Suplementy - czy naprawdę pomagają?

Suplementy dietyPonad 70 proc. Polaków deklaruje przyjmowanie suplementów, a połowa robi to systematycznie. Czym różnią się od leków, jak rozpoznać te wartościowe i, przede wszystkim, czy warto je przyjmować?

Suplement a lek

Suplementy diety, choć mogą wspomagać leczenie chorób czy dolegliwości, nie są lekami. Rozgranicza to prawo - suplementy, zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 25 sierpnia 2006 roku, są produktem, który składa się z substancji odżywczych. Traktowany jest więc, jako uzupełnienie podstawowej żywności. Zgodnie z przepisami, jest to skoncentrowane źródło witamin, minerałów i innych substancji, które może mieć formę tabletek, kapsułek, proszku lub płynu. Musi więc być źródłem składników odżywczych, które są niezbędne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Najczęściej suplementy diety zawierają witaminy, minerały, makro- i mikroelementy, tłuszcze, enzymy lub ekstrakty roślinne. Ich zadaniem jest uzupełnianie diety o te substancje, których organizmowi brakuje do prawidłowego funkcjonowania.

Co istotne, prawo unijne obowiązujące w Polsce określa zarówno zestaw składników i dawek, jakie można stosować w suplementach diety sprzedawanych bez recepty, jak i postać oraz formę, która może zostać zastosowana. To właśnie z tego powodu niektóre preparaty o podobnym składzie traktowane są jako leki, a inne jako suplementy.

Jakie suplementy wybrać?

Najczęściej sięgamy po suplementy, gdy chcemy poprawić nasze zdrowie, funkcjonowanie organizmu czy wygląd. Biorąc pod uwagę efekt, jaki chcemy osiągnąć, możemy podzielić suplementy na:

  • lecznicze - mają uzupełnić istniejące niedobory w organizmie, np. wspomóc regenerację wątroby czy odbudowanie flory bakteryjnej, są wsparciem we właściwym leczeniu,
  • profilaktyczne - wzmacniające odporność organizmu, stosowane są zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, ale i np. przed terapią lekami, które mogą wpływać na gorsze wchłanianie określonych witamin czy minerałów,
  • kosmetyczne - mają poprawić wygląd zewnętrzny, zazwyczaj włosy, skórę czy paznokcie, poprzez dostarczenie organizmowi odpowiednich witamin oraz minerałów.

Suplementy są środkiem uzupełniającym naszą dietę, ale ich działanie zależy również od ich składu. Dlatego powinniśmy korzystać z produktów, oferowanych przez sprawdzony sklep z suplementami diety. Znajdziemy tam dobrej jakości środki, przydatne np. przy zaburzeniach przewodu pokarmowego czy zaburzeniach łaknienia, dostosowane do osób, które palą papierosy albo tych, którzy preferują wzmożoną aktywność fizyczną.

Tego typu suplementy oferuje na przykład sklep internetowy Bionic, w którym łatwo dopasujemy odpowiedni preparat dla kobiet, mężczyzn, dzieci, seniorów czy wegan. Co istotne, znajdziemy tam również całą gamę naturalnych suplementów, w tym także zioła, witaminy czy minerały.

Suplementacja może wspomóc prawidłowe działanie naszego organizmu i szybko uzupełnić braki określonych witamin czy minerałów. Pamiętajmy jednak, aby stosować je zgodnie z przeznaczeniem i w dawkach określonych przez producenta.

Komentarze