Wyjazd uratowany, czyli jak sobie radzić z biegunką na wakacjach

Biegunka podczas podróżyCzy probiotyki na biegunkę podróżnych to dobre rozwiązanie profilaktyczne? Okazuje się, że w wielu przypadkach mogą uratować długo wyczekiwany, egzotyczny wyjazd. W przypadku kilku szczepów bakteryjnych potwierdzono skuteczność działania w tym zakresie. Przeczytaj krótki poradnik co zrobić w ramach profilaktyki biegunki podróżnych oraz jak sobie radzić, gdy pojawią się problemy jelitowe.

Co wywołuje biegunkę podróżnych?

Biegunka podróżnych jest czasami określana żartobliwie jako "klątwa Faraona". Dotyka ona turystów zamieszkujących państwa rozwinięte, którzy podróżują do egzotycznych krajów rozwijających się. Tam, gdzie panują niższe standardy higieniczne, a tym bardziej - gorący klimat, nietrudno jest zarazić się patogennymi drobnoustrojami.(1,2) Niestety, w takiej sytuacji, zamiast cieszyć się pięknymi widokami i zwiedzaniem nowych miejsc, pozostaje bieganie do toalety. Gdy na dodatek biegunka idzie w parze z bolesnymi skurczami jelit, dolegliwości skutecznie psują wyjazd. Tym bardziej w trakcie wycieczki objazdowej. Podobno biegunka może dotyczyć nawet 55% wyjeżdżających do ciepłych, egzotycznych krajów.(3) Oprócz czynników infekcyjnych sprzyjają jej stres związany z podróżą, spożywanie lokalnego jedzenia, które jest przygotowywane i przyprawiane w inny sposób niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, przebywania w gorącym klimacie oraz wysiłek fizyczny, związany ze zwiedzaniem czy korzystaniem z lokalnych atrakcji.(1)

Poza dyskomfortem i dolegliwościami spowodowanymi biegunką, istnieje także niebezpieczeństwo odwodnienia organizmu. W trakcie podróży jego ryzyko wzrasta tym bardziej, że wysokie temperatury powodują zwiększone wydzielanie potu.

Probiotyk a biegunka podróżnych

W trakcie wieloletnich badań nad probiotykami odkryto, że niektóre szczepy mikroorganizmów mogą pomóc w zapobieganiu biegunce podróżnych. Probiotyki przywracające równowagę mikroflory jelitowej sprawiają, że organizm jest w stanie skuteczniej walczyć z atakującymi go drobnoustrojami. Na przykład jedno z badań wykazało, że grupa podróżnych, która na 5 dni przed wyjazdem oraz w jego trakcie przyjmowała drożdżaki S. boulardii była mniej podatna na wystąpienie biegunki. Istnieją jednak również inne szczepy pomocne w zapobieganiu i łagodzeniu "klątwy Faraona".

Probiotyk na biegunkę oraz inne rozwiązania, które pomogą Ci w pełni cieszyć się wyjazdem

Jeżeli nie chcesz, żeby biegunka popsuła Ci wojaże, zatroszcz się o to już na etapie ich planowania. Probiotyki przed wyjazdem to aspekt, o którym zawsze warto pamiętać. Zacznij je przyjmować co najmniej na kilka dni wcześniej oraz pamiętaj o preparacie każdego dnia w trakcie pobytu w egzotycznym kraju. Na rynku dostępne są także synbiotyki - preparaty zawierające w składzie probiotyki i prebiotyki, które stanowią pożywkę dla dobroczynnych bakterii. Dobrym przykładem jest Proviterol Duo.

Ponieważ pojawienie się biegunki może jednak wynikać z różnych powodów, sam probiotyk przed wyjazdem to jeszcze nie koniec zabezpieczeń. Postaraj się zawsze mieć przy sobie lek przeciwbiegunkowy - obecnie w aptekach można kupić skuteczne leki, które pomagają dosyć szybko zahamować rozwolnienie. Ponadto w trakcie podróży dbaj o siebie - nawadniaj organizm (wodą butelkowaną), unikaj długotrwałego przebywania na słońcu (szukaj zacienionych miejsc, pamiętaj o nakryciu głowy), a jeżeli jest taka możliwość, postaraj się jeść prosto, przynajmniej na początku podróży. Uważaj na mocno przyprawione, lokalne potrawy tym bardziej, jeśli masz wrażliwy żołądek. Ponadto pamiętaj o częstym myciu dłoni w ciepłej wodzie z mydłem.

Kuracja probiotykami i trzymanie w pogotowiu leku przeciwbiegunkowego to jednak podstawa. Udanych wojaży!

Źródła:

  1. Krajewska J. Postępowanie w biegunkach. Lek w Polsce 2015, 25, (284), 6-12
  2. Czerwionka- -Szaflarska M., Romańczuk B. Probiotyki w profilaktyce i leczeniu wybranych schorzeń przewodu pokarmowego u dzieci. Forum Medycyny Rodzinnej 2010, 4, 2, 135 -140
  3. Szajewska H. Probiotyki w Polsce - kiedy, jakie i dlaczego? Gastroenterologia Kliniczna 2010, 2 (1), 1-9
Ocena: 5.0