Toksyczna matka - cechy, objawy. Jak sobie radzić?

Toksyczna matkaToksyczna, zaborcza matka - cechy, objawy. Jak sobie radzić? Matka to najważniejsza osoba w życiu każdego z nas: to ona nas urodziła i niezależnie od tego, czy nas wychowała czy też nie: zawsze będzie zajmowała w naszych sercach wyjątkowe miejsce.

Bywają jednak matki, których oddziaływanie na dziecko może mieć negatywne skutki na jego dalsze życie, niezależnie, czy jego to córka czy syn.

Takie są właśnie toksyczne matki, jawiące się nam jako kobiety obsesyjnie zainteresowane sprawami dzieci, ale i mające tendencję do ich upokarzania i poniżania.

Jak rozpoznać toksyczną matkę od na przykład matek nadmiernie opiekuńczych?

Toksyczne matki posiadają kilka, szczególnych cech i objawów zachowań, pozwalających na właściwe ich zidentyfikowanie.

Cechy toksycznej matki

 • Toksyczne matki dość intensywnie interesują się sprawami swoich dzieci: wtrącają się w nie, zasypują radami, chcą za wszelką cenę pomóc. Często ich porady oraz propozycje pomocy są zbędne, a nawet wręcz niepotrzebne, ale taki właśnie jest sposób toksycznych matek na zaznaczanie swojej pozycji w życiu dziecka lub dzieci.
 • Toksyczne matki nie akceptują odmowy. Takim osobom się po prostu nie odmawia, nie można nie zgodzić się z ich zdaniem. Wszelkie, tego typu próby, toksyczne matki traktują jako brak miłości ze strony dzieci, czym wpędzają córki lub synów w wyrzuty sumienia.
 • Toksyczne matki mają tendencję do utrudniania, a wręcz uprzykrzania życia swoim dzieciom. Nie pomagają, gdy jest to konieczne, a wykazują zainteresowanie sprawami, które ich nie dotyczą. Przekłada się to na kolejną ich cechę, a mianowicie utrudnianie dzieciom wejścia w dorosłe życie. Córki i synowie toksycznych matek nierzadko napotykają problemy w procesie usamodzielniania się, w tym wyprowadzenia z domu, znalezienia partnera, założenia własnej rodziny.

Ich zaborcze matki stają się bowiem zazdrosne o przyszłych zięciów i synowe, wymagają od swoich dzieci bezwzględnego poświecenia się dla matek. W wielu przypadkach toksyczna matka jest w stanie rozbić związek syna lub córki poprzez nadmierne wtrącanie się, ingerowanie w relację lub po prostu krytykowanie wybranki lub wybranka swojego dziecka. Co więcej, dzieci toksycznych matek mogą mieć trudności w dorosłym życiu: nie potrafią podjąć decyzji, trwać w niej, objawiają się wyrażać swoje zdanie, są zalęknione, podatne na wpływy.

  Dzieci toksycznej matki

  U dzieci toksycznych matek zachwiane jest również poczucie tożsamości. Takie osoby w  dorosłym życiu mogą mieć zaniżoną samoocenę oraz poczucie własnej wartości. Cały czas są podporządkowane matkom: wykonują ich polecenia, słuchają rad, są na każde ich zawołanie. Czy da się wygrać z toksyczną matką? Czy dziecko, po stwierdzeniu, że właśnie jego mama posiada wymienione wyżej cechy, może żyć normalnie? Jest to jak najbardziej możliwe, jednak niełatwe. Dla wielu osób sprawa jest oczywista: od toksycznej matki trzeba się uwolnić.

  W niektórych przypadkach wyjściem jest wyprowadzenie się z domu rodzinnego oraz rozpoczęcie życia na własny rachunek. Niestety, często toksyczna matka atakuje dalej: dzwoni, pisze SMSy, przyjeżdża: stara się robić dokładnie to, co wcześniej, tyle że z wykorzystaniem wielu kanałów.

  Jak sobie radzić? Jak z tym walczyć?

  Wygranie z toksyczną matką nie jest proste. W wielu przypadkach to dziecko musi wykonać pierwszy, trudny krok i odciąć się od matki, która ingeruje w jego życie, tym samym: niszczy je. Bardzo pomocne okazuje się skorzystanie z pomocy specjalisty, w tym psychologa.

  Komentarze

  ONA
  W ostatnich czasach wszystko na te matki. Albo toksyczna albo patologiczna. Ogarnijcie się ludzie...a może by tak matce, która się martwi o własne dzieci też należy pomóc, zapytać, przytulić...???
  Dawniej była dyscyplina w szkołach i domach i jakoś wszystko poprawnie funkcjonowało. A teraz ile to nam nowych chorób doszło...? Teraz psychiatrzy szprycują psychotropami, psycholodzy wszystko wiedzą, dietetyczki piszą książki ach....czysty biznes.
  MATKA to też człowiek i ma uczucia.
  No ale , jak się matkę traktuje, jak
  narzędzie, przedmiot a wymaga nie wiadomo czego, nie szanuje itd...Żyjmy według przykazań Bożych a będzie pięknie i tyle na ten temat.
  Adminka
  Pani Marto, proszę koniecznie udać się do najbliższego psychologa. To nie jest żadna ujma, żyjemy w XXI wieku, a chwilowe obniżenie napięcia nie jest żadnym rozwiązaniem. Trzeba poznać sytuację dogłębnie - psycholog jest przygotowany do pomocy w tego typu sprawach. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.
  Marta
  Od dłuższego czasu moje relacje między miedzy moją matką, a mną nie są najlepsze. Moja matka każdą winę zrzuca na mnie, chociaż ja nic złego nie zrobiłam, siedząc w swoim pokoju wypłakuję się w chusteczkę aby sobie ulżyć w problemie. Sama też próbuję sprostać problemowi ale na próżno. Proszę o pomoc.
  Gerda Fux
  Z toksycznej relacji z matką trudno się uwolnić, właśnie dlatego , że jest toksyczna. Potrzeba dużo wiary w siebie i asertywności. Terapie pomagają je odzyskać. Taka matka się nie zmienia i trzeba wziąć pod uwagę odejście. Pozostawienie jej jest Twoim sukcesem. Można stracić aprobatę i kontakt z rodziną, która tego nie pochwala, ale zyskiem jest zdrowe życie i kontakt z samym sobą. Postawić swoje potrzeby na pierwszym miejscu, to jest ważne. Konsekwencje pozostawania w chorej relacji z matką są daleko idące. Życie w poczuciu wstydu, niskiej wartości, w poniżaniu, to życie pełne przemocy. Czasem subtelnej. Uwolnienie nie jest łatwe, ale wygrana warta swojej ceny.
  Ole
  do nie ważne - weź antydepresanty znajdź nową pracę. Nie jesteś winien matce mieszkania do końca życia.
  Eliza
  Mam to samo dopiero teraz zrozumiałam że mam toksyczną matkę. Nie potrafię podejmować decyzji, mam niskie poczucie wartości. Mam wszystko co trzeba a i tak jestem ciągle nieszczęśliwa. Moja matka nie lubi mojego męża, próbuję wysługiwać się moim dzieckiem, mówi że się zmieniłam, płacze, wpędza mnie w poczucie winy. Na dodatek mieszka całe życie za granicą z moim ojcem którego nigdy nie obchodziły własne dzieci. Ciągle mają o coś pretensje, uwagi a sami nic w życiu nie osiągnęli pomimo pracy za granicą...
  Gabi
  Paweł mam to samo. Najlepiej nie odbierać telefonów lub nic nie mówić, nie zdradzać się co u nas.
  Paweł
  Moja toksyczna matka też mi "zatruwa" życie na odległość. Nagada mi przez telefon, specjalnie wytrąca mnie z równowagi i to potem odbija się na moim małżeństwie. Po takim telefonie chodzę wkurzony i nie mogę dojść do równowagi emocjonalnej. Jedyne co mogę zrobić to zafundować "przerwy w telefonach" nie odbierać jak dzwoni, a jak już odbiorę to odpowiadać zdawkowo "ok" u nas "wszystko w porządku" aby nie miała się do czego doczepić. Łączę się z wami w bólu i mam postanowienie zrobić z tym porządek bo tak dalej być nie może. Pozdrawiam Paweł 40,5 lat, żonaty niezależny finansowo od Matki. Moje zdrowie i moja rodzina teraz są najważniejsze a nie zatruwająca życie własna matka.
  Elli
  Lat 50. Zmarła mi matka,specjalni e mnie to nie ruszyło. Rodzinę założyłam w wieku 19 lat i się wyprowadziliśmy . Matka z ojcem to był układ: zamiatanie brudów pod dywan i pokazówka oraz pieniądze na stół. Matki nie pamiętam aż do ok 5 roku bo mieszkałam u dziadków a inteligenckie pochodzenie rozwijano. Ptasiego mleka nie brakowało. Ale intryg ze strony matki też nie brakowało. Potem u mnie skromne życie u matki uginające się stoły. Lepsze warzywa i miłość niż wół i nienawiść. Dodam że moje dzieci są pracowite samodzielne i jestem z nich dumna. Unikałam powielania zachowań matki!
  Anna
  Weź się w garść nie usprawiedliwiaj swego lenistwa rynkiem pracy. Co zrobiłeś żeby zmienić pracę i się wyprowadzić. Podwyższyłeś kwalifikacje? Ile kursów zrobiłeś w ostatnim roku? Może pracujesz tylko 40h na tydzień i jęczysz bo tak najprościej. I wciąż ta matka. Ogarnij się popracuj po 60-70 godzin na tydzień jak inni i się wyprowadź. Dorośli ludzie nie skomlą na matki tylko się wyprowadzają.