Walka z rozstępami. Czy można z nimi wygrać?

Rozstępy na nogachRozstępy to blizny na ciele pojawiające się w wyniku działania różnych czynników. Najczęściej znajdują się one w okolicy ud, biustu, brzucha i pod kolanami, a ich najpopularniejsze przyczyny to szybki wzrost, ciąża oraz nagły spadek lub wzrost masy ciała. Ich redukcja jest bardzo trudna, gdyż zwykle znamiona te zostają z nami na długo, jednak istnieją preparaty, które wspomagają regenerację skóry i pozwalają na, przynajmniej częściowe, zmniejszenie niedoskonałości. Jeśli chcesz wiedzieć wśród jakich środków możesz wybierać, przeczytaj ten artykuł.

Krem na rozstępy - czy używanie ma sens?

Jeden z najpopularniejszych kosmetyków tego typu to krem na rozstępy. Jego głównym zadaniem jest silne nawilżenie skóry, przywrócenie jej sprężystości oraz rozjaśnienie blizn. Wiele osób myśli, że jest to zwykły krem ujędrniający do ciała, jednak nie do końca jest to zgodne z prawdą. Krem ujędrniający do ciała ma głównie budować na nowo napięcie skóry, natomiast zazwyczaj nie ma on żadnych właściwości rozjaśniających. Warto też zwrócić uwagę na preparaty działające dwutorowo, takie jak krem na cellulit i rozstępy, który pozwala nie tylko pozbyć się dręczących nas śladów, ale także usunąć tak zwaną pomarańczową skórkę.

Maść na rozstępy - czym różni się od kremu?

Maść na rozstępy to kolejny typ produktu wspomagający zwalczanie tego problemu. Maści różnią się zazwyczaj od kremów:

  • Konsystencją, gdyż jest ona bardziej gęsta i zbita
  • Koncentracją składników aktywnych - tutaj jest ich więcej, więc moc działania jest silniejsza
  • Dostępnością - często maści tego typu muszą być przepisane przez lekarza, a dodatkowo kupić je można głównie w aptekach, a nie w drogeriach jak inne produkty tego typu

Oczywiście stosowanie preparatów tego typu powinno się skonsultować z lekarzem, który oceni stan skóry i stwierdzi czy ich używanie jest konieczne czy wystarczające będą lżejsze produkty.

Kolagen i jego zastosowanie w zmaganiach z rozstępami

Coraz częściej stosowany jest również kolagen na rozstępy, który jest znanym składnikiem wspomagającym regenerację skóry. Jest to jeden z najczęściej spotykanych dodatków do kosmetyków dla osób powyżej czterdziestego roku życia, których skóra straciła już swoją młodzieńczą sprężystość. Wynika to z faktu, że kolagen jest naturalnym budulcem, znajdującym się w naszym organizmie, którego ilość wraz z wiekiem znacznie się zmniejsza, a to powoduje powstawanie zmarszczek i ubytków. Jego wprowadzanie do organizmu sprawia, że braki zostają uzupełnione, a skóra odzyskuje jędrność. Kolagen występować może różnych formach, m.in.:

  • Tabletek
  • Kapsułek
  • Proszku do rozpuszczania
  • Kosmetyków do użytku zewnętrznego, np. balsamów do ciała

Profilaktyka to najlepszy sposób walki z rozstępami!

Najskuteczniejszą metodą walki z rozstępami jest zapobieganie ich powstaniu lub duszenie ich w zarodku kiedy tylko zauważymy pierwsze objawy. W profilaktyce rozstępów bardzo ważne jest używanie produktów nawilżających i napinających, które odbudowują skórę i nie pozwalają jej rozszerzać się zbyt mocno, a przez to tworzyć blizn. Warto w tej sytuacji zwrócić uwagę na preparaty ujędrniające, przeznaczone do różnych obszarów na ciele i różnych typów skóry. M.in. na półkach znaleźć można krem ujędrniający do biustu, krem ujędrniający brzuch czy najbardziej tradycyjny krem ujędrniający do ciała, którego bez problemu użyć można na całym jego obszarze.

Zapamiętaj, że…

Dobrze jest jednak mieć na uwadze, że zdrowa skóra, bez niedoskonałości to taka, o którą dbamy za pomocą dopasowanych kosmetyków, dobrej diety i aktywności fizycznej. Kluczem do sukcesu jest więc zrównoważenie wszystkich elementów i słuchanie potrzeb swojego ciała.

Autor: www.eapteka.pl.

Komentarze