Sztukateria, czyli jak dodać klasy do wnętrza?

SztukateriaBogate zdobienia to element dekoracyjny architektury, który królował już w starożytności. Przez wieki przeżywał on swoje wzloty i upadki, ale jedno jest niezaprzeczalne - ten nurt w mniejszym lub większym stopniu zawsze był obecny w światowej modzie wnętrzarskiej. Dziś jest on modny i charakterystyczny dla stylu klasycznego. Można go łatwo stworzyć za pomocą sztukaterii. Czym jest i jakie ma zalety?

Co to jest sztukateria?

Sztukateria to wszelkiego rodzaju ornamenty, gzymsy i putta znajdujące się wewnątrz pomieszczeń. Wykonywane są one najczęściej płyty gipsowej lub żywicy poliestrowej, ale tworzy się je również z innych materiałów np. kamień. Te dwa pierwsze elementy są jednak najbardziej popularne z racji lekkości łatwości montażu. Sztukaterię montuję się na ścianach lub sufitach. Ma ona na celu nadanie wnętrzu klasycznej i ozdobnej formy. Ten rodzaj dekoracji stosowany był już w czasach starożytności, jednak to okres renesansu i baroku przyniósł jej największy rozkwit. Rasowe przykłady sztukaterii można zaobserwować w XV i XVI-wiecznych kościołach. Nie jest to jednak nurt zarezerwowany jedynie dla sakralnych budowli. Można go zastosować dosłownie wszędzie - zawsze będzie on odbierany z nutą zaintrygowania i prezentował się z klasą, o ile będzie dobrze zaprojektowany. W bogatych domach niegdyś tworzono sztukaterię z lekkiego rodzaju stiuku (gipsu), który do złudzenia przypominał ciężkie i solidne kamienne rzeźby - nadawały elegancji i prestiżu. Dziś elementy sztukateryjne można wykonać nawet z odpowiednio wyrzeźbionego i gładkiego styropianu. Listwy ścienne to aktualny hit wnętrzarski!

Sztukateria

Jakie sztukaterie wyróżniamy?

Sztukateria dzieli się na zewnętrzną, wewnętrzną, poliuretanową, gipsową, drewnianą i styropianową.

  • Sztukateria zewnętrzna - to wszelkiego rodzaju kolumny, rozety i gzymsy, które zdobią elewację budynku. Zastosowanie takiego zabiegu może w bardzo dużym stopniu wpłynąć na zewnętrzną aparycję budynku nadając mi klasycznego polotu.
  • Sztukateria wewnętrzna - służy do ozdabiania wnętrz i najczęściej dzieli się ze względu na rodzaj materiału - gips, pianka poliuretanowa lub gips. Tworzy się ją z lekkich materiałów.
  • Sztukateria gipsowa - jest to rodzaj materiału, który charakteryzuje się najlepszym efektem wizualnym. Jest on jednak dość trudny w montażu i dobrze jest, aby robił to profesjonalista. Jest ona również jedną z najmniej odpornych na uszkodzenia mechaniczne.
  • Sztukateria drewniana - jest ona najczęściej wykonywana na indywidualne zamówienie. Bardzo dobrze sprawdza się w nowoczesnych mieszkaniach, kamienicach lub restauracjach. Jest również często spotykana w zabytkowych wnętrzach.
  • Sztukateria styropianowa - najlżejsza forma materiału dekoracyjnego. Charakteryzuje się bardzo łatwym montażem za pomocą kleju i bezproblemową możliwością usunięcia. Materiał pozwala na pomalowanie sztukaterii na dowolny kolor, jednak ich wadą jest niska wytrzymałość, podatność na uszkodzenia i odkształcenia.
  • Sztukateria poliuretanowa - charakteryzuje się dużą odpornością na czynniki mechaniczne, wysokie temperatury, promieniowanie UV oraz wilgoć. Można ją zatem stosować w kuchniach lub łazienkach. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że nie obciążają one ścian i są łatwe w obróbce.

Sztukateria

Jak montować sztukaterię?

Montaż sztukaterii można wykonać samemu. Wyjątkiem są jedynie dekoracje gipsowe, które ze względu na rodzaj materiału wymagają ręki profesjonalisty. W przypadku sztukaterii poliuretanowej lub styropianowej montaż jest dość łatwy, trzeba pamiętać jednak o kilku zasadach. Ważnym elementem jest docinanie listew - od nich zależy jakoś połączeń pomiędzy elementami. Aby łączenie wyglądało estetycznie, należy wykonać je pod kątem prostym. Należy również wyposażyć się w ołówek, poziomicę, metrówkę oraz odpowiedni klej do styropianu lub tworzyw sztucznych. Do przycinania potrzebna jest cienka piłka lub prosty i ostry nóż. Jeżeli ktoś chciałby pomalować sztukaterię, to dobrze jest zrobić to przed montażem. Nie należy żałować kleju, nawet jeżeli po dociśnięciu wyjdzie on poza ramy elementu - w tym przypadku należy usunąć go gąbką lub papierem ściernym.

Sztukateria

Jak wykończyć pomieszczenie łącząc tapetę i sztukaterię?

Połączenie tapet i sztukaterii jest jedną z najbardziej efektownych wizualnie form ozdoby wnętrz. Oba elementy idealnie się uzupełniają. Najczęściej stosowaną praktyką jest tworzenie na ścianach kwadratów z listew, które wypełnione są tapetą. Zewnętrzna część ścian pozostaje bez zmian. Daje to bardzo dobry, estetyczny i elegancki efekt. Ważne jest, aby tapety i odcienie elementów sztukaterii były kolorystycznie spójne, chociaż można również pokusić się o kontrasty. Jeżeli tapeta jest ozdobna i kwiecista, to sztukateria powinna być minimalistyczna, tak aby zachować równowagę i harmonię.

Artykuł powstał przy współpracy z sklepem 4wall.pl.

Komentarze