Umywalka wpuszczana w blat, wisząca czy nablatowa?

Umywalka nablatowaUrządzając dom lub mieszkanie, nie zawsze odpowiednio dużą uwagę poświęcamy wyborowi umywalki. Jeśli będziemy się kierować tylko estetyką, możemy po paru miesiącach być rozczarowani walorami funkcjonalnymi. Wybierać możemy nie tylko sposób montażu (umywalka wpuszczana w blat, wisząca, nablatowa), ale także materiał (ceramika, konglomerat). Jak dokonać przemyślanego wyboru spośród modeli umywalek dostępnych na rynku?

Umywalki nablatowe czy wiszące? A może umywalka wpuszczana w blat?

Na rynku przeważają 3 podstawowe rodzaje umywalek: wpuszczane w blat, wiszące i nablatowe. Umywalka wpuszczana w blat wymaga przygotowania odpowiedniej szafki do jej zamontowania. Z racji tego, że misa znajduje się poniżej poziomu blatu, zabiera ona nieco miejsca w górnej szufladzie szafki. Przy korzystaniu z tego rodzaju umywalki nie trzeba się jednak obawiać ewentualnych zabrudzeń czy uszkodzeń misy - jest ona bowiem bezpiecznie schowana.

Umywalka wisząca stosowana jest często we wnętrzach, w których istotne jest uzyskanie efektu lekkości i przestrzeni. Ten typ umywalki nie wymaga bowiem postawienia mebla w postaci szafki, a jedynie zamocowania estetycznej osłony na elementy odpływu. Jest to najlepsza opcja dla osób posiadających inne miejsca do przechowywania przedmiotów niezbędnych w łazience, np. środków czystości. Także ewentualne naprawy czy dostęp do odpływu są znacznie łatwiejsze w przypadku umywalek wiszących. Nie ma tu bowiem konieczności demontażu szafki, a wystarczające jest zdjęcie osłony.

Umywalka nablatowa to z kolei hit ostatnich lat. Jest to zdecydowany faworyt projektantów wnętrz. Swą popularność zawdzięcza przede wszystkim wielościom form oraz szerokim możliwościom aranżacji. Tego rodzaju misy wymagają odpowiednio dostosowanych szafek (z otworem w blacie i miejscem na odpływ) oraz zwykle wymuszają zakup baterii wolnostojącej. Dodatkowo mamy już na rynku całą gamę nawet bardzo ekstrawaganckich kolorów. Np. umywalki nablatowe Rea w kolorach zielonym, złotym, turkusowym a nawet malinowym (!) można znaleźć w sklepie internetowym kim24.pl: https://kim24.pl/umywalki-nablatowe-na-blat.

Umywalka nablatowa

Umywalka ceramiczna czy konglomeratowa?

Nadal najpopularniejszym rozwiązaniem jest zakup umywalki ceramicznej. Produkty te cechuje wysoka wytrzymałość, twardość i odporność na zarysowania. Konkurencją dla powyższych stają się jednak umywalki konglomeratowe, które są znacznie bardziej odporne na odpryski i powstawanie zarysowań, nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu. Co istotne, nawet jeśli na konglomeracie pojawią się jakieś drobne odpryski czy ubytki, można je w łatwy sposób zniwelować przy wykorzystaniu zestawu naprawczego. Umywalka konglomeratowa jest więc produktem polecanym osobom, którym zależy na trwałości i długotrwałym zachowaniu pierwotnego wyglądu.

Jeśli chodzi o montaż umywalek, to przebiega on w zbliżony sposób zarówno w przypadku umywalek ceramicznych, jak i konglomeratowych. Ewentualne różnice wynikać mogą z tego, jaki konkretnie model został wybrany - nablatowy, wpuszczany w blat, czy też wiszący. W każdym jednak przypadku, konieczne jest zaopatrzenie się w niezbędny sprzęt (poziomicę, wiertarkę), a następnie ustalenie pożądanej wysokości montażu. Po wyznaczeniu optymalnego położenia umywalki, należy zamontować śruby i kołki, które zwykle znajdują się w zestawie. W każdym przypadku, konieczne jest także zabezpieczenie styku brzegu umywalki ze ścianą za pomocą silikonu sanitarnego.

Jakie marki umywalek są warte uwagi?

W polskich łazienkach najczęściej spotykamy obecnie umywalki Rea, Cersanit, Koło i Roca. Produkty tych firm cieszą się niesłabnącą popularnością już od wielu lat. Długotrwała obecność na rynku jest przy tym gwarantem wysokiej jakości i szerokiej dostępności. Warto sprawdzić też opinie o serwisie bo choć umywalki raczej się nie psują to mogą ulec uszkodzeniu z winy użytkownika, a wtedy trzeba coś z tym zrobić. Nie zawsze konieczna jest wymiana - umywalki się także naprawia. Jednak musi to zostać wykonane bardzo fachowo, aby utrzymać dobry efekt estetyczny.

Przy zakupie umywalki, należy przygotować się początku na podjęcie podstawowych: umywalka nablatowa, wpuszczana w blat czy wisząca. W dalszej kolejności, wybrać należy materiał: tradycyjna ceramika czy konglomerat? Potem dopiero dobierajmy kolor i producenta.

Komentarze