, przyjaźni - lista

Poniższe smutne sentencje mogą stać się punktem wyjścia do interesujących rozmyślań

"Jedną z najsmutniejszych rzeczy w życiu jest dotrzeć do jego kresu, obejrzeć się z żalem za siebie i stwierdzić, że mogłeś być kimś lepszym, dokonać więcej i mieć więcej"

Robin Sharma
Piękny ale jakże smutny cytat kanadyjskiego pisarza, wyrażający niejako sens naszego życia. Według autora najgorszym, co może nas spotkać jest dokonanie niejako podsumowania swojego życia już u jego kresu i dojście do wniosku, że nie jesteśmy zadowoleni z tego, jak ono wyglądało. Takich sądów obawia się wielu z nas, życie otrzymujemy od losu tylko jedno, dlatego ten smutny ale jakże ważny cytat powinien stać się naszym życiowym mottem. Żyjmy tak, aby w ostatnich swoich dniach niczego nie żałować i odczuwać dumę z tego, kim się staliśmy i co przeżyliśmy.

"Smutek to najdziwniejsze z uczuć: czyni nas bezradnymi. Jest jak okno otwarte wbrew naszej woli - przy nim można wyłącznie dygotać z zimna. Z czasem jednak otwiera się coraz rzadziej i rzadziej, aż wreszcie całkowicie stapia się z murem"

Arthur Golden
Cytat na pierwszy rzut oka smutny ale w niezwykle ciekawy, w obrazowy sposób przedstawia nam to, czym jest smutek. Autor porównuje go do otwartego okna: trzęsiemy się przy nim z zimna i wydajemy się bezradni ale okno może otwierać się coraz rzadziej i w końcu stopić się ze ścianą: to będzie nasze zwycięstwo nad smutkiem.

"Kochać, a potem utracić to, co kochaliśmy - to wpisane jest w naszą naturę. Jeśli nie potrafimy znieść utraty, pochłania nas zło"

Clive Staples Lewis - Dopóki mamy twarze
Kolejny cytat to słowa brytyjskiego pisarza, fragment jego powieści. Zgodnie z jego słowami naszym niejako zadaniem jest smutek i cierpienie, to wpisane jest w naturę ludzką. Każdy człowiek powinien potrafić znieść utratę i żyć dalej, czyni nas to lepszymi ludźmi i buduje cenne doświadczenia.

„Kochać to także umieć się rozstać. Umieć pozwolić komuś odejść, nawet jeśli darzy się go wielkim uczuciem. Miłość jest zaprzeczeniem egoizmu, zaborczości, jest skierowaniem się ku drugiej osobie, jest pragnieniem przede wszystkim jej szczęścia, czasem wbrew własnemu”

Vincent van Gogh
Znany malarz zawarł w prostych słowach niezwykle ważny przekaz. Sam cytat nie jest smutny ale o czymś smutnym traktuje: o odejściu bliskiej, ukochanej osoby nawet wtedy, gdy my tego nie chcemy. Według autora zezwolenie na odejście jest dowodem miłości: zwłaszcza w przypadku, gdy rozstanie będzie tożsame ze szczęściem drugiej osoby, którą darzymy uczuciem. Już samo wyobrażenie sobie takiej sytuacji bardzo boli, warto jednak wczytać się dobrze w słowa artysty: „Miłość (…) jest skierowaniem się ku drugiej osobie, jest pragnieniem przede wszystkim jej szczęścia, czasem wbrew własnemu”. Miłość choć jest uczuciem pięknym, nie jest więc wolna od cierpienia.

"Są tacy, którzy uciekają od cierpienia miłości. Kochali, zawiedli się i nie chcą już nikogo kochać, nikomu służyć, nikomu pomagać. Taka samotność jest straszna, bo człowiek uciekając od miłości, ucieka od samego życia. Zamyka się w sobie"

Jan Twardowski
Ksiądz Jan Twardowski również mówił o miłości, o jej ciemnej stronie, a dokładniej: zawiedzionej miłości. Zauważył on, że wiele osób, które przeżyło nieszczęśliwą miłość obawia się znów zakochać, unika tych emocji. Nazywa ten stan samotnością i twierdzi, że to droga ucieczki od życia.

"Trzeba przeżyć wszystko, co jest nam dane. Cała radość i cały smutek. Nie wolno nam się od tego uchylić. Nie przeżyty smutek, przed którym uciekliśmy, i tak kiedyś nas dopadnie"

Hanna Krall
Pisarka również mówiła wiele o smutku, pisała smutne opowieści. Według niej naszym zadaniem jest przeżycie wszystkiego, co daje nam los i docenianie zarówno radosnych, jak i smutnych chwil. Nie należy uciekać od tego, co smutne i trudne, ponieważ i tak kiedyś to do nas wróci, być może ze zdwojoną siłą i sprawi, że będziemy o wiele bardziej cierpieć.

"Na samotność bowiem skazują człowieka nie wrogowie, lecz przyjaciele"

Milan Kundera
Pisarz ciekawie wypowiadał się na temat samotności. Według niego to przyjaciele są odpowiedzialni za to, że czujemy się samotni. To, że mamy przyjaciół powinno sprawiać, że mamy wokół siebie bliskie osoby, na których możemy polegać. Jeśli jednak najbliżsi o nas zapomną, możemy czuć się bardziej samotni niż wtedy, gdyby ich nie było.

Uważasz, że smutne cytaty również niosą ze sobą wartość i warto zastanowić się nas ich sensem? To prawda, mimo iż traktują o rzeczach smutnych, takich jak rozstanie, cierpienie czy nieszczęśliwa miłość, niosą wiele istotnych prawd o nas i naszym życiu.

Komentarze

Pola
Kiedy obserwujemy życie innych, mamy niewątpliwe wrażenie, że jest ono usłane różami. Ciągłe podróże, sukcesy, udane związki oraz oczywiście stabilność finansowa. Od razu myślimy sobie : "Jak to jest, że oni potrafią, a ja nie"? Smutek oraz dezorientacja biorą górę, a my sami nie wiemy, dlaczego tak właśnie jest. Od razu zaczynamy rozmyślania, co z nami jest nie tak i dlaczego to właśnie my, mamy ciągle pod górkę. Bo jak to X czy Y jest w stanie osiągnąć to i tamto, a mi ledwo starcza na rachunki i to jeszcze pracuję w miejscu, które przyprawia mnie o mdłości? A gdyby tak zmienić sposób myślenia? Jeżeli spojrzymy głębiej, to prawda jest taka, że te osoby są takie jak my - ani lepsze, ani gorsze. Różnica polega tylko na tym, że oni w siebie uwierzyli i byli w stanie zaakceptować ewentualną porażkę. To nie są osoby nadprzyrodzone, którym wszystko poszło jak z płatka. Oczywiście, wiele z nich urodziła się z ogromem talentów, ale przy braku wiary we własne możliwości, defetyzmie i szeroko pojętym pesymizmie, nawet te talenty mogą okazać się niewystarczając e. Jeżeli zatem widzisz ogromny sukces innej osoby, to jest to jedynie wierzchołek góry lodowej. Nie ma sukcesów bez porażek, bez wątpliwości, zawahań i gorszych dni, ale wszystko polega na tym, żeby się nie poddawać i nie wmawiać sobie, że nie dam rady czy też, że się nie nadaję. Niestety, ale wbijając sobie do głowy takie rzeczy, nigdy nie ruszymy z miejsca i wciąż będziemy uparcie tkwić w przekonaniu, że innym to się zawsze udaje, a kluczowa różnica polega na tym, ze oni po prostu wstali, spróbowali i uwierzyli w siebie. Bo w najgorszym razie, co może się stać? Może to marne pocieszenie, ale niejednokrotnie jedna porażka jest w stanie nauczyć nas więcej niż kilka sukcesów. Wszystko tkwi w naszej głowie...
JoannaF
Smutne okresy to czas znany każdemu człowiekowi. Niepowodzenia nie są wcale po to, żeby nas pognębić. Wręcz przeciwnie, pokazują nam drogę, którą nie warto podążać. Zamiast się smucić kolejną życiową porażką, zapewne nie pierwszą i nie ostatnią, gdy już ochłoniemy, pomyślmy jak inaczej możemy spróbować lub poszukajmy jakiejś innej alternatywy, zajmując się po prostu czymś innym...