Wskaźnik BMI - kiedy niedowaga, kiedy nadwaga, kiedy otyłość?

BMI - wskaźnikWskaźnik BMI - indywidualny wskaźnik masy ciała, informuje o tym kiedy jest niedowaga, kiedy nadwaga a kiedy już otyłość.

Szybkie tempo życia, wszechobecne słodycze, niezdrowe półprodukty, a także fas foody na każdym rogu ulicy przyciągające zapachem. Te wszystkie czynniki spowodowały, że nasze społeczeństwo tyje na potęgę. Światowa organizacja zdrowia ostrzega, że to ostatni dzwonek, jeśli nie chcemy wychować pokolenia grubasów.

Największym problemem jest nadwaga u dzieci, wpajanie niezdrowych nawyków żywieniowych, szybkie przekąski w plecaku i drobne na kanapkę w pobliskim barze zaprocentowały dużym odsetkiem małych dzieci poniżej 15 roku życia, które już są otyłe. Wiele osób zastanawia się gdzie jest granica między okrągłymi kształtami, a chorobliwą otyłością. Najlepiej byłoby w ogóle nie dopuszczać do sytuacji, w których stajemy przed takim dylematem.

W Polsce dodatkowym problemem jest funkcjonowanie stereotypu, że dziecko pulchne, lub jak kto woli przy kości to dziecko zdrowe. Ale czy na pewno? Tak naprawdę to rodzice są odpowiedzialni za to co dziecko je, to oni uczą swoją pociechę co jest zdrowe, a co nie. Jeśli my rodzice damy przyzwolenie na jedzenie chipsów i picie napojów z dużą ilością cukru, lub nie poinformujemy dziecka jak ważna jest odpowiednia dieta, nikt tego za nas nie zrobi.

Kolejna kwestia, która budzi wiele kontrowersji to wpychanie w dziecko jedzenia. Jeśli kilkulatek informuje, że jest najedzony to nie rozpychajmy go karmiąc na siłę. Żołądek człowieka można rozciągać bez końca. Spożywanie dużych ilości jedzenia prowadzi do otyłości. Większość rodziców wpycha w dziecko coraz to większe porcje by mieć pewność, że szkrab jest najedzony.

Jednak należy pamiętać, że nie zdrowo jest zjadać więcej niż możemy, prowadzi to do obniżenia aktywności fizycznej, braku energii i wolniejszego trawienia.

Jeśli nie wiemy czy to już otyłość, czy może jeszcze krągłe kształty najlepiej sprawdzić wskaźnik BMI. Jest to indywidualny wskaźnik masy ciała. Za pomocą wzoru obliczamy współczynnik informujący czy waga jest w normie, czy mamy nadwagę, lub niedowagę.

Wzór na wskaźnik BMI

Aby obliczyć współczynnik BMI dzielimy masę ciała (w kilogramach) przez wzrost podniesiony do kwadratu (w metrach).

Np. dla osoby o wzroście 1,70m i wadze 70kg wskaźnik BMI oblicza się następująco:
Wskaźnik BMI = 70/1,72 = 24,22 - waga prawidłowa

Wskaźnik BMI a niedowaga i nadwaga

  • Poniżej 16 - wygłodzenie
  • 16 - 16,99 - wychudzenie
  • 17 - 18,49 - niedowaga
  • 18.5 - 24,99 - wartość prawidłowa
  • 25 - 29,99 - nadwaga
  • 30 - 34,99 - I stopień otyłości
  • 35 - 39,99 - II stopień otyłości
  • powyżej 40 - otyłość skrajna

W przypadku dzieci proporcjonalność wagi do wzrostu sprawdza się za pomocą siatki centylowej. Jest to wykres, na którym oznaczamy wartość wagi i wzrostu, a następnie rysujemy krzywą uzyskany wynik sprawdzamy w tabeli.

Bez względu na wiek, oraz metodę wagę należy kontrolować regularnie, szczególnie u osób zagrożonych otyłością np.: z tendencją do tycia.

I stopień otyłości obliczony za pomocą BMI jest już powodem do zmiany trybu życia, wprowadzenia niskokalorycznych produktów do codziennej diety. U dzieci bardzo ważny jest ruch, rodzice często chcąc zająć swoje dziecko włączają mu komputer czy telewizor i dla pewności, że nie będzie głodne dają słodycze.

Większość z nas robi to z miłości, ale musimy być świadomi skutków rozpieszczania smakołykami i biernego trybu życia. Mały organizm przyzwyczajony do przyjmowania dużych dawek cukru z wiekiem będzie go potrzebować coraz więcej. Dwunastolatek, który przez ostatnie lata spędzał każdą wolną chwilę przed komputerem nie będzie zainteresowany aktywną formą wypoczynku.

Drodzy rodzice nie pozwólcie by Wasze dziecko za kilka lat miało wskaźnik BMI powyżej normy.

Komentarze