Wykorzystanie pigmentacji medycznej

Medycyna estetycznaPigmentacja medyczna jest stosowana w medycynie estetycznej do korygowania i niwelowania zmian skórnych. Polega na uzupełnianiu zmian barwnikowych skóry poprzez wprowadzenie do niej idealnie dobranych do naturalnych odcieni pigmentów.

Metodę tę wdraża się u pacjentów cierpiących z powodu zmian skórnych typu:

 • Bielactwo;
 • Naczyniaki;
 • Blizny;
 • Zaburzenia barwnikowe skóry.

Zakres zabiegów pigmentacji medycznej jest bardzo szeroki i można podzielić go na kilka grup zabiegów:

 • pigmentacja medyczna piersi;
 • pigmentacja blizn na skórze;
 • pigmentacja skóry głowy;
 • pigmentacja medyczna brwi;
 • pigmentacja medyczna oczu;
 • pigmentacja medyczna ust;
 • pigmentacja plam po bielactwie.

Pigmentacja medyczna piersi

Zabieg ten pozwala na zniwelowanie skutków upływającego czasu oraz wielu chorób. Polega na korekcie wyglądu otoczki brodawki sutkowej. W przypadku zbyt dużej brodawki tę część pokrywa się pigmentem w kolorze skóry, by otoczka była mniej widoczna. Natomiast resztę otoczki pokrywa się pigmentem ciemniejszym, by wykorzystać ich kontrastowość. Jeżeli otoczka brodawki jest zbyt mała, pigment w tym samym kolorze powiększy jej obwód,natomiast, gdy w ocenie pacjentki, otoczka brodawki sutkowej jest zbyt jasna, wystarczy przyciemnić ją pigmentem pasującym do karnacji pacjentki.

Rekonstrukcja brodawki sutkowej

Rekonstrukcję brodawki sutkowej wykonuje się u pacjentek po mastektomii lub rekonstrukcji piersi, jest to zabieg o ogromnym znaczeniu psychologicznym dla kobiety. Tak wykonany makijaż permanentny wygląda bardzo naturalnie, brodawka "zbudowana" wprowadzonym pigmentem tworzy dokładną iluzję naturalnej brodawki. Pigmentacja brodawki sutkowej polega na zastosowaniu kilku różnych pigmentów aplikowanych do skóry.

Pigmentacja medyczna blizn po operacji piersi

Zabieg pigmentacji medycznej doskonale kamufluje blizny po operacjach zmniejszania czy zwiększania piersi. Odpowiednio dobrany pigment aplikuje się w miejscach powstania blizn, w efekcie wyrównuje on wszystkie różnice pomiędzy kolorem blizny a kolorem skóry.

Bielactwo otoczki brodawki

Bielactwo odbarwia skórę w każdym miejscu ciała, może nim być również kobieca pierś i jej brodawka. W trakcie zabiegu odpowiednio dobrany pigment wprowadza się do otoczki brodawki sutkowej. Pigment dobiera się i aplikuje w taki sposób, że zanika różnica pomiędzy samą brodawką a jasną plamą.

Pigmentacja medyczna skóry głowy

Zabieg pigmentacji medycznej wykorzystuje się również do kamuflowania skóry głowy, a przede wszystkim skutków łysienia. Metodę tę stosuje się również, aby uzupełniać braki w owłosieniu powstałe wskutek ubytków po oparzeniach, urazach czy operacjach. Właściwe miejsca na głowie pigmentuje się barwnikiem idealnie dobranym do naturalnego koloru włosów. Dzięki takiemu zabiegowi miejsca pozbawione włosów są mniej widoczne. Ta technologia polega na narysowaniu na skórze głowy setek cieniutkich kresek imitujących włosy. Ogromna ilość punkcików w kolorze właściwego włosa wypełnia brakujące miejsca zagęszczając optycznie czuprynę. Jednak zabieg ten utrzymuje swoje najlepsze efekty przez okres roku, potem należy go powtórzyć. Częstotliwość wykonywania tego zabiegu związana jest też z predyspozycjami skóry i jej odpornością na powtarzalność zabiegu.

Pigmentacja medyczna ust

Pigmentacja medyczna ust korygująca ich kształt i podkreślająca ich czerwoną barwę to popularny zabieg dla tej metody. Jednak nie jest to jedyny powód zastosowania tej technologii. Pigmentacja medyczna pozwala choćby na zatuszowanie blizn powstałych po rozszczepie wargi czy podniebienia, gdy zawodzą wszelkie inne medyczne metody. Zabieg odtwarza czerwień wargową i reguluje kształt ust, dzięki temu pacjent zyskuje mnóstwo komfortu.

Metoda makijażu permanentnego stosowana jest również u osób z bliznami ust po poparzeniach. Nie jest to łatwy zabieg, ale po jego zakończeniu usta odzyskują swój naturalny kształt i kolor. Podobnie pozytywny efekt uzyskuje się przy zabiegach kamuflujących miejsca po opryszczkach.

Artykuł powstał we współpracy z Gabinetem Kosmetologii Estetycznej Beautyconect z Krakowa.

Ocena: 5.0