Uroki wosku, czyli zalety woskowania jako metody zabezpieczania drewna

Woskowane drewnoWoskowanie było przed wprowadzeniem politury zdecydowanie najpowszechniejszym sposobem zabezpieczenia drewnianych mebli. Jednak pomimo rosnącej konkurencji w postaci innych metod zabezpieczenia drewna, woskowanie do dzisiaj pozostaje bardzo popularne. Z tego artykułu będzie można dowiedzieć się, jakie są jego unikalne zalety.

Woskowanie jest idealną metodą dla osób, które chcą zabezpieczyć drewno i upiększyć je, jednocześnie zachowując jego naturalne walory estetyczne. W porównaniu z innymi metodami zabezpieczenia drewna wosk daje bowiem bardziej subtelny połysk, który w wyrafinowany sposób wydobywa na wierzch piękno drewna. W przeciwieństwie do drewna nie nadaje mu widocznego połysku, co jest zaletą, jeżeli chcemy uzyskać bardziej matową powierzchnię.

Istnieje wiele rodzajów wosku, które pozwalają na osiągnięcie szerokiej gamy efektów estetycznych. Są to między innymi:

  • woski bezbarwne - jak sama nazwa wskazuje, idealne dla osób, którym szczególnie zależy na zachowaniu naturalnego koloru drewna
  • woski kolorowe - podkreślają kolor mebla, ale go nie zmieniają
  • woski barwiące - przyciemniają drewno, chociaż mniej intensywnie niż bejce
  • woski wybielające - rozjaśniają meble, dając postarzany efekt i podkreślając usłojenie

Zabezpieczenie drewna

Wosk ma sporo do zaoferowania również z perspektywy samego zabezpieczenia drewna. Woskowana powierzchnia jest bowiem natłuszczona, a przez to odporna na wilgoć, ponieważ krople wody z niej spływają. W dodatku wosk pozwala również na wypełnienie porów drewna, stąd bardzo często używa się go z drewnem dębowym. Co więcej, woskowa powierzchnia daje możliwość wykonywania punktowej renowacji, przez co możliwe jest usuwanie rys, zabrudzeń i przebarwień na bieżąco. Sprawia to, że utrzymywanie mebli pokrytych woskiem w dobrym stanie jest stosunkowo proste.

Należy przy tym tylko pamiętać, że wosk jest decyzją na "całe życie" mebla - o ile bowiem możemy go nałożyć na powierzchnię, która wcześniej została przykryta powłoką innego rodzaju, to na powierzchnię z nałożonym woskiem nie będziemy mogli już z powodzeniem nałożyć lakieru czy bejcy.

Woskowanie jest naprawdę proste

Zaletą woskowania jest również jego prostota, która sprawia że można je wykonywać samodzielnie. Wymaga ono jednak pewnego przygotowania - aby wykonać je prawidłowo, należy najpierw dokładnie wyczyścić, wypolerować i wysuszyć drewno. Należy pamiętać również o tym, że lepiej jest nałożyć kilka cienkich warstw wosku zamiast jednej grubej - w przeciwnym razie drewno stanie się bowiem przetłuszczone; sprawia to, że lepiej jest rozłożyć sobie woskowanie na kilka podejść, w trakcie których będziemy nakładać możliwie cienkie powłoki wosku; po każdej "sesji" zostawiamy powłokę, by wyschła przez noc i następnego dnia zabieramy się za kolejną warstwę.

Jeśli chodzi zaś o sam sposób nakładania wosku, zależy on od jego rodzaju - płynny wosk nakładamy z użyciem pędzla, zaś wosk w postaci pasty nakładamy flanelową lub wełnianą szmatką. Najlepiej jest czynić to okrężnie i wzdłuż słojów.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona osmo.com.pl.

Ocena: 5.0