Soczewki całodobowe - uniwersalne soczewki kontaktowe

Soczewki calodoboweSoczewki kontaktowe znacząco ułatwiają życie osobom, które mają problem z wadą wzroku. Okazuje się jednak, że noszenie soczewek może być jeszcze bardziej komfortowe, a dobre widzenie towarzyszyć może przez całą dobę. Rozwiązaniem są oczywiście soczewki całodobowe, w których można spać. Czym więc różnią się od zwykłych soczewek, jakie są ich zalety i dla kogo są przeznaczone?

Cechy soczewek całodobowych

Całodobowe soczewki kontaktowe przepuszczają nawet sześciokrotnie więcej tlenu do rogówki, niż ma to miejsce w przypadku zwykłych soczewek. Dlatego też możliwe jest ich noszenie bez konieczności ściągania przed snem. Ze względu na ich specjalne właściwości, soczewki na dzień i noc cechuje większy komfort w użytkowaniu. Oczy nie męczą się podczas pracy przy komputerze czy innych codziennych aktywnościach. Soczewki dzień i noc idealne są dla tych, którzy mają kłopot z codziennym zakładaniem, ściąganiem i pielęgnacją soczewek. Jest to także idealne rozwiązanie podczas takich aktywności, które uniemożliwiają dbanie o soczewki w sterylnych warunkach, na przykład ze względu na rodzaj pracy zawodowej czy uprawianych sportów.

Dla kogo soczewki całodobowe?

Główną ideą soczewek całodobowych jest możliwość spania w nich. W większości przypadków, nie powoduje to żadnego dyskomfortu, dlatego też będzie można stosować soczewki zgodnie z ich całodobowym przeznaczeniem. Zdarza się jednak, że mimo bardzo dobrych parametrów soczewek całodobowych, towarzyszyć może uczucie suchości oka. Wówczas warto jest zastosować odpowiednie krople nawilżające, które będą przystosowane zarówno do soczewek jak i do oczu. Soczewki całodobowe dobrze jest również zdjąć raz na jakiś czas i odpowiednio wyczyścić. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia infekcji, pozwoli również na odpoczynek dla oczu. Warto również pamiętać, że na soczewki powinny zwracać uwagę szczególnie panie, które stosują makijaż. Podczas zmywania makijażu łatwo o ich zabrudzenie, stąd może zaistnieć konieczność zdejmowania ich w tym momencie, nawet jeśli przystosowane są do całodobowego noszenia. Soczewki kontaktowe łatwiej również niszczą się w kontakcie z wodą, którego powinno się po prostu unikać.

Jakie soczewki na dzień i noc?

Z wyżej wymienionych powodów, można stosować soczewki dobowe w sposób alternatywny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakładać je po prostu na dzień, a ich lepsze parametry sprawiają, że noszenie soczewek będzie jeszcze przyjemniejsze. Z opcji całodobowej można również korzystać od czasu do czasu w trybie przedłużonego noszenia, w sytuacjach awaryjnych czy podczas niestandardowego rozkładu doby, gdy łatwo o drzemkę.

Oto kilka konkretnych przykładów soczewek, które można nosić przez całą dobę:

  • Air Optix® Night & Day® Aqua to soczewki całodobowe, przeznaczone do noszenia przez 30 dni i 30 nocy, które wyposażone są w specjalny system nawilżania Aqua, zapewniający doskonałe przepuszczanie tlenu na poziomie 140 Dk/t.
  • PureVision 2HD for Astigmatism to soczewki silikonowo-hydrożelowe przeznaczone nie tylko do całodobowego noszenia, ale także odpowiednie dla osób, które zmagają się z astygmatyzmem.

Autor: www.szkla.com.

Komentarze