Uporczywe wymioty - kiedy leczyć się samemu, a kiedy iść do lekarza?

Uporczywe wymiotyKrótkotrwałe wymioty nie muszą oznaczać nic niepokojącego. To zwykła reakcja obronna organizmu, który pozbywa się szkodzącego mu jedzenia. Mogą także towarzyszyć zawrotom głowy, zaburzeniom błędnika, na przykład po karuzeli lub migrenom. W tym wypadku można poradzić sobie samodzielnie. W niektórych przypadkach jednak uporczywe wymioty wymagają interwencji lekarza.

Kiedy wymioty nie wymagają leczenia?

Przyczyn, przez które wymiotujemy jest bardzo wiele. Najczęściej jest to związane ze zjedzeniem czegoś nieświeżego lub zepsutego. Czasami mdłości i wymioty towarzyszom zatruciu pokarmowemu, czasami są także jednym z objawów infekcji przewodu pokarmowego. Jeśli nie są zbyt obfite i nie pojawiają się zbyt często, można bez problemu wyleczyć je w domu.

To samo dotyczy wymiotowania z powodu migreny, zaburzeń błędnika (po karuzeli i tym podobnych) czy po wstrząsie. Czasami wymiotowanie jest wynikiem poczucia nieprzyjemnego zapachu, zobaczenia wymiotującego człowieka i tym podobne. W tym wypadku możesz sobie łatwo poradzić samodzielnie.

Kiedy iść do lekarza?

Jednak wymiotów nie można tak do końca lekceważyć. Jeśli utrzymują się długo i są bardzo uporczywe, może okazać się, że będą przyczyną odwodnienia. Jeśli jeszcze towarzyszą im zlewne poty lub biegunka, prawdopodobieństwo odwodnienia organizmu jest jeszcze większe. W tym wypadku warto zasięgnąć porady lekarza.

Do internisty warto się udać także wtedy, gdy wymioty pojawiają się po urazie jakiegoś rodzaju. Jeśli w ich treści pojawia się krew lub żółć, to znak, że trzeba odwiedzić lekarza. Także jeśli epizody są bardzo częste i chory zwraca wszystko, co wypije lub zje - jeśli pacjent słabnie i jest odwodniony możesz nawet udać się na SOR, ponieważ może to mieć naprawdę poważne konsekwencje. Zaburzenie równowagi elektrolitowej powoduje problemy całego organizmu. Kolejnym przypadkiem jest niezidentyfikowana alergia, w której wymioty towarzyszą objawy skórne czy innego typu - koniecznie zgłoś się do lekarza.

Jak sobie poradzić z wymiotami?

Jeśli wymiotowałeś tylko kilka razy, a w treści nie było krwi czy żółci, nie ma powodu do niepokoju. Możesz wziąć jedną z dostępnych w aptece bez recepty tabletek na powstrzymanie wymiotów, ale jeśli nie zdarzają się często, lepiej przeczekać i pozwolić organizmowi pozbyć się szkodzącego mu jedzenia.

W tym czasie nie możesz zapominać o piciu. Popijaj wodę drobnymi łyczkami, wolno. Możesz także pić cienką melisę lub herbatę, świetnie sprawdzi się także delikatnie zaparzony rumianek. Nie pij gorących napojów, ponieważ wysoka temperatura może pobudzać odruch wymiotny. Nie musisz się głodzić - o ile poczujesz się trochę lepiej, możesz zjeść kleik z ryżu czy kaszy manny.

Interwencja lekarza w razie wymiotów

Lekarz może podać pacjentowi tabletkę lub zastrzyk zawierający substancje przeciwwymiotne, które przyniosą choremu ulgę na chociaż kilka godzin. Dzięki temu może wypić coś lub zjeść coś lekkiego. Lekarz najczęściej także pomaga zdiagnozować problem i dotrzeć do przyczyny wymiotów.

Jeśli jest nim infekcja czy zatrucie pokarmowe, nie są potrzebne dodatkowe badania. Jeśli jednak przyczyna leży gdzie indziej, może okazać się, że pacjent dostanie skierowanie na pobranie krwi, badanie USG jamy brzusznej czy nawet gastroskopię. Czasami do diagnozy potrzebna jest tomografia głowy (na przykład po urazie).

Specjalista wypisze także leki osłonowe oraz suplementy diety, które pomogą ci szybciej dojść do siebie. Możesz także dostać zalecenie picia elektrolitów, a w skrajnych przypadkach otrzymać kroplówkę z glukozą i elektrolitami.

Więcej na temat pracy jelit i ochrony przewodu pokarmowego znajdziesz na stronie internetowej: http://www.intesta.pl.

Ocena: 5.0