Wybieramy rośliny z dekoracyjnymi liśćmi do ogrodu

BerberysPiękny ogród dla każdego, kto rozpoczyna swoją przygodę z hodowlą roślin, znaczy coś innego. Jedni nie wyobrażają sobie zielonego zakątka bez iglaków, inni zaś chcą cieszyć się wyłącznie drzewkami i krzewami owocowymi lub idealnie przystrzyżonym trawnikiem. Prostym i zarazem efektownym sposobem na zagospodarowanie ogrodu jest posadzenie w nim roślin ozdobnych, które kwitną długo i zachwycają okazałymi liśćmi.

O ile kwiaty szybko przekwitają, o tyle liście w różnych kształtach i odcieniach długo cieszą swoją urodą bez względu na pogodę. Oprócz tego, że ogród złożony z takich roślin zachwyca przez lata, to na dodatek jest prosty w pielęgnacji.

Szukasz roślin z dekoracyjnymi liśćmi do ogrodu? Poznaj z Ziemovitem najpiękniejsze okazy oraz sprawdź, jak właściwie o nich dbać.

Dekoracyjne liście - byliny i krzewy ozdobne w ogrodzie

Wśród roślin dekoracyjnych wiele ciekawych okazów znajdziesz nie tylko wśród krzewów czy krzewów, lecz także bylin. To rośliny wieloletnie, a więc takie, które kwitną przez ponad dwa lata, dlatego nie trzeba ich wysiewać co roku. Jeżeli wybierzesz do ogrodu zimozielone gatunki bylin, rośliny te będą go zdobiły przez cały sezon, ponieważ na zimę nie gubią liści.

Zobacz, które rośliny ozdobią Twój ogród:

  1. Berberys - należy do najchętniej hodowanych roślin w ogrodach. Jego zaletą są liście o różnych kolorach - żółte, czerwone, nakrapiane, zielone. Wysokie berberysy z powodzeniem wykorzystasz jako żywopłoty, a niskie odmiany - na skalniaki. Szukasz rośliny, która oprócz ozdobnych liści ma również kolorowe owoce? Posadź berberys Thunberga, wyróżniający się gęsto ulistnionymi pędami i podłużnymi, czerwonymi owocami.
  2. Funkie - to popularne byliny, odporne na niskie temperatury. Znajdziesz wśród nich oryginalnie wybarwione funkie Siebolda Elegans o niebieskozielonych liściach oraz Fortunea i Francee z sercowatymi liśćmi.
  3. Bukszpan - intensywnie zielone liście stanowią znak rozpoznawczy tej rośliny. Jest wytrzymała na mrozy i pozwala na łatwe formowanie różnych kształtów.
  4. Imperata cylindryczna - ta roślina o nieco groźnie brzmiącej nazwie to trawa o zmiennym wyglądzie. Początkowo ma zielone liście, które następnie zmieniają kolor na wyrazisty czerwony. Imperata polecana jest do wysadzeń na rabatach bylinowych oraz na brzegach oczek wodnych i stawów.
  5. Jasnota plamista White Nancy - ma białe liście, które wyglądają, jakby były przyprószone szronem. Roślina jest niską byliną (do 20 cm wysokości) i długo kwitnie.
  6. Trzmielina Fortune'a - roślina o grubych, eliptycznych zielonych liściach z żółtymi brzegami - na zimę zmieniają kolor na czerwony. Im niższa temperatura, tym bardziej wyrazisty ich odcień.
  7. Brunera wielkolistna - nazywana jest niezapominajką kaukaską, ponieważ ma niebieskie kwiatki przypominające niezapominajki. Jej liście są sercowate, dwubarwne, z widocznym unerwieniem.
  8. Rojnik - ma piękne, mięsiste liście, tworzące zwarte rozety. Rosną niskie (do 5 cm wysokości). W zależności od odmian mogą być zielone, żółtawe lub czerwone.
  9. Rodgresja kasztanowcolistna - swoją nazwę zawdzięcza liściom o jajowatym kształcie, wywołującym skojarzenia z liśćmi kasztanowca. Jesienią zmieniają one kolor na czerwony. Roślina ma drobne, białe kwiatki.
  10. Żurawka ogrodowa - bordowe, wyjątkowo dekoracyjne liście to cechy szczególne żurawki. Od czerwca do lipca roślina zakwita kwiatami na długich łodygach, które mogą mieć kolor biały, czerwony i różowy.

Jak dbać o rośliny z dekoracyjnymi liśćmi w ogrodzie?

Jeżeli zdecydowałeś się posadzić w swoim ogrodzie rośliny z dekoracyjnymi liśćmi, potrzebujesz nawozu, który zapewni im nie tylko prawidłowy wzrost, lecz także intensywne wybarwienie liści. Pomoże Ci w tym nawóz płynny do roślin zielonych Ziemovit - dzięki podwyższonej zawartości azotu stymuluje wzrost i podnosi odporność roślin na choroby. Oprócz nawozu przygotuj roślinom odpowiednie stanowisko w ogrodzie. O ile większość roślin z dekoracyjnymi liśćmi lubi słoneczne miejsce (wtedy ich wybarwienie jest intensywniejsze), o tyle część gatunków, jak np. popularne i efektowne funkie, wolą cień. W przypadku bylin, które gorzej znoszą zimy i mogą być narażone na przemarzanie, warto na jesień okrywać je agrowłókniną lub słomą.

Jak dobrać rośliny z dekoracyjnymi liśćmi?

W ogrodzie możesz puścić wodze swojej fantazji i stworzyć kompozycje, które - przykładowo - będą składać się ze zbliżonych w kolorze liści. Żeby jednak uniknąć monotonii, warto zastanowić się nad zróżnicowaniem roślin pod względem wysokości oraz kształtów. Prościej skomponować wielobarwne rabatki. Różne odcienie wzbogacą ogród i ożywią przestrzeń, a także pozwolą ukryć niedoskonałości.

Bez względu na to, jakie rośliny wybierzesz, już dziś zadbaj o najlepsze podłoża, nawozy i środki ochrony przed szkodnikami. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w ogrodzie Ziemovita.

Ocena: 5.0