Wady postawy u dzieci - jak je rozpoznać i korygować? Ćwiczenia na wady postawy

Wady postawy u dzieciWcześnie wykryte wady postawy u dzieci można z powodzeniem skorygować. Warto więc już od najmłodszych lat obserwować dziecko i szybko reagować, jeśli zauważymy jakieś nieprawidłowości. Może to być garbienie się, układnie nóg w literę X czy zupełnie płaski odcisk stopy.

Zwracajmy uwagę na to, jak dziecko śpi, bawi się czy uczy, ponieważ większość wad postawy to skutek spędzania długich godzin przed komputerem i telewizorem, zbyt małej ilości ruchu, źle wyprofilowanego krzesła, zbyt niskiego biurka oraz spania na dużej i bardzo miękkiej poduszce, co szkodzi kręgosłupowi. Przyjrzyjmy się bliżej najczęściej występującym wadom postawy u dzieci.

Płaskostopie

Do 3 roku życia stopa dziecka dotyka podłoża całą swoją powierzchnią. Jest to tak zwane fizjologiczne płaskostopie, które nie wymaga korekty. Jeśli jednak u 4-letniego malucha stópka jest całkowicie płaska, nie ma ani śladu wgłębienia w środkowej części stopy, jest to już sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. Jeżeli mokry odcisk stopy dziecka na podłodze, piasku lub kartce papieru pokazuje całą stopę, bez przerwy pośrodku, a buty dziecka są bardziej zdarte po wewnętrznej stronie, jest to objaw płaskostopia.

Korygowanie tej wady postawy polega na wzmacnianiu mięśni stóp. Wzmocnieniu mięśni sprzyja chodzenie na boso po piasku, trawie, drobnych kamyczkach, a także puszystym dywanie. Zadbaj o to, by maluch spędzał czas jak najbardziej aktywnie. Zapisz pociechę na zajęcia taneczne lub gimnastyczne.

Leczenie płaskostopia - ćwiczenia

Ćwiczenia

Bardzo pomocne jest również codzienne wykonywanie w domu kilku prostych ćwiczeń takich jak: chodzenie na palcach, piętach i zewnętrznych krawędziach stóp oraz chwytanie i podnoszenie palcami małych przedmiotów (kredki, małe klocki).

Pamiętaj o odpowiednich zdrowych butach dla dziecka. Obuwie kupuj w sprawdzonym sklepie, a nie na bazarku. Zakładanie maluchowi znoszonych bucików po młodszym rodzeństwie również nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli problem pogłębia się, udaj się z dzieckiem do ortopedy. Być może konieczne okaże się noszenie specjalnych bucików ortopedycznych.

Koślawe kolana

U dzieci w wieku do 9-10 lat lekko wykrzywione, układające się w literę X nogi nie są wadą postawy. Jeśli jednak u starszego dziecka zauważymy taki charakterystyczny układ nóg, powinniśmy zgłosić się do lekarza ortopedy, ponieważ świadczy to o wadzie postawy u naszej pociechy.

Kolana koślawe, szpotawe i prawidłowe

Ćwiczenia

W przypadku koślawości kolan wskazane są takie ćwiczenia jak siedzenie na podłodze po turecku, pływanie kraulem i jazda na rowerze. Zwróć również uwagę na to, aby dziecko miało złączone stopy i szeroko rozstawione kolana, kiedy siedzi na krześle. Pomocne mogą okazać się też specjalne wkładki do butów.

Skrzywienia kręgosłupa

Bardzo często powstają one u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Są one często wynikiem noszenia zbyt ciężkiego tornistra i nieprawidłowej pozycji podczas siedzenia w ławce lub przy biurku. W okresie intensywnego wzrostu dziecka mięśnie nie nadążają za wzrostem kośćca i nie zawsze zapewniają odpowiednie oparcie dla kręgosłupa.

Skrzywienie kręgosłupa

Warto wiedzieć czym objawiają się najpopularniejsze skrzywienia kręgosłupa:

  • Skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa to najczęstsza wada postawy u dzieci. Skoliozę można zauważyć patrząc na plecy dziecka - kręgosłup nie będzie tworzył linii prostej, tylko będzie skręcać się na boki. Nieprawidłowe wygięcia mogą pojawić się zarówno w odcinku lędźwiowym, piersiowym, jak i szyjnym. Bardzo charakterystycznym objawem skoliozy jest nierówne ustawienie barków, odstawanie jednej z łopatek, nierówno ustawione biodra lub brak symetrii talii. Skoliozę koryguje się za pomocą specjalnych ćwiczeń dobranych przez ortopedę oraz fizjoterapeutę. Jest to proces długotrwały, wymaga codziennych rzetelnych ćwiczeń, ale daje znakomite efekty, warto więc ćwiczyć regularnie. Pomocne jest również pływanie, zajęcia pilatesu i gra w koszykówkę. Zwróć uwagę na to, by dziecko nie nosiło niczego na jednym ramieniu, korzystniejszy będzie porządny plecak, a nie torba na jedno ramię.
  • Lordoza, czyli nadmierne wygięcie kręgosłupa do przodu na odcinku lędźwiowym to także częsta wada postawy. Przy takiej wadzie brzuch jest mocno wypięty do przodu, plecy są wklęsłe, a maluch często skarży się na bóle pleców w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Pomogą ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i pośladków na przykład nożyce, skłony do przodu z pozycji leżącej, maszerowanie z wysokim unoszeniem kolan, pływanie na plecach i jazda na rowerze. Zadbaj o dobrze wyprofilowane krzesło dla dziecka.
  • Kifoza, czyli tak zwane okrągłe plecy to charakterystyczne wygięcie kręgosłupa do tyłu w odcinku piersiowym. Dziecko z taką wadą postawy garbi się oraz wysuwa głowę i barki do przodu, łopatki są odstające i oddalają się od siebie, a klatka piersiowa wygląda na spłaszczoną lub zapadniętą. Przy korekcji tej wady zalecane są ćwiczenia rozciągające kręgosłup takie jak mostek, koci grzbiet, wspinanie się na palcach z wyciągniętymi w górę rękami.

Nie bagatelizujmy nieprawidłowej postawy u swojego dziecka. Zaniedbane wady w skrajnych przypadkach mogą wymagać nawet interwencji chirurgicznej w postaci poważnych operacji kręgosłupa. Warto więc od razu zgłosić się do lekarza i sumiennie wykonywać ćwiczenia korekcyjne, zanim problem znacznie się pogłębi. Bardzo istotne jest to, aby dziecko prowadziło jak najbardziej aktywny tryb życia i uprawiało sport. Ważny jest również dobry materac do spania oraz odpowiednia poduszka. Jeśli w materacu pojawiają się trwałe wgłębienia, oznacza to, że pora wymienić go na nowy. Poduszka z kolei powinna być mała i na tyle cienka, by wypełnić przestrzeń między barkiem a uchem, gdy dziecko leży na boku.

Komentarze