Wieczorne rytuały dla zmęczonych nóg

Zmęczone nogiCałodzienna praca w pozycji stojącej lub siedzącej potrafi być dewastująca dla kondycji naszych nóg. Jeżeli zauważasz pierwsze niepokojące oznaki, takie jak obrzęki, ból łydek, uczucie ciężkości oraz pojawiające się żylaki - ten artykuł jest dla ciebie. Dowiedz się, co robić, aby odpowiednio wcześnie zadbać o kondycję swoich nóg.


Co się dzieje z naszymi nogami w ciągu dnia?

Układ żylny kończyn dolnych ma za zadanie transportować "zużytą" krew do serca, skąd popłynie ona dalej do płuc, by ponownie wzbogacić się w tlen i substancje odżywcze. Ten cykl może zostać zaburzony, jeżeli przez większą część dnia stoimy lub siedzimy. W takich warunkach żyłom ciężko jest pokonać opór, jaki stawia grawitacja. W związku z tym krew długo zalega w naczyniach, z których powoli ucieka płyn przesiękowy i lokuje się w przestrzeniach między tkankami. To powoduje zwiększenie obwodu nóg, ich ciężkość, a często nawet bóle, przykurcze i świąd skóry.

Jak zapobiegać takim procesom?

W codziennej pracy powinniśmy znaleźć chwilę czasu co 2-3 godziny, aby dać naszym nogom odpocząć. Można unieść je na kilka minut do góry lub wykonać proste ćwiczenia angażujące mięśnie łydek. Spinające się mięśnie w goleni powodują ucisk na ściany żył, przez co wspomagają przepływ krwi do góry. Możemy wyprostować nogi i stopami kręcić w kółka lub stojąc, wykonać kilkanaście wznosów na palce i pięty.

Jak zadbać o nogi po powrocie do domu?

Wszystkie procesy w naszym ciele są ze sobą połączone. Tak samo jest z układem żylnym. Aby pracował prawidłowo, musimy zapewnić mu nie tylko aktywację mięśni kończyn dolnych oraz odpoczynek nóg w górze. Duży wpływ w tym przypadku ma także dieta i aktywność fizyczna.

Dlatego po powrocie z pracy zrezygnuj z alkoholu oraz ciężkiej kolacji. Lepiej sprawdzi się warzywna, lekka kompozycja zawierająca dużo witaminy C, E oraz błonnik. W ramach codziennej dawki wysiłku fizycznego (WHO zaleca minimum 30 minut dziennie) zdecyduj się na delikatne ćwiczenia rozciągające mięśnie nóg, wybierz się na spacer lub pójdź na basen. Dobry wpływ mają także zajęcia jogi.

Dzień zakończ chwilą relaksu. Weź chłodną kąpiel (gorąca woda nasila obrzęki) i połóż nogi na podwyższeniu.

Dlaczego należy dbać o zdrowie i kondycję naszych nóg?

Zaniedbany problem tworzących się żylaków i rozwijającej się niewydolności żylnej może prowadzić do konieczności operacji, podczas której zdeformowane naczynia zostaną usunięte. Problem nasilonych obrzęków utrudnia codzienne funkcjonowanie, ponieważ czujemy się ociężale i nieatrakcyjnie. Nieleczone żylaki prowadzą do owrzodzeń skórnych i krwiaków oraz mogą grozić rozwojem stanu zapalnego. Uczucie ciężkich nóg i obrzęki to typowe objawy rozwijającej się choroby, które mogą być łagodzone m.in. przez stosowanie leków miejscowych z naturalną heparyną, takich jak żel Lioton 1000. Heparyna jest naturalną substancją zapobiegającą krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych. Działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwzakrzepowo, co sprawia, że jest idealnym preparatem wspomagającym leczenie chorób żył powierzchniowych. W zależności od wskazań specjalisty, lek można stosować samodzielnie lub dodatkowo w połączeniu z terapią doustną.

Komentarze