Wszystko, co powinnaś wiedzieć o epilacji laserowej przed zabiegiem

Kobieta po depilacji laserowejW Internecie można często spotkać różne mity na temat epilacji laserowej. Przed zabiegiem powinnaś poznać więc kilka faktów i przekonać się, czy jest to zabieg rzeczywiście dla Ciebie. Jeśli planujesz niedługo wybrać się na depilację laserową, w naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat działania i przebiegu zabiegu.

Epilacja laserowa - czym się różni od tradycyjnej depilacji?

Największą zaletą epilacji laserowej jest jej trwałość. Po serii zabiegów można praktycznie zapomnieć o depilacji nóg, pach czy bikini na kilka lat. Tradycyjne zabiegi usuwania owłosienia nie są tak efektywne. Golenie maszynką daje zaledwie kilkudniową skuteczność, a w niektórych przypadkach nogi przestają być gładkie już kolejnego dnia. Co gorsza, odrastające włoski są grube i ciemne. Nieco skuteczniejsze są depilatory mechaniczne, wosk i pasta cukrowa. Te zabiegi polegają na wyrywaniu włosków, dzięki czemu ich efekty utrzymują się dłużej (kilka tygodni), a włoski odrastają cieńsze. Niestety zabiegi te wiążą się z ryzykiem wrastania włosów i efektem "truskawkowych nóg" - podrażnieniem skóry po depilacji, objawiającym się czerwonymi kropkami na nogach. Pod względem skuteczności i bezpieczeństwa dla skóry depilacja laserowa nie ma sobie równych.

Jak działa laser do depilacji?

Skuteczne działanie laserowej depilacji opiera się na emisji wiązki światła laserowego o odpowiedniej długości fali. Energia wytwarzana przez urządzenie absorbowana jest przez barwnik włosa, dzięki czemu mieszek włosowy ulega termicznej destrukcji. Laser skutecznie i trwale niszczy żywą część włosa - jego macierz.

W katowickiej Klinice Miracki skorzystasz z dwóch nowoczesnych laserów do depilacji - Vectus oraz Thunder. Pierwszy z nich emituje światło o długości fali 810 nm i przeznaczony jest do usuwania ciemnego owłosienia. Za wysoką skuteczność tego lasera odpowiada również głowica z systemem luster, która powtórnie wykorzystuje energię wiązki laserowej poprzez jej odbicie. Z kolei laser Thunder stanowi połączenie lasera aleksandrytowego o długości fali 755 nm i neodymowo-yagowego o długości fali 1064 nm. Pozwala na dopasowanie parametrów zabiegu zarówno do ciemnych, jak i do jasnych włosów. Najwyższe długości fali umożliwiają wychwytywanie nawet najmniejszych stężeń melaniny, znajdujących się w jasnych i bardzo jasnych włosach o cienkiej strukturze.

Aby podwyższyć komfort i bezpieczeństwo zabiegu, lasery do depilacji wyposażone są w specjalne systemy chłodzenia, dzięki czemu zastosowanie znieczulenia nie jest konieczne. Skrócony czas zabiegów również przyczynia się do mniejszego odczuwania bólu. Trzeba pamiętać jednak, że bolesność zabiegu, zwłaszcza depilacji laserowej bikini czy innych wrażliwych miejsc, jest kwestią indywidualną. Lepiej przygotować się na dyskomfort, a później się miło rozczarować, gdy zabieg okaże się dla nas bezbolesny. Jeśli obawiasz się bólu, poproś kosmetologa o zastosowanie znieczulenia miejscowego w formie kremu.

Jak dbać o skórę przed i po laserowym usuwaniu owłosienia?

Przed zabiegiem epilacji laserowej:

  • nie opalaj skóry (nawet w solarium) - zabieg na świeżej opaleniźnie jest niebezpieczny, może spowodować poparzenia i trwałe przebarwienia;
  • dokładnie ogól maszynką obszar, który będzie poddany zabiegowi (uważaj, żeby nie uszkodzić przy tym naskórka) - włoski pozostałe nad powierzchnią skóry podczas fototermolizy mogą ją nadmiernie oparzyć;
  • odpowiednio wcześnie zrezygnuj z przyjmowania leków i ziół światłouczulających (kosmetolog powinien poinformować Cię, ile dni przed zabiegiem ma to nastąpić).

Po laserowym usuwaniu owłosienia:

  • jeszcze przez jakiś czas nie opalaj skóry - musisz unikać słońca pomiędzy poszczególnymi zabiegami w serii oraz przez kilka tygodni po jej zakończeniu; gdy wychodzisz z domu, stosuj krem z wysokim filtrem, najlepiej SPF50;
  • do pielęgnacji i łagodzenia skóry po epilacji używaj wyłącznie środków zaleconych przez kosmetologa;
  • w przypadku wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych (podrażnień skóry, oparzeń) należy niezwłocznie zgłosić do kosmetologa, który wykonywał zabieg.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu z ekspertami z katowickiej Kliniki Miracki.

Komentarze

Paulina
Chodziłam na fotodepilację do DepilConcept i przed zabiegami mocno się nie przygotowywałam . Po wszystkich zabiegach to jeszcze byłam na przypominającym i to tyle. Żadnego bólu nie odczuwałam.