Wielkanoc nadchodzi! Jak oryginalnie ozdobić pisanki?

PisankiMalowane farbkami, barwione w łupinach cebuli, oklejane folią - sposobów na ozdabianie pisanek jest naprawdę mnóstwo. Dziś przedstawiamy kilka oryginalnych metod, dzięki którym stworzysz niepowtarzalne i piękne jajka wielkanocne.

Kreatywne użycie codziennych akcesoriów

Do malowania farbami przydadzą się nie tylko pędzle czy gąbki. Z powodzeniem możesz wykorzystać do tego również przedmioty na co dzień dostępne w niemal każdym domu. Wzór w kolorowe kropki stworzysz, nakładając farbę patyczkiem higienicznym. Możesz także pokusić się o wykreowanie misternych, ozdobnych deseni, używając do tego wykałaczek lub patyczków do szaszłyków. W sklepach często można znaleźć gotowe pisanki w nieregularne, drobne kropeczki o różnej wielkości - Ty spróbuj zrobić je sama, rozpryskując na jajkach farbę przy wykorzystaniu starej szczoteczki do zębów. Jedynym ograniczeniem jest tutaj wyłącznie Twoja wyobraźnia, przejrzyj zatem zawartość szuflad z akcesoriami i wymyśl własne niepowtarzalne sposoby na piękne ozdabianie jajek.

Pisanki

Oryginalne desenie

Eleganckie, stylowe pisanki mogą powstać przy użyciu zaledwie paru akcesoriów. Spróbuj nanieść wzór na jajko przy użyciu kredki świecowej lub płynnego wosku. Następnie zanurz je w wodzie z nietoksycznym barwnikiem. Na koniec wystarczy jedynie zdrapać warstwę wosku, która chroniła wzór przed zabarwieniem. Ta technika zdobienia pisanek sprawdzi się najlepiej w przypadku jednolicie białych jajek, lecz możesz ją wypróbować również w innych sytuacjach - np. barwiąc pisanki dwa razy. Pamiętaj jedynie, by za drugim razem użyć ciemniejszego barwnika, aby osiągnąć zadowalające efekty.

W pisankowym ZOO

Ten pomysł szczególnie spodoba się dzieciom, choć dorośli również będą mieli przy nim dużo zabawy. Przy tej technice będą potrzebne akcesoria takie jak: samoprzylepne oczka, arkusze kolorowego filcu, kolorowy papier, druciki kreatywne, markery i wszystko, co tylko przyjdzie Ci do głowy. Następnie z każdego jajka wystarczy stworzyć jedno ulubione zwierzątko, doklejając mu oczka, rysując pyszczki, mocując uszka z filcu czy łapki z drucików. Tak powstałe pisankowe ZOO mogą odwiedzić pisankowi ludzie - może wraz z dzieckiem wykreujesz w ten sposób całą rodzinę?

Subtelne piękno decoupage

Decoupage to technika od kilku lat ciesząca się w Polsce niesłabnącą popularnością. Polega ona na ozdabianiu przedmiotów wzorami wyciętymi z serwetek lub specjalnego papieru ryżowego, a następnie nakładaniu warstw przezroczystego lakieru, by serwetkowy wzór sprawiał wrażenie namalowanego. Tę metodę zdobienia można wykorzystać również do dekoracji pisanek. Zaopatrz się w dekoracyjne serwetki lub papier ryżowy - znajdziesz go w sklepach z akcesoriami kreatywnymi i dla plastyków - oraz specjalny klej. Technika decoupage pozwoli na stworzenie stylowych, niepowtarzalnych pisanek, które pięknie będą się prezentowały np. w dekoracyjnej misie.

Gdy pisanki są gotowe

Gotowe pisanki warto wyeksponować w widocznym miejscu lub stworzyć przy ich pomocy kolejną dekorację. Najłatwiej wykorzystać do tego pisanki-wydmuszki - tutaj pole do popisu jest niemal ograniczone. Z dekoracyjnych wydmuszek wykreujesz np. oryginalny stroik, wielkanocną girlandę czy niepowtarzalny wieniec. Nieco więcej problemu przynoszą pisanki stworzone z jajek ugotowanych na twardo. Te najbezpieczniej trzymać w ozdobnej misie czy kolorowych kieliszkach do jajek. Akcesoria do ekspozycji pisanek nie muszą być drogie i bez trudu znajdziesz je w sklepach z wyposażeniem wnętrz, np. podczas wiosennych promocji w Black Red White. Ich zadaniem jest głównie utrzymanie pisanek w miejscu, najważniejsze są bowiem pięknie udekorowane jajka.

Komentarze