Ubiór na rozmowie o pracę - 5 wskazówek dla kobiet

Praca

Ubiór na rozmowie o pracęNie ma wątpliwości, że zasada: "Jak cię widzą, tak cię piszą" w 100% pasuje właśnie do rozmowy kwalifikacyjnej. Możesz być pewna, że jeśli nie zrobisz dobrego pierwszego wrażenia swym zewnętrznym wyglądem, to po prostu przegrałaś. Smutne, ale prawdziwe.

Znalezienie ciekawego ogłoszenia o pracę to pierwszy krok, by w przyszłości móc cieszyć się pracą. Jeżeli pozytywnie przeszłaś pierwszy etap rekrutacji, to koniecznie sprawdź, jak przygotować się do spotkania z potencjalnym pracodawcą.

Schludny wygląd

Bezwzględnie należy zadbać o czyste i wyprasowane rzeczy. Nie można sobie pozwolić nawet na najmniejsze zagniecenie czy plamkę, której według nas nie widać. Bardzo ważne są buty, jakie muszą wyglądać szczególnie czysto. To zwykle wizytówka nie tylko kobiety, ale także każdego mężczyzny.

O schludnym wyglądzie świadczą również założone dodatki i makijaż. Nie przesadzajmy z intensywnymi kolorami, darujmy sobie długie, charakterystyczne kolczyki. Skromność idzie w parze ze schludnością.

Fryzura

Czyste i skromnie upięte włosy, bez żadnych ekstrawaganckich dodatków to podstawa. Różne kolory farby na włosach i szeroki wachlarz fryzur należy odłożyć raczej na spotkania prywatne. Kok czy rozpuszczone, choć ułożone włosy będą najlepszym pomysłem na rozmowę kwalifikacyjną. Raczej radzimy uważać też ze byt dużą ilością lakieru, żelów itp.

Ubiór

Na rozmowę kwalifikacyjną należy się ubrać elegancko, lecz ze smakiem. To strój oficjalny, czyli klasyczne zestawienie czerni i bieli, beżów czy granatów, a czasem także pastelowych brązów. Mniemy na uwadze, że musimy się już na pierwszym spotkaniu pokazać od najlepszej strony, bo rekruter uzna, że to właśnie przedsmak tego, jak będziemy się nosić do pracy.

Oczywiście, w przypadku takich zawodów, jak nauczyciel czy przedszkolanka, a nawet sklepowa, nie ma konieczności codziennie zakładać eleganckich strojów. Ubiór wybrany na rozmowę kwalifikacyjną świadczy także o szacunku do pracodawcy i pewnej doniosłości sytuacji. Takie oficjalne spotkanie wymaga specjalnej oprawy, którą podkreślamy właśnie naszym schludnym i eleganckim ubiorem.

Zestawienia kostiumów dla kobiet

Decydujemy się raczej na komplety, typu garnitur damski lub kostium w kolorach szarości. Zwróćmy uwagę także na jakość materiału, np. tweed, wełna, jedwab czy bawełna. To także łatwo dostrzec gołym okiem, a zakup dobrej, markowej rzeczy jest inwestycją w samego siebie, dlatego czasem po prostu nie można oszczędzać.

Ubranie powinno być dodatkowo stylowe, w miarę zgodne z panującą w ostatnich latach modą. Oczywiście, nie można tu przesadzać i ubierać się jak modelki na wybiegu, ekstrawagancko czy nowatorsko, choć nie polecamy np. garsonek, które w szafie przeleżały dobre pół wieku, ponieważ będą bardzo odstawać od tego, co się teraz nosi, a nam zostanie przyklejona metka - staroświecka. Takie same kombinacje dotyczą także spodni z materiału o klasycznym kroju czy  spódnicy do kolan.

Co z makijażem?

Nie zapomnijmy także o lekkim makijażu, którego celem będzie podkreślenie rysów twarzy i zakrycie niedoskonałości. Powstrzymajmy się od jaskrawych kolorów lakierów do paznokci, czerwonych szminek czy dużych dekoltów, które byłby dość niestosownym pomysłem. Schludnie, wygodnie i klasycznie, a nade wszystko z gustem i ze smakiem. To idealna propozycja dla kobiet na rozmowę kwalifikacyjną.

Ciekawe wskazówki, które pomogą ci przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej znajdziesz również na tej stronie internetowej: http://psz.praca.gov.pl.

Artykuł przygotowany we współpracy z portalem praca-ruda.pl.

Komentarze