Szansa na dziecko - jak leczyć niepłodność?

Leczenie niepłodnościBadania wskazują, że co 5 kobieta może mieć problem z zajściem w ciąże. Ciągłe, nieudane próby powodują frustracje i nasilają stres, który dodatkowo negatywnie oddziałuje na nasz organizm. W dzisiejszych czasach, kiedy medycyna znacząco się rozwinęła, pary mające problem z posiadaniem potomstwa mogą liczyć na fachową diagnozę i pomoc. O tym, czym jest niepłodność oraz jak ją leczyć przeczytasz w poniższym artykule.

Niepłodność - czym jest?

Niepłodność, często jest mylona z bezpłodnością, a warto zaznaczyć, że są to dwa różne pojęcia. Bezpłodność oznacza trwałą niezdolność do zajścia w ciążę, natomiast niepłodność to zaburzenie spowodowane wieloma czynnika, które jest odwracalne. O niepłodności mówimy, kiedy do poczęcia nie dochodzi po roku regularnego współżycia bez zabezpieczenia. Należy pamiętać, że trafnie postawiona diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia, może przyczynić się do jej wyleczenia.

Jakie są przyczyny niepłodności?

Przyczyn nieudanych prób zajścia w ciążę jest wiele. Główny problemem jest zanik miesiączki u kobiet, który związany może być między innymi z nadmierną wagą. Otyłość może zaburzać przebieg owulacji lub powodować cykle bezowulacyjne. Ponadto, może niekorzystnie wpływać na gospodarkę hormonalną, powodując obniżenie wydzielania ważnych dla kobiet planujących ciążę hormonów, takich jak folikulotropowy (FSH), lutropina (LH), estradiol, antymüllerowski (AMH) czy progesteron. Choroba, która w znacznym stopniu może utrudnić zajście w ciążę jest zespół policystycznych jajników (w skrócie PCOS), który objawia się zaburzeniem miesiączkowania, nadmiernym owłosieniem, otyłością brzuszną, trądzikiem, łysieniem androgenowym czy też powiększonymi jajnikami, z widocznymi na badaniu usg torbielami. Często w parze z PCOS idzie insulinooporność, czyli obniżona wrażliwość tkanek (głównie komórek mięśniowych, tłuszczowych i wątroby) na działanie insuliny. Warto także wspomnieć o endometriozie, schorzeniu które dotyka aż 40-50% kobiet i objawia się tym, że tkanka wyścielająca macicę (endometrium) obecna jest poza jamą macicy. Reaguje na zmiany stężenia hormonów w trakcie cyklu menstruacyjnego tzn. krwawi podczas miesiączki. Jako, że krew nie ma ujścia na zewnątrz, gromadzi się w narządach. Dlatego tak ważne jest prawidłowe zdiagnozowanie tej choroby, gdyż jej ogniska, mogą powodować niedrożność jajowodów oraz uszkadzać strukturę jajników.

Jednak należy pamiętać, że nie zawsze problem leży po stronie kobiety. Coraz częściej niepłodność zostaje zdiagnozowana u mężczyzn i jest spowodowana między innymi złą dietą oraz otyłością, która powoduje obniżenie poziomu testosteronu. Na pogorszenie jakości nasienia, z czego często nie zdajemy sobie sprawy, ma wpływ wiele czynników zewnętrznych. Chodzi tutaj o używki, takie jak alkohol czy papierosy, ale także niektóre produkty spożywcze, kosmetyki, środki chemiczne. Negatywny wpływ ma także nieodpowiedni styl życia oraz zanieczyszczenie środowiska. U mężczyzn najczęściej diagnozuje się takie problemy jak:

  • Oligospermia - obniżona ilość plemników w nasieniu
  • Azoospermia - całkowity brak plemników;
  • Aspermia - całkowity braki ejakulacji;
  • Hipospermia - się nieprawidłowa objętością nasienia przy wytrysku.

Diagnostyka, metody leczenia niepłodności i ich skuteczność?

Jak w przypadku leczenia każdej choroby, przede wszystkim ważne jest prawidłowa diagnostyka. Ważne jest, aby na pierwszą konsultację z lekarzem wybrać się we dwoje. Lekarzowi zbierającemu wywiad od obu partnerów łatwiej będzie zlecić przeprowadzenie odpowiednich badań. Jeżeli posiadamy w domu jakieś istotne dokumenty medyczne m.in. aktualne wyniki badań, informacje o przebytych zabiegach - warto zabrać je ze sobą. W przypadku kobiet, wskazane będzie przeprowadzenie badania poziomu hormonów lub diagnostyki genetycznej. Może zostać także zlecone histeroskopia. Jest to badanie endoskopowe, pozwalające w małoinwazyjny sposób ocenić wnętrze jamy macicy. Jeśli chodzi o mężczyzn, lekarz może zlecić badanie nasienia, które polega na ocenie plemników oraz wydzieliny prostaty.

W celu zdiagnozowania nieprawidłowości w narządach wewnętrznych (dzięki niemu można sprawdzić m.in. budowę i drożność jajowodów) lekarz może przeprowadzić zabieg laparoskopii ginekologicznej. Laparoskopia może mieć także wymiar leczniczy, co oznacza, że lekarz podczas zabiegu może dodatkowo usunąć wszelkie niepokojące zmiany. Inną metodą walki z niepłodnością jest inseminacja. Polega ona na wprowadzeniu odpowiednio przygotowanego nasienia do wnętrza jamy macicy. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, a w dodatku trwa tylko kilka minut. Najwyższą skuteczność uzyskuje się po podjęciu od trzech do czterech prób, jednak należy pamiętać, że związana jest ona także z jakością nasienia oraz sytuacji medycznej kobiety. Jeżeli jednak i takie metody nie przynoszą efektu, istnieje możliwość skorzystania z zapłodnienia in vitro. Jest to najbardziej zaawansowana metoda leczenia niepłodności i niestety najbardziej kosztowna. Polega na zapłodnieniu komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych oraz jej transfer do wnętrza macicy. W przypadku tej metody, skuteczność związana jest z wiekiem - im młodsza pacjentka, tym większe szanse na powodzenie.

Gdzie szukać pomocy?

Decydując się na diagnostykę i leczenie, warto poszukać sprawdzonej kliniki leczenia niepłodności, bo tylko wtedy będziemy mieć pewność, że trafimy w ręce wykwalifikowanego zespołu, który specjalizuje się w tej tematyce. Jednym z takich miejsc jest Klinika Bocian. Jest to miejsce, które z myślą o potrzebach osób starających się o powiększenie rodziny, dba o przeprowadzenie indywidualnie dobranych badań oraz zabiegów.

Komentarze