Wełniany płaszcz - ponadczasowy symbol elegancji

Wełniany płaszczW dzisiejszych czasach dysponujemy niezwykle bogatym asortymentem zimowych okryć wierzchnich. Nawet najcieplejsza kurtka nie zastąpi jednak kobiecie klasycznego, wełnianego płaszcza.

Na czym właściwie polega fenomen wełnianego płaszcza? Czy nie można zastąpić go tańszym modelem z syntetycznych włókien? Syntetyczne płaszcze z popularnych sieciowych sklepów może i są tańsze niż skrojone na miarę płaszcze z wełny, ale często okazują się zakupem na jeden sezon. Zaledwie po kilku miesiącach noszenia pojawiają się na nich nieestetyczne zmechacenia, z którymi nie jest sobie w stanie poradzić nawet najlepsza golarka do ubrań. Niespełna roczny płaszcz trafia więc do kosza, a Ty jesienią musisz rozglądać się za kolejnym. Czy nie lepiej od razu kupić porządny płaszcz i cieszyć się nim dłużej?

Wełna wełnie nierówna. Kaszmir, camel, alpaka, merynos - na czym polega różnica między tymi włóknami?

Odpowiednio konserwowany wełniany płaszcz będzie Ci służyć wiele lat. Naturalna wełna bardzo wytrzymała, nie mechaci się i co najważniejsze – grzeje. Pod tym względem żadne sztuczne włókno nie jest w stanie jej dorównać. Do wyboru masz płaszcze z różnych rodzajów wełny:

Merynos

To najwyższej jakości owcza wełna. Doskonale sprawdza się w bardzo niskich temperaturach (nawet do -20°C) i posiada właściwości antybakteryjne.

Alpaka

Alpaka to zwierzę hodowane w wysokich Andach. Przypomina nieco lamę, ale o niej mniejsza i nieco bardziej krępa. Wełna alpak jest trzy razy wytrzymalsza niż wełna owcza, co oczywiście przekłada się na cenę.

Camel

Wełna wielbłądzia jest jeszcze wytrzymalsza niż wełna alpaki. To efekt warunków, w jakich przez wieki żyły te zwierzęta. Musiały uodpornić się na silne wiatry i wysokie amplitudy temperatur typowe dla środowisk stepowych i pustynnych. Dzięki temu ich wełna jest wyjątkowo odporna na czynniki zewnętrzne.

Kaszmir

Kaszmir to najdroższe włókno świata. Pozyskuje się je z puchu zlokalizowanego pod szorstką wełną kóz kaszmirskich. Puch wykształca się jedynie w bardzo niskiej temperaturze (ok. -40 °C), dlatego kozy kaszmirskie hoduje się jedynie w Himalajach. Cennego runa nie pozyskuje się podczas golenia. Trzeba poczekać do wiosny aż kozy naturalnie zrzucą swoją zimową sierść. To z tego powodu ceny kaszmiru są tak wysokie. Jeden kaszmirowy płaszcz to runo kilkudziesięciu kóz! Wysiłek włożony w jego pozyskanie wart jest jednak trudu. Kaszmirowa przędza jest lekka i chroni zarówno przez zimnem, jak i upałem. Do tego kaszmir jest 8 razy cieplejszy od wełny! Nic dziwnego, że to delikatne włókno od setek lat cieszy się takim powodzeniem.

Jakie dodatki są odpowiednie do płaszcza?

Bez względu na to, czy wybierasz się na zwykły spacer, czy biznesowe spotkanie, aby stylizacja była kompletna, musisz dobrać do płaszcza odpowiednie dodatki. Te najbardziej oczywiste to apaszka i eleganckie nakrycie głowy (np. beret). Dzianinowy komin, kaszkiet albo czapka z daszkiem w kontrastującym kolorze będą jednak równie dobrym wyborem. Możesz też wybrać płaszcz z futrzanym kołnierzem lub kapturem - to znacząco ułatwia dobór dodatków i dodaje kilka bonusowych punktów całej stylizacji.

Ocena: 5.0