Sprawdź jak jeździć na rowerze stacjonarnym żeby schudnąć i poprawić swoje samopoczucie

Rower stacjonarnyRower stacjonarny, z którego możesz korzystać na siłowni lub we własnym domu, pozwala uprawiać jeden z łatwiejszych i przyjemniejszych sportów w miejscu. Doskonale sprawdza się wtedy, gdy z różnych powodów nie możesz jeździć naprawdę - bo nie masz gdzie, nie masz z kim lub pora roku i warunki atmosferyczne temu zdecydowanie nie sprzyjają.

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym?

Jak każda aktywność fizyczna, jazda na rowerze stacjonarnym poprawia kondycję. Oznacza to, że dzięki ćwiczeniom lepiej funkcjonuje układ krążenia i zwiększa się pojemność płuc. Za regularne treningi wdzięczne jest serce, "uczone" bardziej intensywnej pracy i dzięki temu silniejsze. Spada poziom tzw. złego cholesterolu. Więcej tlenu otrzymuje także mózg, dzięki czemu pracuje sprawniej. Wzmacniają się mięśnie, zwłaszcza w udach i łydkach. Poprawia się kształt i jędrność pośladków. Mocniejsze stają się mięśnie pleców, a wraz z tym znikają niektóre problemy z lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa.

No i oczywiście spada waga ciała. Godzinny trening utrzymany w średnim tempie pozwala spalić około 400 kcal. To nic innego jak spalanie tłuszczu w czasie niezbyt szybkiego pedałowania, podczas którego można oglądać telewizję, słuchać muzyki lub audiobooków. Nowoczesne rowery treningowe można kupować pod adresem https://prosportowy.pl/18-rowery-stacjonarne.

Jeden rower, wiele różnych treningów

Chociaż rower stacjonarny to urządzenie nieskomplikowane, można na nim ćwiczyć na wiele różnych sposobów. Można na przykład wykorzystywać go do treningu obwodowego, określanego mianem cicruit.

Możesz też wykorzystywać rower stacjonarny do treningu aerobowego, czyli tlenowego. Chodzi w nim nie o wyczyn i budowanie mięśni, lecz o spalanie tkanki tłuszczowej i poprawę kondycji. Ćwiczenia aerobowe poprawiają też znacznie wydolność serca. Polegają one na umiarkowanym wysiłku, czyli takim, w którym organizm wchłania i przyswaja najwięcej tlenu, co powoduje utlenianie, a więc spalanie tkanki tłuszczowej. Trening aerobowy na rowerze stacjonarnym powinien trwać od 40 do 60 minut przy średnim tempie jazdy i obciążeniu. Równomiernie, spokojnie, bez zadyszki.

Jazda stacjonarna, ale pod górkę?

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby po odpowiednim rozgrzaniu się popedałować nieco wolniej, ale za to "pod górkę". Trzeba więc ustawić odpowiednio większą siłę oporu koła, zwolnić, ale niezmordowanie pedałować dalej przez 20-30 minut. Na początku okresy jazdy pod górę mogą być oczywiście znacznie krótsze. Jeśli mięśnie Twoich nóg są jeszcze słabe, nie przeciążaj ich: zacznij np. od pięciu minut. Gdy po iluś treningach przestanie to być wysiłkiem, wydłuż jazdę górską do 10 minut i tak dalej. Resztę treningu spędź na swobodnej jeździe przy zwykłym obciążeniu.

Szybko - wolno - szybko - wolno

Możesz też zmieniać tempo jazdy z umiarkowanego na sprint. Najpierw oczywiście kilkuminutowa rozgrzewka, potem 20 sekund sprintu. Pedałuj, ile sił w nogach! Teraz 10 sekund powoli, bez wysiłku, aż oddech nieco się uspokoi i znów 20 sekund na pełnym gazie. Taką kombinację powtarzaj 8-10 razy, a potem zrelaksuj się przez pięć minut spokojną jazdą jak po zielonym parku.

Żelazne zasady treningu na rowerze stacjonarnym

Aby osiągnąć efekty w postaci spadku masy ciała, poprawy kondycji i sylwetki, trzeba ćwiczyć regularnie. Docelowo mogą to być cztery godzinne treningi w tygodniu, przeplatane trzema dniami na regenerację organizmu. Na początku trzeba jednak osiągnąć odpowiednią formę, trenując krócej i mniej intensywnie.

Pierwsze pięć minut jazdy to spokojna rozgrzewka, również po każdym intensywnym fragmencie treningu trzeba przez kilka minut popedałować powoli, by uspokoić oddech i tętno.

Komentarze