Portal randkowy Tinder - działanie, zalety i wady, kontrowersje. Tinder w Polsce

Aplikacja TinderTinder to aplikacja na smartfony, która powstała w 2012 roku. Od tego pory budzi spore kontrowersje i skrajne emocje, choć zdążyła zgromadzić już ponad 50 milinów użytkowników i doczekać się ponad 30 wersji językowych, w tym polskiej. Znana jest w prawie 200 krajach. Czym jest Tinder, jak działa i na czym polega nowoczesne randkowanie w sieci?

Co to jest Tinder?

Tinder to prosta aplikacja produkcji amerykańskiej, powstała w 2012 roku w Stanach Zjednoczonych, a jej twórcami jest dwóch studentów. Z założenia chcieli stworzyć oni aplikację, która umożliwiać będzie poznanie nowych osób w sieci, flirtowanie, randkowanie ale które jednocześnie będzie zgodne ze stylem życia nowoczesnych Amerykanów. To ludzie praktyczni ale i zapracowani - nie mają czasu na wypełnianie długich testów dopasowania, chcą szybkich rezultatów. To ludzie zdecydowani, zorientowani na cel. Taki właśnie jest Tinder: dynamiczny, nowoczesny, idealnie wpisujący się z wymagania współczesnych odbiorców, ale czy na pewno?

Poznanie nowych ludzi przez Internet

Tinder - jak to działa?

Jeśli chcemy założyć konto na portalu Tinder, musimy posiadać konto na Facebooku portal bowiem pobiera z Facebooka wybrane przez nas zdjęcia oraz inne, potrzebne informacje i dane. Następnie tworzy za nas konto i od razu proponuje kandydatów lub kandydatki, odpowiadające naszym wymaganiom. Na ekranie wyświetlają się ich imiona oraz zdjęcia. Jak Tinder dobiera nam osoby, które mają nas zainteresować? Pod uwagę bierze przede wszystkim wieku, miejsca zamieszkania, naszych pasji, które umieszczamy w profilu na Facebooku. Jeśli jakaś osoba, którą zaproponuje Tinder, faktycznie wzbudzi nasze zainteresowanie, możemy polubić jej profil. Gdy ona się o tym dowie i zechce nas poznać, rozpoczynamy wirtualny flirt.

Tinder - wady i zalety

Tinder jest portalem o nowatorskiej formule, pozwala na szybkie poznanie nowych osób w Internecie. Aplikacja ma swoich zwolenników i przeciwników, wzbudza spore kontrowersje. Jakie zalety i wady ma portal Tinder? Warto je poznać, zanim skorzystamy z tego serwisu.

Zalety portalu randkowego Tinder

Do zalet portalu Tinder z pewnością zaliczyć można to, że:

 • jest aplikacją niezwykle prostą w formule, nie trzeba wypełniać żadnych testów, odpowiadać na wiele pytań;
 • nie musimy mieć praktycznie żadnych wymagań, co to potencjalnego partnera, możemy zdać się na los ale i sam portal;
 • nie potrzebujemy niczego, poza kontem na Facebooku, resztę aplikacja zrobi za nas;
 • mamy okazję poznania osób w podobnym wieku, które mieszkają niedaleko nas, bardzo możliwe, że jest wśród nich wiele ciekawych osób, których nie mielibyśmy możliwości poznać w inny sposób;
 • Tinder pozwala nam zobaczyć ludzi, którzy mogliby nas zainteresować, zrobienie pierwszego kroku należy do nas;
 • aplikacja pozwala na wzbudzenie zainteresowania na tak zwany pierwszy rzut oka, podobnie oceniamy osoby poznane w tradycyjny sposób, jeśli czyjeś zdjęcie czy twarz nam się spodoba, bardzo często kontynuujemy znajomość;
 • ktoś może nas zaintrygować ciekawym zdjęciem i zdecydujemy się do niego napisać tak naprawdę nie wiedząc o nim nic więcej, to ciekawy i nowatorski sposób poznawania ludzi w sieci;

Tinder do niczego nas nie zmusza, możemy rozmawiać z wieloma osobami, ale to od nas zależy, kiedy skończymy znajomość, a jakiej relacji pozwolimy się rozwijać.

Pisanie wiadomości

Wady portalu randkowego Tinder

Z kolei do wad portalu Tinder możemy zaliczyć to, że:

 • oceniamy ludzi bardzo powierzchownie, jedynie po zdjęciach, jakie widzimy w aplikacji, wiele osób odrzuca potencjalnych kandydatów, ponieważ nie spodobali się im "na pierwszy rzut oka", a mogą to być osoby bardzo wartościowe;
 • wyszukane osoby mogą nie odpowiadać naszym wymaganiom i oczekiwaniom, nie wiemy bowiem o nich zupełnie niczego;
 • ktoś wybiera za nas, w tym wypadku jest to aplikacja, która podsuwa nam kontakty, a my samy nie mamy praktycznie żadnego wpływu na to, kto zostanie nam zaproponowany do skontaktowania się;
 • Tinder bierze pod uwagę bardzo mało kryteriów, może wyszukać nam osoby, które pod pewnymi względami nie będą nam odpowiadały;

Wybór potencjalnego partnera trwa szybko, zwykle nie zastanawiamy się zbytnio nad tym, do kogo się odezwiemy, poznanie jest powierzchowne i może przez długi czas być jedynie znajomością online.

Tinder w Polsce

Tinder w naszym kraju jest popularny już od 2014 roku. Na początku nie było pewne, czy przyjmie się taka iście amerykańska forma zawierania znajomości: wszystko odbywa się szybko, praktycznie jednym kliknięciem, bez wypełnienia testów, odpowiadania na pytania. Czy byliśmy gotowi na taką rewolucję w szukaniu partnera życiowego, przyjaciół? Okazuje się, że tak, w naszym kraju coraz więcej osób chce poznawać nowe osoby przez Internet i to w taki niecodzienny sposób, jaki oferuje Tinder. Zaczynamy żyć aktywnie, dynamicznie, przejmujemy wiele wzorców zachowania od naszych zachodnich sąsiadów, w tym sposób randkowania online.

Kontrowersje na temat portalu

Tinder ma wielu zwolenników ale i przeciwników. Ci drudzy skupiają się zazwyczaj na sposobie, w jaki dzięki aplikacji poznaje się nowe osoby. Według nich jest to bardzo krzywdzące dla wielu osób, np. takich, które nie mają atrakcyjnego zdjęcia profilowego. Ich aparycja nie przyciągnie potencjalnych partnerek czy partnerów, pomijany jest całkowicie ich:

 • charakter,
 • zachowania,
 • dokonania,
 • wykonywany zawód itp.

Ich zdaniem pomijane są również nasze wymagania, otrzymujemy bowiem dane zupełnie nieznanych nam osób, nie mamy pojęcia, kim są ani co sobą reprezentują.

Randkowanie przez Internet

Niezależnie od tego, czy jesteś zwolennikiem, czy przeciwnikiem randkowania w Internecie, na pewno portal Tinder zainteresował Cię po lekturze tego tekstu. Warto zaznajomić się z tym, jak działa Tinder, kogo i jak można w ten sposób poznać. Być może okaże się, że taki sposób zawierania znajomości w sieci nam odpowiada i poznamy interesujące osoby. Pamiętajmy jednak, że Internet i nawet najlepsza aplikacja nie zastąpi kontaktów bezpośrednich. To tylko na ich podstawie można budować trwałą relację, która później może przekształcić się w szczęśliwy związek.

Komentarze