Wakacje? Nie zapomnij o zdrowiu intymnym!

Infekcja intymnaGdy robi się coraz cieplej, chętniej wychodzimy na zewnątrz, uprawiamy różne sporty, wybieramy się nad wodę. Częściej też korzystamy z toalet publicznych, więcej się pocimy. A to sprzyja infekcjom intymnym!

Infekcje intymne - skąd się biorą?

Pochwa jest naturalnym siedliskiem dla milionów bakterii, wirusów i grzybów - nie jest to jednak zła wiadomość. Są one niezbędne do przebiegu naturalnych procesów. Ważna jest jednak homeostaza, stałe proporcje pomiędzy różnymi mikrobami.

W tym celu pochwa ma kwaśne pH - gdy jednak staje się ono zbyt zasadowe, sprzyja to patologicznemu namnażaniu mikroorganizmów. Wywołują one stany zapalne, przez co dochodzi do infekcji.

Infekcje intymne mogą mieć różne podłoże: grzybicze, bakteryjne, mieszane. Czym objawia się rzęsistkowica? Grzybica pochwy - jak sobie z nią poradzić? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi na portalu kobiecosc.info.

Jak zadbać o zdrowie intymne latem?

Najważniejszą zasadą jest… właściwa higiena. Dzięki zastosowaniu podstawowych zasad zmniejszysz ryzyko infekcji intymnej!

  1. Do higieny intymnej stosuj zawsze preparaty do tego przeznaczone. W przeciwieństwie do mydła czy żelu do kąpieli pomagają one w utrzymaniu odpowiednio kwaśnego pH pochwy.
  2. Nigdy nie zapominaj o prysznicu po basenie czy na kąpielisku.
  3. Zazwyczaj wystarczą dwa podmycia miejsc intymnych na dzień. Jednak w czasie miesiączki i dużych upałów rób to częściej.
  4. Nie myj okolic intymnych za pomocą gąbek czy myjek. Gromadzą się na nich niezliczone ilości bakterii i grzybów.
  5. Po myciu dokładnie osusz krocze. Używaj do tego innego ręcznika niż do reszty ciała.

Do wakacyjnej torebki zawsze wkładaj (i oczywiście korzystaj!) zestaw zdrowia intymnego: nakładkę na deskę klozetową, nawilżane chusteczki do miejsc intymnych, wkładki higieniczne wchłaniające nadmierną wilgoć.

Pamiętaj też o właściwym stroju, który zapewni Ci komfort i suchość w okolicach intymnych. Noś przewiewną bieliznę z naturalnych materiałów, wybieraj spódnice i spodnie, które nie przylegają nadmiernie do ciała.