Tatuaże na palcach - wzory, znaczenie, cena tatuażu na palcu

Tatuaż na palcuTatuaż na palcu to jeden z najgorętszych trendów, który z dnia na dzień zdobywa coraz większą popularność. Noszą go supermodelki, gwiazdy kina i muzyki, bankierzy oraz lekarze. Sprawdź, co dokładnie oznacza tatuaż na palcu i jaki wzór dziarki na palcu wybrać?

Tatuaż na palcu jakiś czas temu wdarł się do popkultury i podbił media społecznościowe, powoli też wypiera duże wielobarwne tatuaże na innych częściach ciała. Ten mały niepozorny tatuaż nosi Rihanna, Cara Delevingne, Miley Cyrus, Lily Allen, Lindsay Lohan, Ariana Grande, Madonna i wiele innych znanych oraz lubianych osób. Jednak największą popularnością cieszy się wśród lekarzy, bankierów, prawników i polityków. Sprawdź, dlaczego ten malutki tatuaż jest tak popularny.

Dlaczego właśnie tatuaże na palcach?

Tatuowanie ciała już od kilkunastu lat jest częścią naszej kultury i body art. Od jakiegoś czasu zdobienie ciała dużymi rysunkami nikogo już nie dziwi. Coraz częściej też na okazałe wielobarwne tatuaże na karku, ramionach czy dekolcie decydują się osoby w średnim wieku. Tatuaże kilka dekad temu przestały być postrzegane jako wybryk młodzieńczy i trwale zapisały się w popkulturze. Dzisiaj tatuaż nie jest już przeszkodą w zdobyciu wymarzonej pracy czy objęciu kierowniczego stanowiska.

Są jednak takie zawody, w których wizerunek jest bardzo ważny i duży tatuaż w widocznym miejscu, może być poważną przeszkodą. Do grupy zawodów, które często rezygnują z marzeń o tatuażu, należą lekarze, prawnicy, politycy czy farmaceuci, czyli osoby pracujące w zawodach zaufania społecznego. Takie osoby nie chcąc być postrzegani przez pryzmat swoich tatuaży lub zaszufladkowania do grona "nawróconych buntowników", rezygnują więc z tej formy zdobienia ciała. Na tatuowanie ciała nie mogą sobie pozwolić również modelki i fotomodelki, aktorki i prezenterki telewizyjne.

Tatuaż na palcu to najczęściej niewielka symboliczna ozdoba, którą bardzo łatwo jest ukryć. Panowie, dla których wizerunek jest bardzo ważny najczęściej wykonują tatuaż z boku palca który po złożeniu dłoni jest niewidoczny lub pod obrączką ślubną. Panie mają większą swobodę w wyborze miejsca na tatuaż na palcu, gdyż niewielki malunek łatwo jest ukryć pod biżuterią.

W jakim wieku wypada zrobić tatuaż na palcu?

Na tatuaż na palcu decydują się osoby w bardzo różnym wieku. Zarówno bardzo młodzi ludzie, którzy mają już gotowy plan na życie i sukcesywnie go realizują, jak i osoby w średnim wieku. Pierwsza grupa to studenci, a nawet licealiści, którzy wybrali już swoją ścieżkę zawodową, czyli tacy, którzy wiążą swoje życie z zawodami zaufania publicznego, a także ci, którzy chcą zaistnieć w show-biznesie czy modelingu. Druga grupa to osoby, które pełnią ważne funkcje społeczne, pracują na wysokich stanowiskach i zawsze marzyły o tatuażu. Decydując się na mały tatuaż na palcu, który łatwo jest ukryć, nie muszą się obawiać, że ta minimalistyczna ozdoba będzie miała wpływ na ich dalszą karierę.

Tatuaże na palcach

Symbolika tatuaży na palcu

Tatuaż na palcu, choć w popkulturze jest nowością, to w wielu krajach tatuowanie palca, a nawet całych dłoni jest częścią tradycji kultywowaną do dzisiaj. Tatuaż na palcach i całych dłoniach w Indiach i wielu krajach arabskich jest wykonywany henną świeżo upieczonej pannie młodej. Tradycja zdobienia dłoni pięknymi kwiatami nosi nazwę Mehdi (mehendi) i jest to rodzaj modlitwy o szczęście w małżeństwie. Tatuaż na palcu kiedyś zdobił dłonie Chorwatek, który miał chronić kobiety przed najeźdźcami z Turcji. Chorwacki tatuaż talizman na palcu to najczęściej krzyż w najprostszej minimalistycznej wersji. Do dziś niektóre kobiety o konserwatywnych poglądach kultywują tę tradycję, wykonując tatuaż na palcu. Jednak współczesny krzyż jest bardziej ozdobny i wyszukany. Tym bardziej, że Chorwatki nawet na poważnych stanowiskach nie muszą go ukrywać pod biżuterią, bo jest częścią tamtejszej tradycji.

Ślubny tatuaż na palcu od kilku lat cieszy się coraz większą popularnością. Jest to minimalistyczny tatuaż ukryty pod obrączką. Wśród wzorów najpopularniejszy jest tatuaż przedstawiający obrączkę, pióra, imię małżonka, data ślubu lub jeden z motywów dla par, czyli rysunek, który staje się kompletny, kiedy małżonkowie zbliżą swoje palce. Malutki tatuaż ślubny jest symbolem uczucia na całe życie, związku trwałego jak sam tatuaż.

Tatuaże na palcach - znaczenie

Tatuaże na palcach - wzory i ich znaczenie

Decydując się na tatuaż na palcu warto dobrze zastanowić się nad wyborem wzoru. Trudno jest bowiem przerobić malutki minimalistyczny wzorek, w taki sposób, żeby nadal pozostał mały i subtelny. Do najmodniejszych i najpopularniejszych motywów na palce należą:

 • minimalistyczne, proste tatuaże składające się z prostych i łamanych linii - to niewielkie i bardzo subtelne motywy, łatwe do ukrycia;
 • proste geometryczne wzory - czyli prostokąty, kwadraty i koła, które wyglądają jak namalowane długopisem - to kolejny modny motyw tatuażu na palcu;
 • diament to wzór przestrzennego tatuażu, który podbił serca kobiet i mężczyzn. Panowie najczęściej decydują się na czarny lub szary diament, a panie wybierają cieniowany gradientowy tatuaż diament lub wielobarwny, w którym jeden kolor łagodnie przechodzi w drugi, podkreślają ostre krawędzie i blask diamentu. Tatuaż diament symbolizuje bogactwo i trwałość np. związku między kobietą i mężczyzną, przyjaźni, współpracy między wspólnikami czy członkami zespołu. Motyw diamentu może też symbolizować wytrwałość w dążeniu do osiągnięcia celu np. bogactwa;
 • znak nieskończoności to nadal bardzo popularny tatuaż na palcu, który symbolizuje nieskończoność: pewności siebie na palcu wskazującym, obranej życiowej drogi na palcu środkowym, miłości na palcu serdecznym, przywództwa na małym palcu oraz zdrowia lub dbania o kondycję fizyczną na kciuku;
 • zodiakalny tatuaż na palcu - najczęściej przedstawiający symbol graficzny danego zodiaku, który idealnie wpisuje się w modę na minimalistyczne tatuaże;
 • tatuaż na palcu data - najczęściej jest to data ślubu lub innego bardzo ważnego wydarzenia np. data narodzin dziecka;
 • tatuaż obrączka to kolejny ślubny motyw wykonywany przez małżonków, który zdobi palec serdeczny i jest ukryty pod obrączką. Jest rodzaj wiecznej obrączki, której nie można zdjąć;
 • motyw ptasiego pióra jako nieskazitelność i czystość uczucia, jakie połączyło dwoje zakochanych;
 • kotwica to kolejny motyw tatuażu dla zakochanych na palcu, który oznacza, że zakochani znaleźli swoją drugą połowę i dobili do miłosnego portu;
 • tatuaż dla zakochanych podzielony na dwie części, każde z kochanków ma tylko część motywu, a całość można podziwiać po zbliżeniu dwóch połówek np. spleceniu dłoni;
 • stick & poke to najmodniejsze obecnie tatuaże, oszczędne w formie jednokolorowe bez żadnego wypełnienia. Kreski sznurki na całej długości palca lub na kilku palcach jednej dłoni, to kolejna odmiana modnego stick & poke. Ten rodzaj tatuaży został zaczerpnięty z rytualnych plemiennych rysunków na dłoniach w różnych zakątkach świata. Minusem tego tatuażu jest trudność w ukryciu go. Zaletą bardzo subtelny wygląd wytatuowanej dłoni.

Modne wzory tatuaży na palcu z Instagrama

Trendy z Instagrama, jak to zwykle bywa, nieco różnią się od propozycji stylistów. W kwestii tatuaży na palcu jest podobnie. O ile w tatuażowych trendach znalazło się zaledwie kilkanaście motywów, to pomysłowość i kreatywność influencerów nie zna granic. Wśród najmodniejszych tatuaży na palec na Instagramie znajdziemy:

 • napisy i inicjały po wewnętrznej stronie dłoni, które są prawie niewidoczne,
 • chińskie litery,
 • bardzo drobne kolorowe kwiatuszki np. stokrotki,
 • motylki,
 • tatuaż imitacja nitki na palcu,
 • owady,
 • serca,
 • cała gama astro tatuaży, czyli konstelacje gwiazd i planet,
 • a także pojedyncze malutkie kropki.
 • Tatuaż na palcu - symbolika

Na którym palcu zrobić tatuaż? Podwójna symbolika tatuaży na palcu

Nie tylko wzór tatuażu ma znaczenie - równie ważny, jak nie ważniejszy jest wybór palca, który chcemy ozdobić. Zatem zanim wykonacie malutką dziarkę warto sprawdzić, co symbolizuje każdy z pięciu palców.

 • Tatuaż na kciuku - jest dedykowany dla osób pewnych siebie i niezależnych, a także borykających się z problemami zdrowotnymi, oraz wracających do zdrowia po długiej i ciężkiej chorobie.
 • Tatuaż na palcu wskazującym - to doskonały wybór dla osób, które mają niską samoocenę i brakuje im pewności siebie. Palec wskazujący symbolizuje władzę i przywództwo, dlatego tatuować go powinny osoby na stanowiskach kierowniczych oraz przysłowiowe szare myszki, które nie potrafią przeforsować swoich pomysłów w pracy i zaistnieć w towarzystwie.
 • Tatuaż na palcu środkowym, czyli najłatwiejszy do ukrycia pod biżuterią będzie dobrym wyborem dla osób, którymi targają liczne wątpliwości. A także tych, które mają problemy z podejmowaniem decyzji lub są na życiowym zakręcie. Jeśli więc szukasz pomysłu dla siebie lub Twoje dotychczasowe życie wywróciło się do góry nogami i planujesz zrobić tatuaż na palcu, koniecznie wybierz ten środkowy, a szybko wrócisz na właściwe tory.
 • Tatuaż na palcu serdecznym - to tatuaż miłosny, to właśnie na tym palcu powstaje najwięcej tatuaży ślubnych i zaręczynowych. Palec serdeczny od zarania dziejów jest uważany za palec prowadzący prosto do serca.
 • Tatuaż na małym placu - jest doskonałym wyborem dla indywidualistów, osób ze zdolnościami przywódczymi oraz urodzonych ekstrawertyków. W starożytności pierścień lub tatuaż na małym palcu był znakiem rozpoznawczym przywódców. W kulturze nowożytnej palec ten przyozdabiano biżuterią rodową, sygnetami bractwa, a także biżuterią oznaczającą przynależność do grupy przestępczej. Osoba, która tatuuje mały palec ma ponadprzeciętne zdolności zjednywania sobie ludzi i zarządzania nimi.

Nie każdy tatuaż na dłoni można ukryć!

Decydując się tatuaż na palcu warto pamiętać, że nie każdy tatuaż można ukryć. Wszystko zależy od usytuowania rysunku. Najłatwiej jest ukryć ten z boku palca, który staje się niewidoczny, kiedy palce są blisko siebie, oraz wykonany dokładnie na wysokości pierścionka. Jeśli chcemy ukrywać tatuaż pod biżuterią, warto dopasować jego rozmiar to pierścionków jakie najczęściej nosimy.

Tatuaż na palcu - wzory

Tatuaże na palcu się wycierają - PRAWDA czy MIT?

W mediach społecznościowych krąży mit, że tatuaże na placu są nietrwałe i szybko się wycierają, co nie do końca jest prawdą. Owszem skóra na placu jest poddana większemu tarciu niż na innych częściach ciała, częściej jest moczona i w naturalny sposób się złuszcza. Jednak tatuaż w tym miejscu zupełnie nie zniknie, a jedynie może wyblaknąć i stracić ostrość koloru.

Tatuowanie na palcu strasznie boli - PRAWDA czy MIT?

Palce są jedną z bardziej unerwionych części ciała, co niewątpliwie jest prawdą, dodatkowo pod skórą palca znajduje się bardzo cienka warstwa tkanki tłuszczowej, co również jest prawdą. Jednak palce osób pracujących fizycznie są bardziej odporne na ból, więc i tatuowanie palca u tej grupy osób będzie mniej bolesne niż w przypadku innych grup zawodowych. Ponadto intensywność odczuwania bólu jest kwestią indywidualną i w dużym stopniu zależy od progu odporności na ból, który u każdego jest inny. Jak podkreślają tatuażyści w tej kwestii nie można generalizować, gdyż to, co dla jednych jest bólem nie do zniesienia, inni określają jako nieprzyjemne łaskotanie czy porównują do ukąszenia przez komara.

Cena tatuażu na palcu

Cena tatuażu na palcu?

Cena jest uzależniona od wzoru, wielkości i kolorystyki. Najczęściej taki tatuaż na palcu kosztuje od 150 zł do 400-500 zł. Zróżnicowanie cen jest uzależnione od renomy studia tatuażu i wybranego wzoru. Jednak jest to pamiątka na całe życie, więc nie warto na nim oszczędzać. Ewentualne poprawki lub usuwanie tatuażu to najczęściej wielokrotność tej kwoty i dodatkowy ból. Dlatego bez względu czy decydujecie się na małą, czy pokaźnych rozmiarów dziarkę - zawsze warto wybierać najlepsze studio z wykwalifikowanym personelem.

Jak wybrać uniwersalny wzór tatuażu na palcu?

Marzy Ci się tatuaż na palcu, ale nie wiesz jaki wzór wybrać? Z jednej strony jest to jeden z najbardziej dyskretnych tatuaży, a drugiej nie ukryjemy go pod ubraniem. Ponadto raz wybrany motyw będziemy oglądać przez całe życie, podczas pisania, sprzątania, wykonywania obowiązków zawodowych itp. Jak zatem wybrać wzór tatuażu na palec? Najlepszym i najbardziej uniwersalnym motywem tatuażu będzie motyw dla Was ważny np. data narodzin dziecka, Wasze imię, imię pociechy lub inna ważna tylko dla Was data. Nie polecamy natomiast tatuowania imienia ukochanego lub ukochanej, daty zaręczyn czy też imion naszych idoli. Takie tatuaże mogą stać się nieaktualne wcześniej niż przypuszczalibyśmy. W przypadku tych wykonywanych w dowód miłości i robionych z myślą o partnerze, po rozstaniu będą przypominać o nieudanym związku.

Tatuaż na palcu - zalety

 • Główną zaletą tatuaży na palcu jest możliwość ukrycia ich pod biżuterią, bądź po złączeniu palców.
 • Tatuaż na palcu ma głównie wymiar symboliczny, nie rzuca się w oczy, a jego usunięcie trwa krócej niż pozbycie się większych tatuaży.
 • Tatuaż na palcu jest niewidoczny na pierwszy rzut oka i nie zdominuje naszej stylizacji, nie będzie też odwracał uwagi rozmówców od tego co im chcemy przekazać.
 • Minimalistyczny motyw łatwo można przerobić, kiedy nam się znudzi, a doświadczony tatuażysta potrafi tego dokonać, dodając zaledwie jeden lub dwa niewielkie detale i zachowując miniaturowy rozmiar tatuażu.
 • Jest to wprost idealny tatuaż na początek przygody z tatuowaniem ciała. Jest niewielki, subtelny i pozwala zdecydować czy chcemy ozdobić inne części ciała tatuażami, czy też szybko nam się znudzą.
 • Na tatuaż na palcu może sobie pozwolić każda osoba bez względu na wiek i wykonywany zawód.

Tatuaż na palcu - wady

 • Cena, która jest stosunkowo wysoka w porównaniu do rozmiaru tatuażu.
 • Bolesność zabiegu, na którą narzekają osoby o bardzo delikatnych dłoniach.
 • Blaknięcie koloru - to chyba największa wada. Tatuaż w takim miejscu - szybciej niż inne - traci swój pierwotny kolor. Wiele osób już po kilku latach zgłasza się do studia tatuażu na poprawienie koloru, gdyż ich tatuaż na palcu z czarnego zrobił się szary.
 • Modny tatuaż na dłoni

Jak dbać o tatuaż na placu?

Podobnie jak o wszystkie inne tatuaże. Zatem przez pierwszych kilka lub kilkanaście dni tatuaż pielęgnujemy dedykowanym produktem, który poleci nam tatuażysta. Staramy się, nie moczyć świeżego tatuażu, choć w przypadku tego na palcu trudno sobie to wyobrazić. Ponadto do mycia rąk osłaniamy tatuaż dedykowaną silikonową nakładką lub folią i większość prac należy wykonywać w rękawiczkach, ale bez talku. Choć to trudne należy uważać, żeby nie uszkodzić świeżego tatuażu. Nie należy również z niezagojonym tatuażem wykonywać manicure pod lampą.

Zanim zdecydujesz się na tatuaż na palcu, zastanów się, czy jesteś typem osoby, która szybko się wszystkim nudzi. Ponadto musisz wiedzieć, że tatuaże na palcu są szczególnie narażone na uszkodzenia, ze względu na to, że dłonie najczęściej kaleczymy i parzymy.

Komentarze