Trzy sposoby na piękny zapach w domu

PachnidłoZapach najlepiej buduje nastrój miejsca. Jest ważniejszy niż kolor ścian czy nowe meble, ponieważ te mogą pozostać niezauważone, a wobec unoszącego się aromatu trudno przejść obojętnie. Piękna woń otacza nas i zapisuje się od razu w pamięci. Dzięki zapachowi można niemal cofnąć się w czasie, przywołuje bowiem wspomnienia tak wyraźne, że nawet wydarzenia sprzed lat wydają się bliskie i realne.

Dlaczego tak się dzieje? Powonienie to jeden z najbardziej pierwotnych zmysłów. Przy pomocy zapachu można wywołać u człowieka różne stany emocjonalne, sprawić, że poczuje się bezpiecznie, a nawet podkreślić prestiż miejsca. Wiedzą o tym specjaliści od aromaterapii, twórcy perfum, a nawet przedstawiciele aromamarketingu - nowej dziedziny, badającej wpływ zapachu na sprzedaż produktów. Twój dom także może mieć swój unikalny aromat. Dowiedz się, jak go stworzyć.

Kominek do wosku i olejków eterycznych - tani sposób na piękny zapach

Kominki do aromaterapii są doskonałym w swojej prostocie wynalazkiem, dzięki któremu nadasz pomieszczeniu piękny zapach. Jak to działa? W kominku należy umieścić podgrzewacz, a do miseczki wlać gorącą wodę i dodać do niej kilka kropli olejku eterycznego. Podgrzewacz podtrzyma temperaturę wody, która będzie parować wraz z olejkiem. Taka metoda nie tylko zapewni pomieszczeniu wyjątkowy aromat, ale też nawilży powietrze.

Ciekawym pomysłem jest także alternatywne wykorzystanie kominka - do wosku zapachowego. W takim wypadku zamiast wody umieść w miseczce kawałek wosku (można łączyć kilka rodzajów) - najlepiej, by nie zajmował więcej niż ¼ pojemności. Gdy kominek się rozgrzewa, wosk topnieje. Po wypaleniu się podgrzewacza wosk zastyga, dzięki czemu kominek do wosku można przenieść lub schować, bez ryzyka rozlania zawartości. Jedną porcję wosku można stosować kilkakrotnie - tak długo, jak zapach będzie wyczuwalny.

Świece zapachowe i ich tajemnice

Coraz większą popularnością cieszą się świece zapachowe, szczególnie te w słojach. Jak je palić, aby wypełnić dom aromatem? Przede wszystkim trzeba zawsze pamiętać, że po zapaleniu musi się roztopić cała warstwa wierzchnia wosku. W momencie gaszenia świecy na jej powierzchni powinien pozostać 1-2 cm stopionego wosku. Należy zostawić wówczas świecę otwartą, aby aromat mógł się nadal rozprzestrzeniać.

Gdy stopnieje tylko środek, w świecy zacznie się tworzyć tzw. tunel, przez co zewnętrzna część wosku pozostanie niewykorzystana. Taką świecę można jednak "uratować" przez owinięcie jej po zapaleniu folią aluminiową - dzięki temu rozgrzeje się cała jej powierzchnia i wosk znów zacznie równomiernie topnieć.

Dyfuzory zapachowe - jak je stosować?

Dyfuzory to nic innego jak flakoniki z wonnymi perfumami do pomieszczeń. Po otwarciu należy włożyć do nich załączone do opakowania rattanowe patyczki - nasiąkną one perfumami i zapach będzie rozprzestrzeniał się po całym domu. Im dłuższe patyczki, tym intensywniejszy aromat. Aby zwiększyć efekt, często je odwracaj - tak, aby mocniej nawilżona część znajdowała się u góry.

Ocena: 5.0