Wiskoza, mikromodal, bawełna - materiały na piżamę?

PiżamaWybór materiału, z którego powinna być wykonana piżama nie powinien kończyć się jedynie na określeniu jego grubości. Oczywiście gęstość splotu włókien jest ważna, ale każdy projektant tego elementu nocnej garderoby wie, że jeśli nie zadba się o jakość użytego surowca oraz podstawowe funkcje i projekt piżamy, to nawet najładniejsze wzornictwo nie skłoni kogoś kto ją kupi do częstego korzystania.

Podczas snu oczekujemy komfortu - inaczej albo nie zaśniemy, albo sen, który uzyskamy, będzie płytki, niespokojny, a nawet przerywany. Choć piżama to nie tylko materiał, ale i fason, to właśnie to z czego jest ona uszyta gra tu główną rolę w osiągnięciu wygody.

Co poza materiałem?

Materiał piżamy powinien być delikatny dla skóry oraz dobrze regulować jej temperaturę w każdych warunkach (inaczej obudzimy się mało wypoczęci). Najlepsze do tego celu są oczywiście materiały naturalne, które wręcz oddychają wraz z tym kto je nosi - czy to w zimowe mrozy, czy letnie, upalne noce, kiedy kołdra przestaje nam być potrzebna. Na nic jednak nasze starania, gdy piżama zostanie źle uszyta, materiał będzie kiepskiej jakości, a rozmiar nie zapewni odpowiedniej swobody ruchu. Zmiany pozycji podczas snu wystawiają projekty piżam na próbę. Jeśli to co mamy na sobie jest zbyt obcisłe to będzie nas krępować. Jeśli posiada elementy drażniące skórę to obudzimy się w bardzo złym humorze i bardzo niewyspani. Jeśli jednak wszystko zostało wykonane prawidłowo to warto nabyć podstawową wiedzę na temat kilku najczęściej stosowanych w przypadku piżam materiałów naturalnych.

Mikromodal

Materiał ten używa się nie tylko do produkcji bielizny nocnej, ale również pościeli i dzieży sportowej, co jasno wskazuje na to, że zapewnia on odpowiedni poziom komfortu nawet podczas wzmożonego ruchu. Mikromodal bazuje na włóknach celulozowych otrzymanych z wiskozy. Posiada bardzo często lekko błyszczącą powierzchnię, co zwłaszcza w przypadku damskiej bielizny nocnej może stworzyć naprawdę estetyczny efekt. Poza tym warto wiedzieć, że mikromodal:

  • posiada większą chłonność wilgoci niż bawełna,
  • zapewnia odpowiednie warunki do regulacji temperatury skóry (oraz jest delikatny dla niej),
  • posiada włókna wolno starzejące się.

Bawełna

Odmian tkanin bawełnianych, które wykorzystuje się do tworzenia ubrań, jest ok. 30. Piżamy bawełniane są chyba najpopularniejsze, gdyż zarówno ich cena jak i właściwości są najbardziej uniwersalne. Średni poziom wchłaniania wilgoci, przyjemna w dotyku struktura oraz odpowiednia jakość sprawiają, że bielizna nocna z tego surowca nadaje się zarówno na lato jak i na zimę. Materiał ten jest również bardzo wdzięczny w obróbce, co sprawia, że wielu projektantów sięga po niego tworząc swoje klasyczne i ponadczasowe kolekcje - również piżam i koszul nocnych.

Wiskoza

Kolejny materiał związany ściśle z obróbką celulozy. Do jego głównych zalet, które sprawiają, iż jest on doskonałym surowcem do produkcji piżam, należą przede wszystkim:

  • higroskopijność na poziomie wchłanialności wilgoci do 25%,
  • właściwości odstraszające mole oraz zapobiegające rozwojowi pleśni i grzybów,
  • hipoalergiczny skład,
  • dużo przyjemniejsze w dotyku niż popularny współcześnie poliester,
  • wygląd jedwabiu, właściwości bawełny.

Autor: www.coemi.pl.

Komentarze