Wierność - czym jest? Dochowanie wierności w związku

WiernośćWierność jest wpisana w nasze życie. To życie w zgodzie z samym sobą, jest elementem przysięgi małżeńskiej, powinna występować w każdej, głębszej relacji międzyludzkiej. Czym jest wierność, jakie są jej rodzaje, jak dochować wierności i dlaczego czasami mamy z tym problem?

Rodzaje wierności

W temacie bycia wiernym warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie są rodzaje wierności, komu lub czemu można pozostawać wiernym?

1. Wierność samemu sobie

Bardzo ważny rodzaj wierności, czyli wierność samemu sobie i wyznawanym wartościom. Każdy z nas wie, jak czasami trudno dochować tej wierności, jak trudno żyć w zgodzie z samym sobą, gdy chcemy dopasować się do świata, innych ludzi, doskonalić się. Wierność samemu sobie to bardzo istotny aspekt kształtowania własnej tożsamości, samooceny. Osoby wierne swoim przekonaniom są pewniejsze siebie, świadome swoich możliwości, maja ugruntowaną hierarchię wartości. Są to ludzie stabilniejsi emocjonalnie, mający szacunek do samych siebie. Osoby wierne sobie są uważane za godne zaufania, odpowiedzialne oraz dające poczucie bezpieczeństwa. Ich systemy wartości są godne pozazdroszczenia, mogą stanowić źródło inspiracji. To bardzo ważny aspekt w naszym życiu, jak bowiem napisał w jednej ze swoich książek Paulo Coelho: "Jeżeli już mam być komuś lub czemuś wierna, to przede wszystkim sobie samej". I tego warto się trzymać!

2. Wierność ideom, wyznawanym poglądom

Kolejny typ to bycie wiernym wyznawanym poglądom, ideom. Jest to niejako kwestia spójna z poprzednią, dotyczy bardziej "trzymania się swojego zdania". Jeśli coś postanowimy, to wierzymy w to i czynimy tak, jak uważamy. Osoby, które nie są wierne swoim poglądom mogą mieć problem z samooceną, zwykle brakuje im asertywności, co może negatywnie odbijać się na relacjach z innymi. Taka wierność to konsekwencja, spójność w myśleniu i działaniu, która sprawia, że inni widzą nas jako ludzi świadomych i godnych zaufania.

3. Wierność w związku

Ten rodzaj wierności chyba jest nam najbardziej znany: to wierność w relacji romantycznej, czyli wierność w związku. Obejmuje bycie lojalnym, szczerym oraz zaangażowanym w relację tylko z tą osobą. Wierny partner to osoba lojalna, darząca nas szczerym uczuciem. Wierność w połączeniu z szacunkiem, zaufaniem oraz zaangażowaniem emocjonalnym pomaga nam stworzyć głęboką relację z drugą osobą, która może przetrwać niejedno życiowe zawirowanie. Wierność w związku jest elementem przysięgi małżeńskiej, którą składamy, biorąc ślub kościelny. Zgodnie z jej słowami przysięgamy "(…) miłość, wierność i uczciwość małżeńską (…)" oraz to, że nie opuścimy ukochanej osoby aż do śmierci.

4. Wierność w przyjaźni

Wierność jest istotna również w przyjaźni, prawdziwy przyjaciel powinien być szczery, lojalny, godny zaufania i właśnie wierny. Nie oznacza to, ze nie może mieć innych znajomych i przyjaciół - ale to, że przyjaciel będzie nas wspierał, pomagał nam oraz zawsze stał po naszej stronie. Taka postawa pozwoli nam stworzyć głęboką relację, opartą na wzajemnym szacunku. Taka właśnie powinna być prawdziwa przyjaźń, która niesie nam wsparcie w trudnych chwilach.

Fałszywa wierność w przyjaźni

Zamach na wierność - zdrada

Negatywnym zjawiskiem, związanym z dochowywaniem wierności jest zdrada, czyli zaprzeczenie wyznawanym wartościom oraz sprawienie komuś przykrości. W związkach romantycznych o zdradzie mówimy, gdy druga osoba zaangażuje się z relację z kimś innym, nie dochowując nam tym samym wierności. Zdrada może być fizyczna (w tym kontakt intymny z inną osobą), jak również psychiczna, emocjonalna (zaangażowanie emocjonalne). Nierzadko to właśnie zdrada emocjonalna jest postrzegana jako bardziej bolesna, związana jest bowiem z uczuciem, a nie jedynie kontaktem fizycznym, który może być pozbawiony zaangażowania emocjonalnego. Zdrada zawsze boli, kojarzy się z cierpieniem, czasem związana jest z rozstaniem, końcem uczucia. Zdradę można wybaczyć, ale jest to indywidualna decyzja osób, których ona dotyczy. Życie po zdradzie jest możliwe, ale na pewno jest o wiele trudniejsze niż przed. Zdrada, choć bolesna i trudna, może wnieść nową jakość do związku, sprawić, że relacja będzie jeszcze głębsza i bardziej dojrzała.

Dlaczego mamy problemy z wiernością?

Nie oszukujmy się, miewamy problemy z dochowaniem wierności i to nie tylko w związku, ale również samemu sobie. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego nie potrafimy być wierni sobie, ukochanym ludziom, przyjaciołom? Poniżej kilka propozycji wyjaśnień takiego stanu rzeczy.

  • Czasami potrzebujemy odmiany, a wierność po dłuższym czasie wydaje się nam nudna, kojarzy się nam z rutyną, chcemy spróbować czegoś nowego, ryzykujemy.
  • Zewsząd atakuje nas mnóstwo pokus: ktoś nas do czegoś namawia, coś wydaje się nam interesujące - w tak różnorodnym świecie czasami trudno być wiernym swoim przekonaniom i wartościom.
  • Świat dynamicznie się zmienia, próbując się do niego dopasować możemy zapomnieć o tym, jak ważna jest wierność sobie i innym.
  • W związku bywa tak, że zdradzamy pod wpływem chwili: pokłócimy się z ukochaną osobą i spotykamy kogoś atrakcyjnego, kto bardzo się nam podoba i chcemy udowodnić sobie swoją atrakcyjność.
  • Zdrada wiąże się z ryzykiem, co nas kusi, jest czymś nowym, intrygującym, kojarzącymi się z emocjami, wrażeniami.
  • Zdrada jako niedotrzymanie wierności

Wierność w związku - ciekawostki

Poniżej garść ciekawostek na temat wierności w związku, wiele z tych stwierdzeń na pewno Cię zaskoczy.

  • Szacuje się, że u około 50% par, które umawiają się ze sobą zdarzają się incydenty niewierności.
  • Niewierność w małżeństwie, jako związku formalnym, jest o wiele rzadszym zjawiskiem niż w przypadku związków nieformalnych, np. związków kohabitacyjnych lub konkubinatów.
  • Częściej zdradzają mężczyźni, ale ich zdrady bywają bardziej przelotne - kobieta, która wikła się w romans wchodzi w dłuższy związek z drugą osobą.
  • Mężczyzna zwykle zdradza z singielką, kobieta częściej wikła się w romans z żonatym mężczyzną.
  • Panie w formalnych związkach (mężatki) zdradzają rzadziej niż panie będące w związkach partnerskich.
  • Widoczny jest związek wykształcenia z tendencją do dopuszczania się zdrady: im wyższy poziom wykształcenia tym większe prawdopodobieństwo, że nie dochowamy wierności partnerowi.
  • Widoczny jest także związek miejsca zamieszkania z tendencją do zdrady: częściej zdradzają mieszkańcy dużych miast niż mniejszych miejscowości i wsi. Jest to związane z większą anonimowością w mieście, na wsi wszyscy się znają i zdrada o wiele łatwiej wychodzi na jaw niż w dużym mieście.
  • Najczęściej zdrady dopuszczają się osoby młode (25-40 lat) - osoby starsze, które są już długo w swoich związkach rzadziej dopuszczają się zdrady i zranienia partnera.
  • Rzadziej zdradzają osoby religijne, ich poglądy sprawiają, że obawiają się zdrady jako ciężkiego grzechu i potępienia.
  • Z kim zdradzamy? Zwykle jest to osoba znajoma: koleżanka, kolega, rzadziej ktoś z rodziny ukochanej osoby. Zdradzamy również z kolegami i koleżankami z pracy, osobą poznaną przypadkowo, np. na imprezie czy wyjeździe służbowym.
  • Najczęściej zdradzamy z powodu kryzysu w związku, rzadziej z ciekawości czy z chęci odwetu na ukochanej osobie.

Wierność jest przez wielu zapomniana, niedoceniana, a zupełnie niesłusznie. Stanowi bowiem fundament praktycznie każdej relacji międzyludzkiej, odgrywa istotną rolę w kształtowaniu się naszej osobowości. Pamiętajmy, że "wierność jest pierwszą z cnót; to ona nadaje naszemu życiu jednolitość - w przeciwnym wypadku roztrysnęłoby się na tysiące chwilowych wrażeń jak na tysiąc szklanych odłamków" (Milan Kundera, "Nieznośna lekkość bytu").