Sprawdzone sposoby, jak pozbyć się łupieżu

ŁupieżZiołowe sposoby czy szampon przeciwłupieżowy mogą być skuteczne, ale tylko w pewnym zakresie. Kiedy warto po nie sięgnąć, a kiedy sprawdzą się bardziej radykalne sposoby na łupież?

Najlepsze domowe sposoby na łupież

Nasi przodkowie też mieli łupież i radzili sobie z nim bez fachowych szamponów przeciwłupieżowych. Oczywiście dzisiejsze problemy skóry głowy często mają związek ze zmianami hormonalnymi, środowiskowymi czy chemikaliami, których wcześniej nie było. Jeśli jednak łupież pojawia się tylko od czasu do czasu, można wypróbować takie sposoby jak:

  • olej na włosy - oliwa z oliwek wmasowana w skórę głowy wzmocni ją i odżywi. Następnie trzeba ją dokładnie zmyć, najlepiej szamponem przeciwłupieżowym.
  • Zmiana diety - za dużo cukru, alkohol i sztuczne dodatki w diecie sprzyjają niszczeniu skóry głowy. Zamiast nich warto sięgać po warzywa i kasze.
  • Napary ziołowe - przemywanie głowy i włosów naparami z ziół takich jak pokrzywa czy szałwia ma działanie przeciwzapalne i dobrze wpływa na ogólny stan włosów i skóry głowy.

Jeśli tego typu metody zawiodą, konieczne jest skorzystanie z fachowych środków do włosów z łupieżem.

Szampon przeciwłupieżowy: zwykły czy specjalistyczny?

Jak wybrać odpowiedni szampon? Jeśli łupież nie jest zbyt wyraźny, na początek można wypróbować zwykłe środki dostępne nawet w kioskach czy sklepach spożywczych. Jeśli to po kilku tygodniach nie przynosi żadnej poprawy, lepiej wybrać szampon przeciwłupieżowy leczniczy. Na rynku są środki z cynkiem czy ketokonazolem, które zwalczają grzybowe podłoże łupieżu. Są skuteczniejsze przy problemach ze skórą głowy, którym towarzyszy:

  • świąd,
  • suchość,
  • zaczerwienienie.

Takie środki działają już przy regularnym stosowaniu przez kilka tygodni.

O tym też pamiętaj, jeśli masz łupież

Niektórym szampony na łupież przynoszą pewną ulgę, ale po kilku dniach objawy wracają. Wówczas trzeba sprawdzić, czy przyczyną łupieżu nie są drobne błędy w codziennej pielęgnacji. Jednym z nich może być stosowanie niewłaściwych odżywek i innych środków do włosów. Jeśli poza szamponem przeciwłupieżowym skóra głowy jest stale podrażniana agresywną maską lub źle dobraną odżywką, to będzie reagowała podrażnieniem.

Innym problemem może być ciągłe korzystanie z wysuszającej skórę głowy prostownicy lub za rzadkie mycie włosów. Niekiedy podrażnia też farba do włosów. Zimą sezonowy łupież pojawia się, gdy włosy są długo ukryte pod czapką i mocniej niż zwykle się przetłuszczają. Warto też często prać właśnie czapki, opaski do włosów czy poduszki.

Kiedy szampon przeciwłupieżowy nie wystarczy?

Jeśli wszystkie zmiany zostały wprowadzone, a szampon przeciwłupieżowy przynosi niewielką poprawę, trzeba poradzić się specjalisty. Najprawdopodobniej za łupieżem stoją poważniejsze zmiany hormonalne czy schorzenia takie jak egzema, łojotokowe zapalenie skóry głowy czy łuszczyca. Ich objawem jest nie tylko łupież, ale też inne przypadłości w obrębie skóry całego ciała czy włosów, dlatego warto podejść do leczenia kompleksowo.

Zajmowanie się tylko objawami to za mało - konieczne mogą być antybiotyki czy hormony. Kuracja może trwać kilka miesięcy, ale jest konieczna, by naprawdę wyeliminować przyczyny stojące za łupieżem. Warto ściśle się do niej stosować i nie wprowadzać w tym czasie gwałtownych zmian, takich jak rozpoczęcie prostowania włosów czy zakup nowej, silnej odżywki.

Komentarze