USG kolana (stawu kolanowego) - jak przebiega, jak się przygotować?

USG stawu kolanowegoKolano, zaraz po stawie skokowym jest najbardziej narażone na obciążenie. Dlatego często dochodzi do uszkodzenia jego struktury. W takiej sytuacji zaleca się wykonanie USG stawu kolanowego. Jak przebiega takie badanie i w jaki sposób powinieneś się do niego przygotować?

 

W jakich przypadkach zaleca się wykonanie USG kolana?

USG kolana należy wykonać, jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy w obrębie stawu. Może być to ból, obrzęk (narastający lub przewlekły), ograniczenie ruchu, a także ocieplenie tkanek. Niezależnie, czy tego typu objawy pojawiły się samoistnie, czy po wypadku powinieneś zgłosić się do lekarza. Zleci on USG kolana, które pomoże ocenić, czy doszło do uszkodzenia jego struktury.

Wśród wskazań do wykonania tego typu badania wymienia się m.in.:

  • guzy stawu kolanowego,
  • przerost błony maziowej,
  • idiopatyczne zapalenie stawów,
  • choroby stawów (w tym RZS - reumatoidalne zapalenie stawów),
  • urazy i kontuzje (np. skręcenia, złamania).

Jest ono zalecane również w przypadku podejrzenia pęknięcia ścięgien kolanowych, a także wystąpienia: ropnia, krwiaka i torbieli.

Sprawdź więcej informacji o wskazaniach do USG kolana - www.cmmedicum.com/usg/usg-ortopedyczne/usg-kolana/

Jak przygotować się do badania?

Czy istnieją jakieś specjalne zalecenia obowiązujące przed wykonaniem USG kolana? Na szczęście jest to badanie, do którego nie musisz się w żaden sposób przygotowywać. Możesz bez obaw wykonywać swoje codzienne czynności.

Jednak powinieneś mieć na uwadze, że do badania kolano musi być odsłonięte. Dlatego warto zastanowić się nad ubiorem. Dobrym pomysłem będzie założenie luźnych spodni (lub krótkich spodenek w zależności od pogody). Dzięki temu łatwo podwiniesz nogawki i odsłonisz kolano do badania.

Przed rozpoczęciem badania, osoba wykonująca USG kolana przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad. Jego celem jest zebranie informacji na temat tego, które miejsca wymagają szczególnej uwagi. Jeśli wcześniej miałeś już podobne problemy nie zapomnij o tym wspomnieć. Może to znacznie ułatwić diagnostykę i przyspieszyć włączenie skutecznego leczenia.

Przebieg badania

Na początku warto odpowiedzieć na pytanie o to, na czym tak naprawdę polega takie badanie. Ultrasonografia (czyli w skrócie USG) wykorzystuje ultradźwięki do obrazowania danego miejsca (w tym przypadku stawu kolanowego).

Zasady, na których opiera się działanie sprzętu USG, są proste. Po przyłożeniu głowicy do kolana wysyła ona ultradźwięki. Następnie odbijają się one od struktur wewnątrz stawu. Dzięki temu osoba, która przeprowadza badanie, uzyskuje informacje dotyczące stanu danego stawu. Dodatkowo w trakcie USG wykonywane są zdjęcia wewnątrz kolana. W niektórych przypadkach wykorzystuje się je na kolejnych etapach diagnozowania oraz leczenia.

Dzięki badaniu USG lekarz może sprawdzić, w jakim stanie jest Twój staw kolanowy. Ocenia on kondycję ścięgien, rzepki, łąkotek, kaletek, a także więzadeł krzyżowych. Dodatkowo może sprawdzić, jaki jest stan miękkich elementów stawu, czyli błony maziowej i torebki stawowej. USG kolana umożliwia również sprawdzenie ilości płynu stawowego.

Nigdy wcześniej nie miałeś wykonywanego takiego badania? Nie musisz się o nic obawiać! Jest ono całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, a dodatkowo trwa zaledwie kilkanaście minut. Przed jego wykonaniem lekarz nałoży na Twoje kolano specjalny chłodny żel. Jest on potrzebny do tego, aby usunąć pęcherzyki powietrza, które mogłyby zafałszować wynik. Po zakończeniu badania z łatwością usuniesz resztki żelu ze skóry. Pamiętaj jednak, żeby zrobić to dokładnie. Jeśli wejdzie on w kontakt z ubraniem, może spowodować uszkodzenia.

Po badaniu lekarz wytłumaczy Ci, co oznacza wynik. Jeśli okaże się, że pojawiły się jakieś uszkodzenia, zleci dalszą diagnostykę lub od razu wdroży leczenie. Zdjęcie, które udało się uzyskać w trakcie USG kolana, otrzymasz nawet jeśli jesteś zdrowy. Może przydać się przy kolejnej wizycie lekarskiej, więc nie należy go wyrzucać. Następnym razem, jeśli będzie taka potrzeba lekarz będzie mógł porównać dwa obrazy. To znacznie ułatwi diagnostykę.

Komentarze