Wybielanie zębów - wszystko, co chciałabyś wiedzieć

Wybielanie zębówMarzy Ci się piękny, biały i lśniący uśmiech, lecz kolor Twoich zębów sprawia, że to marzenie wydaje Ci się odległe, nieosiągalne?

Są rozwiązania, które sprawią, że Twoje marzenie o pięknym uśmiechu może stać się rzeczywistością. Przede wszystkim zastanów się, jakiego efektu oczekujesz po wybielaniu zębów. Na pewno nie warto samemu iść do apteki, kupić produkty do wybielania i stosować je bez konsultacji ze stomatologiem. Tego nigdy nie róbcie, bo efekt będzie tylko chwilowy, a efekty uboczne będą wręcz przeciwnie - długotrwałe.

"Domowe" sposoby wybielania zębów

Jest ich naprawdę bardzo dużo. W sieci można znaleźć wiele informacji na temat “domowych” sposobów wybielania zębów, które tak naprawdę mogą pogorszyć stan uzębienia. Zarówno w Internecie, jak i w aptekach można kupić wiele produktów, które według producentów zapewniają wielką skuteczność - wystarczy tylko stosować się do zaleceń umieszczonych w ulotce. Pasty wybielające zwykle mają wysoki czynnik ścieralności RDA, co sprawia, że osoby z nadwrażliwością zębów mogą je łatwo uszkodzić. Efekt wybielenia jest krótkotrwały, ponieważ ścieramy szkliwo zębów. Nie ma to nic wspólnego z profesjonalnym zabiegiem wybielania zębów. Popularne są również paski wybielające, ale tutaj efekt jest podobny. Zęby są bielsze, ale tylko przez czas ich stosowania. Nie ma mowy o długotrwałym skutku. Najlepiej nie stosować żadnych produktów z apteki, czy innego źródła bez wcześniejszej konsultacji ze stomatologiem. Nie twierdzimy, że wszystkie artykuły szkodzą, ale nie warto ich stosować według własnego uznania.

Więcej informacji na temat wybielania zębów znajdziesz na stronie https://acusdent.pl

Jeśli wybielanie zębów to tylko w gabinecie stomatologicznym

Jedną z nowoczesnych metod wybielania zębów jest wybielanie w gabinecie stomatologicznym przy użyciu specjalnej lampy UV. Metoda to pozwala na osiągnięcie dobrych efektów w stosunkowo krótkim czasie. Warto jednak podkreślić, że przed rozpoczęciem wybielania zębów należy wyleczyć wszystkie ubytki. Następnie stomatolog zabezpiecza dziąsła i nakłada na zęby specjalny żel, który następnie aktywowany jest lampą. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, zabieg należy powtarzać.

Sposobów na wybielanie zębów jest dużo, a najnowszy i sprawdzony zabieg to metoda nakładkowa wybielania zębów. Stosowana jest ona w najlepszych gabinetach dentystycznych. Ta metoda polega na dopasowaniu specjalnej nakładki do zębów pacjenta. Jednak w tym przypadku konieczna jest bardzo dobra współpraca na linii lekarz - pacjent. Specjalista przygotuje nakładkę oraz przekaże odpowiedni żel wybielający, który następnie trzeba nakładać na swoje zęby, przez minimum 10 kolejnych nocy. Tego procesu nie można przerwać! Metoda nakładkowa wybielania zębów jest skuteczniejsza od np. lampy UV, a efekt jest długotrwały.

Jakie są powody do wybielania zębów?

Przede wszystkim to brak pięknego i białego uśmiechu, ale wcześniej musiała wystąpić jakaś przyczyna takiej sytuacji. Oczywiście nie każdy rodzi się z pięknym uzębieniem, ale w życiu mogą się przydarzyć takie sytuacje, że naturalny biały ząb, już taki nie jest, np. po leczeniu kanałowym, czy przyjmowaniu leków. Wszystkie “martwe” zęby mają taką przypadłość, że po czasie szarzeją. Szczególnie jest to widoczne w przypadku przednich zębów. Oczywiście proces zmiany barwy jest związany również z wiekiem.

Jakie są przeciwwskazania do wybielania zębów?

Piękny i biały uśmiech to marzenie każdego z nas, ale niestety nie wszyscy mogą się takim pochwalić. Jedynym sposobem na jaśniejszy uśmiech to profesjonalny zabieg wybielania zębów. Niestety istnieją pewne przeciwwskazania, które dyskwalifikują do leczenia.

Podstawowe przeciwwskazania to:

  • zbyt młody wiek (wybielanie zębów wykonuje się powyżej 16 roku życia),
  • palenie papierosów,
  • ciąża,
  • alergia na środki wybielające,
  • choroby jamy ustnej lub przyzębia,
  • nadwrażliwość zębów,
  • pęknięte szkliwo,
  • próchnica,
  • dużo wypełnień,
  • problem z korzeniami zębów lub obniżona szyjka.

Na pierwszej wizycie u lekarza stomatologa, na pewno zostaną omówione te aspekty. Każdy dentysta przed wykonaniem zabiegu przeprowadza konsultację z pacjentem.

Jaka dieta po wybielaniu zębów?

Samo wybielanie nie przyniesie oszałamiających rezultatów, jeżeli nie będziemy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim kilka dni po wybielaniu zębów warto zachować białą dietę, a więc wyeliminować barwiące pokarmy, takie jak jagody czy buraki, a także czarną kawę, mocną herbatę, wino czy soki owoców.

Palę papierosy regularnie, mogę wybielić zęby?

Ogromnym wrogiem bieli naszych zębów jest palenie papierosów. Dlatego właśnie po wybieleniu zębów należy zaprzestać palenia. Palacze są bardziej narażeni na powstawanie przebarwień, zaś kamień nazębny przyjmuje u nich brzydki brązowawy kolor, co powoduje, że zęby są, po prostu, nieładne. Z tego względu palacze powinni przynajmniej raz na kwartał skorzystać z zabiegu skalingu i piaskowania zębów, które pozwalają na oczyszczenie zębów z zalegającego kamienia i innych złogów. Przyniesie to korzystny efekt estetyczny, lecz także jest dobre dla zdrowia zębów.

Efekty uboczne po wybielaniu zębów

Każda ingerencja w zdrowie pacjenta, choć przynosi spodziewane efekty, może przysporzyć także efektów ubocznych. W przypadku wybielania zębów również tak jest. Najczęściej jest to nadwrażliwość oraz podrażnienie dziąseł. Jednak kiedy te dolegliwości ustępują po kilku dniach. Oczywiście taka sytuacja nie musi spotkać każdej osoby. Najczęściej efekty uboczne mogą wystąpić po "domowych" sposobach oraz po produktach z apteki. Bardzo często popełniane są błędy w ich aplikowaniu, co skutkuje późniejszymi problemami zdrowotnymi.

Komentarze