Tabletka dzień po wady i zalety

Tabletka dzień poTabletka dzień po jest tak zwaną antykoncepcją awaryjną, chroniącą przed ciążą. Stosuje się ją w przypadku gdy podczas stosunku zawiodły inne metody zabezpieczające na przykład pękła lub zsunęła się prezerwatywa, wysunął się krążek dopochwowy lub została pominięta dawka środka antykoncepcyjnego jak również w sytuacji gdy doszło do gwałtu.

Pigułkę w zależności od rodzaju (w Polsce dostępne są dwa) przyjmuje się maksymalnie do kilku dni po stosunku, ale oczywiście możliwie jak najszybciej. Tabletki dzień po dostępne są tylko i wyłącznie na receptę, więc w przypadku konieczności zażycia, należy skontaktować się z lekarzem. Receptę może wypisać każdy lekarz, więc nie ma potrzeby umawiać wizyty w gabinecie ginekologicznym.

Tabletka "dzień po" - działanie

Jedną z najważniejszych informacji jeżeli chodzi o działanie pigułek dzień po jest fakt iż nie są to tabletki wczesnoporonne. Ich zadaniem jest nie dopuścić do zapłodnienia, natomiast w sytuacji gdy kobieta jest już w ciąży, bądź ryzykowny stosunek odbył się po owulacji tabletki te po prostu nie będą działać. W skrócie działanie tabletki dzień po polega na zahamowaniu lub opóźnieniu owulacji. Jak wspomnieliśmy wcześniej w Polsce można zakupić dwa rodzaje pigułek dzień po, które różnią się między sobą aktywnymi składnikami, a co za tym idzie, mają różny czas w którym należy przyjąć medykament. Na skuteczność antykoncepcji awaryjnej mają wpływ dzień cyklu miesiączkowego oraz czas jaki upłynął od stosunku. Jeżeli oba czynniki są spełnione według zaleceń to tabletki "dzień po" mogą wykazać się nawet 99 % skutecznością. Według badań jeżeli ryzykowny stosunek odbył się w dniu rozpoczęcia owulacji i wtedy zostanie przyjęta antykoncepcja awaryjna to skuteczność pigułek spada do 50 %, natomiast przyjęcie ich po owulacji nie ma sensu, ponieważ skuteczność spada do zera. Tabletki dzień po jak każde inne środki czy lekarstwa mogą wywołać niepożądane skutki uboczne do których zalicza się między innymi mdłości, wymioty, bóle głowy, rozregulowanie cyklu miesiączkowego, ból piersi. Przeciwwskazaniami do przyjmowania pigułki dzień po są choroby wątroby i nerek oraz nadwrażliwość na którykolwiek składnik.

Tabletka "dzień po" - dostępność w Polsce

W Polsce są dostępne dwa rodzaje tabletek "dzień po", które różnią się substancjami aktywnymi jakie w sobie zawierają. Antykoncepcja awaryjna Escapelle zawiera syntetyczny progesteron o fachowej nazwie levonorgestrel. Pigułki Escapelle mogą być przyjmowane do 72 godzin po odbytym stosunku, natomiast należy pamiętać że każda kolejna doba będzie osłabiać ich działanie. Opakowanie zawiera jedną pigułkę która przyjęta we wskazanym czasie skutecznie zapobiegnie niepożądanej ciąży. Jeżeli do 3 godzin od zażycia leku antykoncepcyjnego doszło do wymiotów, to należy przyjąć jak najszybciej taką samą dawkę. Od momentu przyjęcia tabletki do czasu wystąpienia następnego krwawienia miesiączkowego powinno się stosować inne środki antykoncepcyjne. Escapelle mogą wywołać skutki uboczne takie jak biegunka, wymioty, ból i tkliwość piersi, uczycie zmęczenia oraz krwawienia nie związane z menstruacją. Substancja czynna przenika do pokarmu, więc kobietom karmiącym zaleca się zachowanie ostrożności. Tabletkę powinno przyjąć się bezpośrednio po karmieniu piersią i zachować minimum 8 godzin przerwy przed kolejnym przystawieniem dziecka do piersi. Drugim rodzajem antykoncepcji awaryjnej są tabletki o nazwie EllaOne w których z kolei substancją czynną jest octan uliprystalu. Lek ten można przyjmować do 120 godzin od zakończenia stosunku, ale jak w przypadku Escapelle im szybciej tym lepiej. Również w tym przypadku obowiązuje zasada że jeżeli wystąpią wymioty do 3 godzin od połknięcia to należy przyjąć kolejną dawkę. Działaniami niepożądanymi które mogą wystąpić będą tkliwość piersi, bóle w podbrzuszu, nudności, wymioty oraz ogólne złe samopoczucie. Kobiety karmiące piersią, muszą przerwać podawanie pokarmu dziecku w ten sposób na tydzień od momentu zażycia EllaOne.

Ellaone, czy Escapelle - którą wybrać?

Na wybór odpowiedniego leku antykoncepcyjnego powinno mieć wpływ kilka czynników. Przede wszystkim należy wykluczyć choroby oraz alergie na składniki czynne obu leków, które mogłyby zaszkodzić zdrowiu. Następnie istotny będzie czas w jakim doszło do ryzykownego stosunku ponieważ jak pisaliśmy tabletki Escapelle będą skuteczne tylko do 72 godzin od zakończenia współżycia, natomiast EllaOne daje 120 godzin w których można przyjąć pigułkę i wciąż będzie ona skuteczna aczkolwiek działanie będzie słabnąć z każdą kolejną dobą. Kolejną sprawą do rozważenia powinna być sytuacja w której kobieta jest karmiącą matką ponieważ pierwsze pigułki dzień po (Escapelle) wymagają 8 godzinnej przerwy między kolejnymi karmieniami piersią, a w przypadku EllaOne jest to już tydzień. W obu przypadkach mogą wystąpić niepożądane skutki uboczne do których najczęściej należą nudności i wymioty, bóle w podbrzuszu oraz plamienia między cykliczne. Mogą wystąpić nie znaczy jednak że zawsze tak dzieje. W większości przypadków oba leki są dobrze tolerowane. Każda tabletka dzień po dostępna jest tylko na receptę. Jak więc wynika z opisów dobór odpowiedniego leku zawsze powinien być kwestią indywidualną i w razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem. Zarówno jedne jak i drugie można przyjmować w każdym dniu cyklu miesiączkowego w trakcie posiłku, przed lub po. Przed przyjęciem tabletek dzień po bez względu na rodzaj który zostanie wybrany należy wykluczyć ciążę. Pomimo iż nie są to pigułki wczesnoporonne, to po pierwsze w momencie gdy doszło już do zagnieżdżenia zarodka nie ma sensu łykać takiego leku, a po drugie w czasie ciąży żadne leki bez konsultacji z lekarzem nie powinny być przyjmowane. Stosując się do wszystkich wytycznych przyjmując antykoncepcję awaryjną można zapobiec niechcianej ciąży bez uszczerbku na zdrowiu. Oba środki są dopuszczone do sprzedaży, więc można mieć pewność iż przeszły wszystkie wymagane badania i testy laboratoryjne pod kątem bezpieczeństwa. Więc jeżeli znajdziemy się w kryzysowej sytuacji, warto sięgnąć po te tabletkę "dzień po", która w danym momencie są bardziej odpowiednia dla naszego organizmu.

Podsumowanie

Tabletki dzień po są antykoncepcją awaryjną i należy o tym pamiętać podczas stosowania. Zażywanie powinno odbywać się tylko w ostateczności i nie należy traktować tych środków jako częstej antykoncepcji. Są to leki i jak każdy inny medykament nie pozostają obojętne na zdrowie osoby zażywającej. Gdy zdarzy się sytuacja w której zachodzi podejrzenie że może dojść do zapłodnienia, a ciąża w danym momencie nie jest pożądana należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w celu nabycia recepty. Czas jest kluczowym czynnikiem jeżeli chodzi o skuteczność pigułek dzień po. Chwilowe rozregulowanie menstruacji (obfitsze bądź słabsze krwawienia) są sytuacją normalną po przyjęciu takich leków. Natomiast jeżeli taki stan utrzymuje się dłużej niż 5 dni lub występują częste plamienia wskazana jest wizyta w gabinecie ginekologicznym.

Komentarze