Sposoby na pleśniawki, afty i inne zmiany w jamie ustnej u dziecka

Zmiany w jamie ustnej u dzieckaDrobne, białe plamki lub też płytkie nadżerki na języku i dziąsłach potrafią powodować duży dyskomfort i ból u dziecka, szczególnie podczas przyjmowania pokarmu. W leczeniu pleśniawek i aft u maluchów stosuje się zarówno leki w postaci płynnej, jak i zabiegi higieniczne jamy ustnej.Przyczyny i objawy wykwitów

Noworodki, niemowlęta oraz małe dzieci, podobnie jak dorośli, narażone są na schorzenia w obrębie jamy ustnej, pomimo że ich uzębienie nie jest jeszcze pełne i stałe. Z pozoru niewinnie wyglądający biały nalot w postaci pojedynczych plamek lub większych skupisk osadzający się na dziąsłach, języku czy podniebieniu, to pleśniawki. Łatwo je pomylić z resztkami mleka lub twarożku, jednak przy próbie ich mechanicznego usunięcia poprzez potarcie, zmiany mogą krwawić i odsłaniać zaczerwienioną błonę śluzową. Pojawiają się m.in. na skutek niewłaściwej pielęgnacji. Więcej informacji na temat znaczenia zabiegów higienicznych na zdrowie dziecka oraz metod zachęcających do regularnych kontroli stomatologicznych, znajduje się na stronie https://novaestetica.pl/leczenie/specjalnosci/stomatologia-dziecieca.

Pleśniawki zwykle sprawiają ból, szczególnie podczas przyjmowania pokarmów. Utrudniają ssanie oraz wywołują rozdrażnienie i płaczliwość. Świadczą o infekcji grzybiczej, a ryzyko rozwoju choroby zwiększają, m.in. zaburzenia odporności, niska masa urodzeniowa czy antybiotykoterapia. Jedną z przyczyn jest także wspomniana nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

Dolegliwością, z która należy różnicować pleśniawki, a które często są ze sobą utożsamiane i nazywane zamiennie, to afty. Afty mają charakter płytkiej nadżerki o średnicy, która nie przekracza 5 mm. Objawiają się jako bolesne, czerwone pęcherzyki pokryte białym nalotem, które otacza stan zapalny. Zmiany tego typu występują pojedynczo lub w grupach, zwykle na bocznych częściach warg i powierzchniach języka. Nieprzyjemne wykwity dokuczają dzieciom w wieku szkolnym i młodzieńczym. Podobnie jak w przypadku pleśniawek, rozwojowi aft sprzyja zła higiena jamy ustnej, ale także urazy śluzówki.

Sposoby na pleśniawki, afty i inne zmiany

W leczeniu wykwitów w jamie ustnej dziecka prowadzi się zarówno postępowanie objawowe, jak i przyczynowe. Dla złagodzenia dolegliwości wywołanych drobnoustrojami u maluchów stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe w postaci płynu do pędzlowania, którego zadaniem jest ukojenie objawów oraz stworzenie warstwy ochronnej dla uszkodzonego miejsca. Starszym dzieciom z kolei nakłada się miejscowo żel, który nie tylko uśmierza, ale też przyspiesza gojenie śluzówki. Wspomagającą rolę w leczeniu pleśniawek, aft i innych zmian odgrywają też płukanki różnego typu w tym ziołowe i organiczne. Niemniej ważna jest także prawidłowa higiena jamy ustnej, przede wszystkim z zastosowaniem odpowiedniej do wieku dziecka pasty do zębów oraz szczoteczki. Zabiegi pielęgnacyjne, jeśli jest to możliwe, warto wykonywać po każdym posiłku, a co najmniej 2 razy w ciągu dnia – rano i wieczorem. Podczas szczotkowania należy pamiętać nie tylko o myciu zębów, ale też języka i policzków.

Komentarze