Spodenki rowerowe damskie - jakie wybrać?

Spodenki rowerowe damskieSpodenki kolarskie damskie, to tematyka najczęściej poruszana na forach rowerowych. Schemat będzie zawsze identyczny. Początkujące rowerzystki pytają: jaka odzież rowerowa damska będzie najlepsza? Które spodenki wybrać? Czasami dorzucą własne typy znalezione w sklepach internetowych. Przeciętnie, budżet na tego typu akcesoria, mieści się w przedziale 100-200 złotych. Najczęściej takim osobom, polecane są konkretne typy spodenek. Porady na temat wyboru odpowiedniej wkładki, jakości czy kroju, nie są łatwe do znalezienia. Dzięki temu artykułowi, postaramy się to zmienić.

Odpowiednia wkładka

To najważniejsza kwestia w przypadku spodenek rowerowych. Bez wkładki, będą one zwykłymi spodenkami, które nie różnią się niczym od spodenek do fitnessu czy biegowych. Wkładka stanowi serce komfortu dla tkanek miękkich, kiedy są one bezlitośnie ocieranie o siodełko. Niestety, nie istnieją uniwersalne porady, jakie wkładki należy wybrać. Należy je kupić, pojeździć i dopiero możemy wówczas przekonać się o słuszności swojego wyboru. Ważną kwestią, będzie zaś brak szwów, które przechodzą poprzez wkładkę. Jedyne spośród szwów, które mogą występować, to te odpowiedzialne za przytwierdzanie wkładki do spodenek.

Warto również zwracać uwagę na surowiec, z którego wykonano wkładkę - musi on być gładki i nie może się zwijać w czasie ściskania wkładki w rękach - dzięki temu można zapobiec obcieraniu w czasie użytkowania.

Wkładki mogą być naprawdę różnorodne, niczym nasze potrzeby. Niektóre z kobiet, mają niezbyt wrażliwe siedzenie i będą zadowolone ze spodenek mających cieńszą wkładkę, inne zaś potrzebują mięsistej wkładki.

Z szelkami czy też bez?

To pytanie, które zadają sobie początkujące rowerzystki. Spodenki mające szelki, dużo lepiej będą leżały na ciele i nie będą się przemieszczać, co umożliwi zmniejszanie nieprzyjemnych dolegliwości w czasie długiego treningu. Dla kolarek poszukujących spodenek do treningów, wybór winien być wyłącznie jeden i bez zastanowienia, należy stawiać na szelki. W końcu przecież zawodowcy, korzystają nie bez przyczyny ze spodenek na szelkach. Sytuacja ulega zmianie, gdy spodenki są używane przede wszystkim do jazdy rekreacyjnej - wówczas wystarczające będą najzwyklejsze spodenki mające wkładkę.

Typy dostępnych szelek

W niektórych sytuacjach, trudno będzie je w ogóle nazywać szelkami, ogólnie rzecz biorąc spełniają raczej wiadomą funkcję - mają utrzymać spodenki w odpowiednim miejscu. Rozwiązania mogą być różne, a wśród nich:

  • szelki klasyczne - posiadają z tyłu pojedynczy pas, który rozdziela się na dwa umiejscowione na barkach,
  • wiązanie na szyi - przypomina nieco koszulki, które były wiązane na szyi,
  • wbudowana potówka - podobne rozwiązanie do tego mającego wiązanie na szyi, ale tył oraz przód, jest silnie rozbudowany, dzięki czemu tworzy potówkę, jak i szelki,
  • system zapięciowy - to rodzaj plastikowych haków ułatwiających szybkie sikanie.

Luźne czy może obcisłe?

W sklepach dostępne są modele sportowe, które zostały wykonane z obcisłej lycry albo spodenki luźniejsze z przeznaczeniem do jazdy rekreacyjnej, które sprawdzają się szczególnie w terenie. Jeśli nie przejmujemy się oporem aerodynamicznym, a większość naszych tras to pobliskie lasy, to śmiało możemy wybrać spodenki MTB. Część spośród nich, ma wszytą wkładkę kolarską, co zdecydowanie zwiększa komfort podczas jazdy. Wybrane modele są również przystosowane do użytkowania razem z obcisłymi spodenkami w roli pierwszej z warstw. Używanie luźniejszych modeli spodenek, sprawdza się w czasie wypadów turystycznych, kiedy wstajemy z siodełka i udajemy się na pieszą wycieczkę.

Podsumowując powyższe warto zauważyć, iż wybranie spodenek damskich do jazdy na rowerze, nie jest zawsze łatwym zadaniem. Przede wszystkim musimy zastanowić się, czy zamierzamy jeździć rekreacyjnie, czy też traktować rower poważnie. Od tego, w dużej mierze zależeć będzie dobór wkładki, materiału wykonania, czy fasonu naszych spodenek do jazdy na jednośladzie. Dodatkowym ułatwieniem, mogą być szelki, które utrzymają spodenki na swoim miejscu w każdej sytuacji.

Komentarze